Skolas direktors: svarīgākais, lai pedagogs būtu motivēts
Svarīgākais, lai pedagogs būtu motivēts, un nav svarīgi, kuru programmu viņš ir apguvis, šodien komentējot jauno skolotāju sagatavošanas programmu "Mācītspēks", preses konferencē pauda Rīgas 64.vidusskolas direktors Ernests Sviklis.
Viņš apliecināja, ka jaunā programma pašlaik ir ārkārtīgi nepieciešama un ir tapusi īstajā brīdi, jo papildinās jau sākto pāreju uz kompetenču pieeju vidējā izglītībā, kā arī risinās skolotāju trūkuma un atjaunotnes jautājumu Latvijā.
"Ļoti svarīgi, lai skolotājs būtu motivēts, un nav svarīgi, vai viņš apgūst profesionālo pedagoģijas vai šo programmu," pauda skolas direktors un izteica cerību, ka nodibinājuma "Iespējamā misija" piesaiste jaunajai programmai ļaus nodrošināt labu atlasi un piesaistīt izglītības iestādēm augsti motivētus kadrus.
Vienlaikus Sviklis komentēja, ka savu jomu speciālisti, kas papildinās skolotāju rindas, palīdzēs kvalitatīvi īstenot kompetenču pieeju izglītība, jo ne vienmēr pietiek ar esošo skolotāju kvalifikāciju.
Iestādes vadītājs aicināja pašvaldības atbalstīt jauno programmu, taču vēl nemācēja pateikt, vai arī Rīgas 64.vidusskola varētu uzņemt kādu speciālistu, kas pedagoga kvalifikāciju apgūs "Mācītspēkā", jo tikai mācību gada nogalē būs zināmas aktuālās vakances.
Jau ziņots, ka pieteikties projektam var dažādu jomu speciālisti ar augstāko izglītību. Pēc pieteikumu saņemšanas tie tiks izvērtēti, kandidātiem būs jāizpilda praktisks uzdevums, bet pēc tam sekos klātienes pārbaudījums. Tie, kas tiks izvēlēti jaunajai programmai, vasarā piedalīsies nometnē, kur arī darbosies kā skolotāji.
Potenciālie topošie skolotājiem programmai var pieteikties vietnē "www.iespejamamisija.lv" un iesaistīto universitāšu mājaslapās.
Ar septembri sāksies gan darbs skolā, gan mācības. Četras dienas nedēļā topošie pedagogi mācīs skolēnus, bet piektdienās apgūs zināšanas augstskolā. Lai kompensētu atalgojuma zaudēšanu piektdienās, speciālistiem tiks maksātas stipendijas.
Pēc pirmā gada jaunie speciālisti jau iegūs pedagoga kvalifikāciju, bet otrajā gadā vēl saņems atbalstu no programmas mentoriem.
Tāpat vēstīts, ka valdība vakar lēma piešķirt 2,2 miljonus eiro darba vidē balstītas skolotāju sagatavošanas programmai, kas paredz, ka cilvēkam, kurš ieguvis augstāko izglītību kādā citā nozarē un sapratis, ka vēlas kļūt par skolotāju, būs nepieciešams tikai gads, lai papildus iegūtu pedagoģisko kvalifikāciju.
Paredzēts, ka viengadīgās skolas projekts sastāvēs no vasaras skolas un līdztekus studijām šāds speciālists uzreiz sāks strādāt skolā - četras dienas nedēļā mācīs skolēnus, bet divas dienas mācīsies pats, iegūstot pedagoga kvalifikāciju.
Izglītības un zinātnes ministrijas ieskatā, jaunā studiju programma ir nozīmīga Latvijas tautsaimniecībai, jo tā nodrošinās kvalificētu speciālistu ātrāku nonākšanu darba tirgū, turklāt īpaši paverot iespēju profesionāļiem, mainot karjeru, pāriet uz pedagoga profesiju.
Studiju programmā kopumā visās augstskolās katru gadu plānots uzņemt 100 studējošos - visus budžeta vietās. Līdz 2021.gadam plānots izstrādāt un aprobēt skolotāju pieprasījuma un piedāvājuma prognozēšanas rīku. Pirmos 100 studējošos programmā plānots uzņemt 2020./2021.akadēmiskajā gadā.
Indikatīvi 50 studējošie būs Latvijas Universitātē, 25 Daugavpils Universitātē un 25 - Liepājas Universitātē. Programmas īstenošanā iesaistīsies arī nodibinājums "Iespējamā misija".
Ministrija uzskata, ka pašlaik paredzētās 100 budžeta vietas ir optimāls skaits, lai nodrošinātu kvalitatīvu studiju procesa, atbalsta sniegšanas un pilnveides grupu veidošanas norisi ar paredzamiem cilvēkresursiem, kā arī izvirzītu augstas prasības potenciālajiem studentiem prasmju un kompetenču ziņā.