Azartspēļu asociācija: šis gads nozarei sagādāja daudz nepatīkamu pārsteigumu
Šis gads azartspēļu nozarei sagādāja daudz izaicinājumu un nepatīkamu pārsteigumu, atzina Latvijas Spēļu biznesa asociācijas prezidents Arnis Vērzemnieks.
Asociācijas ieskatā, negatīvi vērtējams fakts, ka neplānoti tika lemts par izmaiņām azartspēļu nodoklī.
"Pretrunā ar valdības pausto viedokli, ka, veidojot 2020.gada budžetu, nodokļu paaugstināšana nenotiks, tomēr tika pieņemts lēmums kārtējo reizi paaugstināt azartspēļu nodokļus. Tāpat tika pieņemts lēmums pašvaldībām būtiski samazināt ieņēmumus no azartspēļu nodokļa, un no nākamā gada tās saņems tikai 5% iepriekšējo 25% vietā," klāstīja Vērzemnieks.
Viņš arī norādīja uz nozares ieskatā negatīvo Saeimas lēmumu otrajā lasījumā atbalstīt rosinājumu ļaut pašvaldībām saistošajos noteikumos noteikt, kurās teritorijās neatļaut organizēt azartspēles.
"Šāda lēmuma sekas nav izvērtētas un, nozares ieskatā, radīs būtiskus nelegālo azartspēļu vietu izplatības riskus. Steigā pieņemti lēmumi, neiesaistot nozari diskusijās, grauj uzticību valsts demokrātiskajiem procesiem," pauda asociācijas vadītājs.
Pēc Vērzemnieka teiktā, samērīgas nozares attīstības veidošanu aizēnoja daudzas politiskas intrigas un nozares izmantošana politisko spēku pašreklāmai. "Domāju, ka neesam vienīgā nozare, kas nevar jauno valdību vērtēt kā konstruktīvu sarunu partneri un kura uz savas ādas izjutusi kontrastu starp priekšvēlēšanu solījumiem un rīcību," piebilda asociācijas vadītājs.
Viņš arī informēja, ka 2019.gadā nozares uzņēmumi investēja vairākus miljonus eiro Azartspēļu automātu kontroles un uzraudzības sistēmā, tādējādi katrs spēļu aparāts ir iekļauts vienotā sistēmā, lai visas darbības būtu pārredzamas un caurskatāmas.
Tāpat azartspēļu nozare šogad daudz resursu ir ieguldījusi pašatteikušos reģistra darbības nodrošināšanā, kas sāks darboties no 2020.gada.
"Lai gan līdz šim nozares uzņēmumiem nav bijusi iespēja izmēģināt reģistra darbību, mēs ceram, ka tas darbosies un tiks izskausta problēma ar pārlieku aizrautīgiem spēlmaņiem, līdz ar to ar precedentiem, kas ar tiem saistīti. Domājot par atbildīgu azartspēļu patēriņu, esam izveidojuši izglītojošu platformu "Droša spēle", kurā ar testu un rokasgrāmatu mudinām sabiedrību apzināties azartspēļu riskus un izvairīties no tām, ja tās kļuvušas par problēmu," piebilda Vērzemnieks.