Lauksaimniecības dzīvnieku ierakstīšanai ciltsgrāmatā nākamgad novirzīs teju 16 miljonus eiro
Lauksaimniecības dzīvnieku ierakstīšanai ciltsgrāmatā nākamgad novirzīs 15,9 miljonus eiro, paredz saskaņošanai nodotie Zemkopības ministrijas (ZM) sagatavotie noteikumi "Valsts atbalsta piešķiršanas kārtība vaislas lauksaimniecības dzīvnieku ierakstīšanai ciltsgrāmatā, kā arī to ģenētiskās kvalitātes noteikšanai un produktivitātes datu izvērtēšanai".
Noteikumu projekts tika sagatavots, lai nodrošinātu pārejas posma valsts atbalstu 2020.gadā par pakalpojumu, kas ietver ar sieviešu kārtas vaislas dzīvnieku ciltsdokumentācijas sagatavošanu un to atbilstības izvērtēšanu uzņemšanai ciltsgrāmatā, ģenētiskās kvalitātes, darbspēju noteikšanu un produktivitātes datu izvērtēšanu saistītās izmaksas.
ZM informēja, ka sagatavotajā noteikumu projektā ir noteiktas nepieciešamās summas pārejas posma valsts atbalstam, lai nodrošinātu vaislas sivēnmāšu, piena šķirņu slaucamo govju, gaļas šķirņu zīdītājgovju un teļu, kā arī vaislas aitu māšu, piena šķirņu slaucamo kazu un tīršķirnes vaislas ķēvju sagatavošanas ierakstīšanai ciltsgrāmatā, ģenētiskās kvalitātes, darbspēju noteikšanas un produktivitātes datu izvērtēšanas pakalpojumu.
Pārejas posma valsts atbalsts 2020.gadam paredzēts 15 914 706 eiro apmērā.
No minētās summas vaislas sivēnmāšu ciltsgrāmatas izveidošanai un uzturēšanai tiks novirzīti 6,98 miljoni eiro, piena šķirņu slaucamajām govīm (tostarp pirmpienēm) - 7,18 miljoni eiro, gaļas šķirņu zīdītājgovīm un telēm, kas vecākas par 12 mēnešiem, - 1,37 miljoni eiro, piena šķirņu slaucamajām kazām (tostarp pirmpienēm) - 40 864 eiro, vaislas aitu mātēm - 285 102 eiro.
Savukārt ar ciltsgrāmatas izveidošanu un uzturēšanu saistīto administratīvo izmaksu segšanai, kā arī tīršķirnes vaislas ķēvju ģenētiskās kvalitātes noteikšanai un novērtēšanai pēc pēcnācējiem tiks novirzīti 57 548 eiro.
Ministrijā piebilda, ka kopumā, salīdzinot ar 2019.gadu, finansējums ir palielināts visām nozarēm, izņemot cūkkopības nozari. Cūkkopības nozarē finansējums ir saglabājies 2019.gada līmenī, jo dzīvnieku skaits nozarē ir samazinājies Āfrikas cūku mēra uzliesmojuma dēļ.
Pārejas posma valsts atbalstu 2020.gadā plānots izmaksāt kā vienreizēju maksājumu.