Martinsona bijušās būvimpērijas slepenais īpašnieks - krievu hokejista Ņikuļina ģimene
Vairākos kriminālprocesos ierautajam Mārim Martinsonam kādreiz piederējušie un viņa iepriekš vadītie uzņēmumi “Velve”, “Moduls Engineering” un “Lucidus” pieder Martinsona sena paziņas, slavenā Krievijas hokejista Iļjas Ņikuļina ģimenei, ziņo LTV raidījums “de facto”.
LTV atgādina, ka pirms vairākiem gadiem Martinsona vārds vairs nebija atrodams starp uzņēmumu “Velve” un “Lucidus” īpašniekiem un “Moduls Engineering” vadībā. Redzamāku lomu ieguva viņa dēls Mārcis. Vēl pēc dažiem gadiem “Velve” un “Moduls Engineering” pārņēma ar Martinsonu ģimeni nesaistīta firma “IVN Finance”, kuras īpašnieki slēpās iz Maltas ofšoriem. Kad uzņēmumiem lika atklāt patiesos labuma guvējus, izrādījās tā ir nevienam nezināma sieviete vārdā Jekaterina Ņikuļina. Iepriekš par Ņikuļinu nekas nebija zināms. Uzņēmējdarbības datu bāzes rāda - pirms pārņemt miljonus vērtas kompānijas viņa ar biznesu tikpat kā nenodarbojās.
“de facto” noskaidroja, ka Jekaterina Ņikuļina ir sportista Iļjas Ņikuļina sieva. Ņikuļins spēlēja Krievijas izlasē, KHL klubos “Kazaņas akbars” un “Maskavas Dinamo”. Ar Māri Martinsonu viņš ir pazīstams vismaz kopš 2011. gada. Portāls LSM ziņoja – abiem tolaik piederēja daļas Maltas ofšorā, kas stāvēja aiz ātro kredītu giganta “4finance”.
LTV secina, ka starp Martinsonu un Ņikuļinu joprojām pastāv draudzīgas attiecības. Raidījums nofilmēja brīdi, kad Iļja Ņikuļins apciemoja māju Jūrmalā, kas pieder Martinsona ģimenei un abi kopā devās agrā rīta skrējienā. Māris Martinsons bija nerunīgs un uz “de facto” jautājumiem neatbildēja. Iļja Ņikulins gan apliecināja, ka viņa sieva pārņēma būvniecības biznesus. Uz jautājumu, vai tas tika darīts paša Martinsona uzdevumā un vai Martinsons tās joprojām vada, Ņikuļins atbildēja “Nē, es!”
Vēlāk ar “de facto” sazinājās Jekaterina Kotova - viņa vada Nikuļina sievai piederošo firmu “MN Holding”, kurā ietilpst būvfirmas “Velve” un “Moduls Engineering”. E-pastā Kotova skaidro, ka būvniecības firmas nopirktas par Ņikuļina nopelnīto hokejista karjeras laikā. Kotova arī norādīja, ka Martinsonam ar būvfirmām neesot attiecību un stratēģiskus lēmumus pieņem pats hokejists Iļja Ņikuļins. “De facto” gan norāda uz to, ka pēc biznesu pārņemšanas Ņikuļini ir izvēlējušies paturēt ar Martinsonu saistītos cilvēkus. Piemēram “MN Holding” ilgi vadīja Anna Verhoustinska un Valdis Seratinskis. Verhoustinska ir Martinsona biznesa partnere un ilgstoši vadīja viņam piederošus uzņēmumus. Seratinskis ir Martinsona motokrosa kluba menedžeris un Martinsona līdzgaitnieka Harija Seratinska dēls.
Uzņēmumā, uz jautājumu, vai abi ir pārstāvējuši Martinsona intereses, atbild noraidoši. AS "MN Holding" valdes locekle Jekaterina Kotova: “Mūsu rīcībā nav informācijas, ka V.Seratinskis MN Holding padomē jebkad būtu rīkojies kādas citas personas (t.i., ne MN Holding akcionāra) interesēs. Mums nav pamata uzskatīt, ka Annas Verhoustinskas (..) amata pienākumu izpildi būtu kontrolējuši “Moduls Engineering” un “Velve” bijušie īpašnieki.”
Raidījums piebilst, ka Ņikuļini ir ne tikai oficiāli pārņēmuši Martinsona kādreizējās firmas, bet arī līdzās Martinsona ģimenei piedalījušies daudzos nekustamo īpašumu projektos – starp tiem ir Jūrmalas luksusa dzīvokļu kvartāla attīstīšana, biroju ēkas renovācija un izīrēšana Latvijas valsts mežiem, vēsturiskās ēkas Vecrīgā un hokeja halles Brīvības ielā iegāde. Tāpat Ņikuļini kopā ar Martinsoniem ir līdzīpašnieki skandalozajai koģenerācijas stacijai Rīgā un kravu pārkraušanas terminālam Rīgas ostā.
Māris Martinsons ir apsūdzēts par kukuļošanu Latvijas bankas prezidenta Ilmāra Rimševiča lietā, turēts aizdomās “Rīgas Satiksmes” iepirkumu lietā un ir viens no “būvnieku karteļa” lietas figurantiem.