Ventspilī būs pasaulē vislielākās klavieres
Topošās jaunās Ventspils Mūzikas skolas koncertzālē uzstādīs pasaulē lielākās klavieres, ko pašlaik būvē Ungārijā strādājošais pasaulē lielāko klavieru izgudrotājs, latvietis Dāvids Kļaviņš. Viņa iepriekš izgatavotās klavieres, kas uzstādītas Vācijā, ir ierakstītas Ginesa rekordu grāmatā. Tagad uz šo godu varēs pretendēt Ventspils klavieres.
Ventspils Mūzikas vidusskolas Lielajā zālē uzstādīs pasaulē unikālas koncerta klavieres M470i. Līdzās Bonnas ērģeļu būvniecības darbnīcas „Johannes Klais Orgelbau” un Jāņa Kalniņa Ugāles darbnīcas būvētām stabuļu ērģelēm jaunajā koncertzālē būs uzņēmumā “Klavins Piano Manufaktura KFF” tapušais instrumenta modelis M470i.
Pianistam pie klavierēm jākāpj pa kāpnēm
Ventspils pašvaldība informē: „Klavieres būs liels pienesums jaunajai Ventspils Mūzikas vidusskolai, padarot daudzpusīgāku mācību procesu, kultūras pasākumu klāstu un stiprinās Ventspils muzikālā tēla pievilcību visā pasaulē”.
Klavieru ekskluzivitāti rada rezonators un stīgu garums, kas ietverts metāla rāmī, klavierēm ir pilna 88 taustiņu klaviatūra. Vertikālais stīgu izvietojums klavieru skanējumam dod ļoti tembrālu, dziļu un sulīgu skanējumu. Kopējās klavieru augstums ir 4,70 m, un lai sasniegtu klaviatūru, pianistam būs jādodas pa speciāli izbūvētām kāpnēm. Klavierbūves meistars Dāvids Kļaviņš ir pasaulē lielāko klavieru „Klavins Modell 450” idejas radītājs un izgatavotājs.
Īpaši garas stīgas
Kļaviņš Jauns.lv pastāstīja: „Šobrīd notiek priekšdarbi, kas saistās ar klavieru piestiprināšanu pie sienas - esam pastāvīgos sakaros ar arhitektiem, precizējot šo konstrukciju. Mūsu darbnīcā arī notiek sagatavošanas darbi aktuālai klavieru būvniecībai, gatavojam dažādās komponentes, plānots janvārī, vēlākais februāri, sākt komplektēt pašu instrumentu. Pasaules mērogā tām būs pats augstākais līmenis, skaņas dinamikas un kvalitātes ziņā.
Galvenā starpība starp manis būvētajām koncerta klavierēm un klasisko koncerta flīģeli ir skaņa - mūsu instrumentu rezonatora izplatība pārsniedz koncerta flīģeli divarpus reizes, kas nozīmē, ka M450-470 skan ne tikai ievērojami spēcīgāk, bet arī skaidrāk, aptuveni dubulti. Garākās zemākās stīgas panāk, ka basa reģistra skanējums ir daudz tīrāks, salīdzinot ar jebkurām citām koncerta klavierēm/flīģeli pasaulē”.
Klavieres būvēt rosina vijoļmeistars
Par savas profesijas uzvēli trimdas latvietis Kļaviņš Jauns.lv pastāstīja: „Klavierbūvi izvēlējos 16 gadu vecumā, pēc viena Bonnas vijoļu meistara ieteikuma. Izgājis mācības „Schimmel” klavieru fabrikā Braunšveigā, sāku strādāt klavieru veikalā Bonnā. Pēc divu gadu pieredzes konstatējis, ka klavieru veikali atstāj novārtā vecās klavieres, kļuvu patstāvīgs, nodibinādams firmu, kas specializējās uz veco klavieru kapitālremontiem un skaņošanu. Šīs darbības gaitā studēju veco klavieru dažādības, kā arī skaņoju ļoti daudzus instrumentus, tai skaitā koncerta flīģeļus. Analizējot gan vecās, gan jaunās klavieres nācu pie secinājuma, ka klavieru industrija nepamatoti nonākusi stagnācijā, uzskatot, ka aktuāli pielietotās konstrukcijas ir labākais un vienīgais, kas iespējams.
Sāku plānot savu paša klavieru konstrukcijas, kā pirmo darbu īstenojot M370 - 3,7 metru augstās koncerta klavieres, tās prezentēju publikai 1987. gadā. Iznākums apstiprināja, ka ir vērts šo ceļu turpināt, kaut gan reāli varēju pievērsties šim turpinājumam tikai sākot ar 2006. gadu, kad sekoju aicinājumam uz ASV, kur viens klavieru entuziasts mani uzaicināja veidot kopēju klavierbūves firmu un to finansēt. 2009. gada krīzes laikā viņš diemžēl bankrotēja. 2011. gadā atgriezos Vācijā, lai turpinātu darbu patstāvīgi. Kad 2014. gadā sastapu pianistu Nīlu Frāmu, kurš bija sajūsmā par manām klavierbūves idejām, ar jaunu sparu un viņa atbalstu varēju ķerties pie dažādāko jaunu klavieru modeļu īstenošanas. Rezultātā tapa „UnaCorda” pianīns, M450 koncerta klavieres, un kā jaunākais instruments - koncerta „UnaCorda” versija, divu metru augstas, 2,2 metru platas koncerta klavieres.
Ginesa grāmatā tika ierakstītas M370 klavieres 1988./89. gadā. Ventspilī būs lielākais instruments, M470 (4,7 metru augsts), ko ventspilnieki noteikti varēs pieteikt jaunam ierakstam, ja tāda vēlēšanās būs. Mani personīgi tas sevišķi neinteresē, jo tādi ieraksti var vedināt uz domu, ka tāpēc vien arī tas augstums izvēlēts, kaut gan visa motivācija šādiem vertikāliem koncerta instrumentiem ir skaņas kvalitāte, vienīgi skāņas dinamikas un kopējās kvalitātes ieguvums”.
Ventspils – unikāla vieta klavierkoncertiem
Komponists Jānis Lūsēns saka: “Kļaviņa koncerta klavieru versijas akustiskā sistēma, stīgas un rezonators sola būtiski paplašināt iespējas pianistiem īstenot jaunas muzikālas interpretācijas. Pazīstamais klavieru repertuārs varētu tikt pasniegts pilnīgi jaunā skanējumā. Veidojot jaunu ieskaņojumu sērijas, tās varētu tikt izplatītas globālā līmenī, šādā veidā izceļot un veicinot Ventspils Mūzikas vidusskolas slavu kā unikālu vietu īpašiem klavieru koncertiem un skaņas ierakstiem. Paredzētais tehniskais aprīkojums, digitālās ierakstīšanas sistēma, kombinācijā ar digitāli-mehānisko atskaņošanas sistēmu, dotu pilnīgi jaunas iespējas mūzikas uzvedumiem, kas papildus šī instrumenta īpašai skaņai būtu pievilcīgs moments, lai piesaistītu māksliniekus no visas pasaules”.
Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas Klavieru katedras docents Toms Ostrovskis savā ziņojumā izsaka savu viedokli: “Atšķirībā no lielākās daļas 21. gadsimta klavieru ražotāju, Kļaviņa kungs galveno uzmanību velta nevis dizaina elementiem, bet gan instrumentu skanējuma raksturlielumiem, tādējādi iespējami mākslinieciski augstvērtīgi eksperimenti ar visdažādāko klaviermūzikas repertuāru – tā kā instruments aprīkots ar pilna izmēra klaviatūru, uz tā iespējams atskaņot praktiski visu klavesīna un klavieru repertuāru no baroka līdz mūsdienām. Ļoti interesants varētu būt arī instrumenta skanējums ar simfonisko orķestri – klavierkoncertu repertuārā.”
Jaunais mūzikas templis
Ventspils Mūzikas vidusskolas ēka būs lielākā mūzikas skola ārpus Rīgas. Uz jaunajām telpām pārcelsies 500 skolas audzēkņi un vairāk nekā 100 darbinieki. Jaunās ēkas kopējā platība būs 6880 kvadrātmetri, no tiem 75% paredzēti skolas vajadzībām, bet 25% - koncertzāles funkciju īstenošanai, kurā būs 600 skatītāju vietas.
Paredzēts, ka skola durvis vērs jau 2019./20. mācību gadā.
Ventspils pašvaldības iestādes „Komunālā pārvalde” direktors Andris Kausenieks par sadarbību ar slaveno latviešu klaviermeistaru Kļaviņu un kā sokas ar jauno klavieru izgatavošanu Ventspils koncertzālei Jauns.lv pastāstīja:
„Sadarbība ar klavierbūvnieku Dāvidu Kļaviņu ir ļoti veiksmīga, kopīgiem spēkiem tiek realizēts grandiozs projekts. Šobrīd vēl notiek “Klavins Piano Manufaktura KFF” modeļa M470i klavieru izgatavošana, kura darbus plānots noslēgt 2019. gada 31. martā. Pēc klavieru izgatavošanas, aprīļa mēnesī ir paredzēta to montāža Ventspils Mūzikas vidusskolā un maijā pēc noslēguma darbiem, tas ir skaņošanas un regulēšanas, šīs grandiozās klavieres tiks nodotas ekspluatācijā”.