Rinkēvičs: līgums par raķešu likvidāciju ir bezjēdzīgs, ja viena puse to nepilda
foto: LETA
Ārlietu ministrs Edgars Rinkevičs.
Politika

Rinkēvičs: līgums par raķešu likvidāciju ir bezjēdzīgs, ja viena puse to nepilda

LETA

No Līguma par vidējā un tuvā darbības rādiusa raķešu likvidāciju (INFT) nav jēgas, ja kāda no pusēm, kas konkrētajā gadījumā varētu būt Krievija, to nepilda, šorīt intervijā LNT raidījumam "900 sekundes" sacīja ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (V), komentējot ASV prezidenta Donalda Trampa paziņojumu par Savienoto Valstu vienpusēju izstāšanos no minētā līguma.

Rinkēvičs: līgums par raķešu likvidāciju ir bezjēd...

"Pastāv ļoti nopietnas aizdomas, ka Krievija jau šobrīd pārkāpj šo līgumu. Kāda jēga līgumam, ja tiek ražotas raķetes, kuras tāpat apdraudēs Eiropu?" retoriski vaicāja Rinkēvičs.

Ārlietu ministrs gan atzina, ka INFT ir viens no "ikoniskākajiem līgumiem", kas 1987.gadā tika noslēgts starp toreizējo PSRS un ASV, apliecinot reālu aukstā kara beigu sākumu, līdz ar to ASV paziņojums par izstāšanos no šī līguma nekādā veidā neveicinās drošību Eiropā.

"Bet ir viena nianse: ASV uzskata, ka Krievija jau šobrīd reāli pārkāpj šo līgumu un attīsta ieroču sistēmas, kas ar šo līgumu ir aizliegtas. No tāda viedokļa man ir saprotamas ASV bažas, bet es gribētu, lai puses tomēr mēģina vienoties un saglabā šo līgumu," atzīmēja Rinkēvičs.

Viņš vairākkārt uzsvēra, ka pagaidām reāla ASV izstāšanās no INFT vēl nav notikusi, bet ir bijis tikai izskanējis Trampa paziņojums par šādu apņemšanos.

Kā ziņots, Tramps sestdien pavēstīja, ka ASV vienpusēji izstāsies no INFT, apsūdzot Krieviju šī līguma pārkāpšanā.

Tramps arī teica, ka ASV sāks izstrādāt šādas raķetes, ja neizdosies panākt jauna līguma noslēgšanu ar Krieviju un arī ar Ķīnu.

Līgumu par vidējā un tuvā darbības rādiusa raķešu likvidāciju 1987.gadā Vašingtonā parakstīja toreizējais ASV prezidents Ronalds Reigans un Padomju Savienības līderis Mihails Gorbačovs.

Atbilstoši līgumam abas puses iznīcināja gan nukleārās, gan konvencionālās raķetes ar tuvu darbības rādiusu (500 - 1000 kilometri) un vidēju darbības rādiusu (1000 - 5500 kilometri), kā arī šo raķešu palaišanas iekārtas. Raķešu iznīcināšana tika pabeigta 1991.gadā, un pavisam tika iznīcinātas 2692 raķetes. Līgums neattiecas uz jūrā bāzētajām raķetēm.

"Mēs izbeigsim šo līgumu un izstāsimies," sacīja Tramps žurnālistiem Nevadas štata Elko pilsētā, kur viņš piedalījās republikāņu kandidāta Senāta starpvēlēšanu kampaņā.

"Viņi to pārkāpj daudzus gadus. Un es nezinu, kāpēc [iepriekšējais ASV] prezidents [Baraks] Obama nerisināja sarunas, lai izstātos. Un mēs neļausim viņiem pārkāpt kodollīgumu un būvēt ieročus, un mums tas nav atļauts," teica Tramps.

Viņš piebilda, ka ASV atsāks izgatavot šādus ieročus, ja neizdosies panākt jauna līguma noslēgšanu par šiem ieročiem ar Krieviju un Ķīnu.

Vašingtona un Maskava ilgstoši apsūdz viena otru Līguma par vidējā un tuvā darbības rādiusa raķešu likvidāciju pārkāpšanā. ASV norāda, ka Krievija līgumu pārkāpusi, izstrādājot spārnoto raķeti 9M729.