Latviešu hakerim, kura notveršanai FIB izsludināja 50 000 dolāru atlīdzību, teju trīs gadi būs jāpavada aiz restēm
foto: FIB
Pēteris Šahurovs savulaik bija FIB piektais meklētākais kibernoziedznieks.
112

Latviešu hakerim, kura notveršanai FIB izsludināja 50 000 dolāru atlīdzību, teju trīs gadi būs jāpavada aiz restēm

Jauns.lv / LETA

Latvijas hakeris Pēteris Šahurovs, kurš, pēc paša teiktā, ticis pie 150 000 līdz 250 000 dolāru, inficējot ar ļaunatūras vīrusu ASV laikraksta "Star Tribune" tīmekļa vietnes apmeklētājus, teju trīs gadus pavadīs ASV federālajā cietumā un tad tiks nosūtīs atpakaļ uz Latviju, trešdien nolēma federālais tiesnesis.

Latviešu hakerim, kura notveršanai FIB izsludināja...

29 gadus vecais Šahurovs savulaik bija Federālā Izmeklēšanas biroja (FIB) piektais meklētākais kibernoziedznieks, un par viņa notveršanu birojs bija piesolījis 50 000 dolāru lielu atlīdzību.

Šahurovs saistībā ar ASV Minesotas štatā izvirzītajām apsūdzībām tika aizturēts Latvijā 2011. gadā, bet tad uz teju pieciem gadiem pazuda, līdz 2016. gada novembrī tika aizturēts Polijā.

Šahurovs pērn tika izdots ASV un februārī atzina vainu sazvērestībā, lai sarīkotu krāpšanu ar elektronisku līdzekļu izmantošanu. Viņam piespriesti 33 mēneši cietumā.

Viņš atzina, ka Latvijā uzturējis "ložu necaurlaidīgu" tīmekļa hostinga pakalpojumu, izīrējis servera vietu citiem kibernoziedzniekiem vismaz no 2009.gada maija līdz 2011.gada jūnijam.

ASV varasiestādes norādījušas, ka Šahurova klientu vidū bijuši noziedznieki, kas izstrādājuši ļaumatūras, botu tīklu, spama un viltus antivīrusa programmas.

Šahurovs kopā ar sabiedrotajiem izveidoja viltus reklāmas aģentūru un uzdevās par ASV viesnīcu ķēdes pārstāvjiem, lai nopirktu reklāmu vietnē "startribune.com".

Kad reklāma tika izvietota internetā, noziedznieki izmainīja reklāmas kodu, lai ar vīrusu inficētu lietotāju datorus. Vīruss "iesaldēja" datorus un pēc tam izmeta virkni paziņojumu, aicinot iegādāties "pretvīrusa" programmu problēmu atrisināšanai. "Pretvīruss" atsāka datoru darbību, taču vīruss palika datoros. Lietotāji, kuri neiegādājās "pretvīrusu", vairs nevarēja piekļūt failiem savos datoros.

Šahurovs tiesā atzina, ka no 2009. gada maija līdz 2011. gada jūnijam Latvijā sniedzis hostinga pakalpojumus, ļaujot saviem klientiem palikt neidentificētiem un netraucēti īstenot krāpšanas shēmas internetā.