No prāmja Liepājā izripo Latvijas armijas nopirktās haubices
Latvijā svētdien nogādātas pirmās pašgājēju haubiču sistēmas, ko Nacionālie bruņotie spēki (NBS) iegādājušies no Austrijas.
Video: Liepājas ostā tikko ienācis prāmis ar pirmajām pašgājējhaubiču sistēmām, ko saņem @Latvijas_armija no Austrijas pic.twitter.com/W8AOuYeCIM
— NBS (@Latvijas_armija) October 1, 2017
Haubices atvestas ar prāmi, kas pietauvojies Liepājas ostā, vēsta NBS savos sociālo tīklu kontos.
Jau ziņots, ka Latvija no Austrijas nopirka "M109" sērijas 155 milimetru pašgājējartilērijas sistēmas, kas ietver ne tikai pašgājēju haubices, bet arī uguns vadības centru un autovadītāju apmācību platformas.
Vienas vienības izmaksas, atkarībā no tās modifikācijas - haubice, uguns vadības centrs vai autovadītāju apmācību platforma - ir no 60 000 līdz 140 000 eiro. Aizsardzības ministrija iepriekš apstiprināja, ka līguma summa ir seši miljoni eiro.
Aplūko: M109A5Oe tipa pašgājējhaubiču sistēmas infografika pic.twitter.com/jh5iL5grS7
— NBS (@Latvijas_armija) October 1, 2017
Kopumā no Austrijas, lai pilnveidotu Latvijas bruņoto spēku netiešās uguns atbalsta spēju, kā arī uzlabotu Latvijas spēju pilnvērtīgi integrēties NATO operācijās un mācībās, tiks iegādātas 47 kaujas tehnikas vienības. Haubices no 2003. līdz 2007.gadam tika modernizētas un pēc tam iekonservētas.
Latvijas rīcībā šobrīd nav haubiču, taču ir lielgabali.
Haubice ir artilērijas ieroča veids, kurš paredzēts šaušanai pa mērķiem, kuri neatrodas tiešas redzamības zonā, ir aiz šķēršļiem. Šāviņus izšauj trajektorijās ar stāvu krišanas leņķi.
Kopumā izšķir četrus haubiču veidus. Pašgājējhaubice ir uzmontēta uz motorizētas šasijas ar riteņu vai kāpurķēžu piedziņu, parasti nodrošināta ar bruņām, vizuāli atgādina tanku.
Haubiču projekts ir viens no nozīmīgākajiem kaujas tehnikas projektiem Latvijas bruņoto spēku stiprināšanā, iepriekš norādīja Aizsardzības ministrija.
Iepriekš arī vēstīts, ka Latvija no Lielbritānijas nopirka 123 lietotas kaujas izlūkošanas kāpurķēžu mašīnas. Līguma pamatsummu veido 123 platformu pilnīgu atjaunošanu un kapitālo remontu, rezerves daļas un Latvijas speciālistu apmācība, kas kopā izmaksā 46 591 746 eiro.
Papildus platformas tiek aprīkotas ar modernāko aprīkojumu - prettanku ieroču sistēmu "Spike", modernāko NATO klasificēto sakaru un komandvadības sistēmu.
Pašgājēju haubiču projektu sākušas arī pārējās Baltijas valstis - Lietuva nopirka Vācijas haubices "Panzerhaubitze 2000" (PZH 2000), bet Igaunija nolēmusi iegādāties vismaz 12 Dienvidkorejā ražotas mazlietotas haubices "K9 Thunder", kas Igaunijas bruņoto spēku rīcībā nonāks līdz 2021.gadam.