Kā savu ķermeni pēc nāves novēlēt zinātnei?
foto: LETA
Cilvēka ķermeni vai orgānus pēc viņa nāves medicīnas vai zinātnes mērķiem drīkst izmantot, ja cilvēks to savas dzīves laikā ir atļāvis vai nav aizliedzis, ja pret to neiebilst viņa tuvākie radinieki.
Sabiedrība

Kā savu ķermeni pēc nāves novēlēt zinātnei?

"Likums un Taisnība"

Jelgavniece Rudīte nolēmusi "būt noderīga" arī pēc savām šīs zemes gaitām, taču viņai nav skaidrības, kā būt pārliecinātai, ka pēc fiziskās nāves beigām Rudītes iecere tik tiešām tiks īstenota, raksta žurnāls "Likums un Taisnība".

Kā savu ķermeni pēc nāves novēlēt zinātnei?...

"Kādas procedūras jāveic, lai cilvēks novēlētu pēc nāves savu ķermeni medicīnai un zinātnei? Kas notiek ar viņa ķermeni pēc nāves? Vai, ja es savu ķermeni novēlu šiem mērķiem, maniem radiniekiem uz to pēc manas nāves ir kādas tiesības, piemēram, pieprasīt to apglabāt pēc saviem ieskatiem?" vaicā Rudītes kundze.

Santa Jonāte,  Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes sabiedrisko attiecību nodaļas
vadītāja skaidro:

“Latvijas normatīvajos aktos kārtību, kādā dzīva vai miruša cilvēka ķermeņa audus un šūnas, un orgānus drīkst izmantot zinātniskiem pētījumiem un mācību mērķiem, transplantācijai, ārstniecisku preparātu un bioprotēžu izgatavošanai, nosaka 1992. gada likums Par miruša cilvēka ķermeņa aizsardzību un cilvēka audu un orgānu izmantošanu medicīnā.

Ikviens iedzīvotājs savas dzīves laikā var dokumentāri noformēt savu gribu par savu orgānu izmantošanu vai liegumu tos izmantot. Visi dati par personas lēmumu izmantot tās ķermeni, orgānus, audus un šūnas pēc nāves tiek saglabāti Iedzīvotāju reģistra datubāzē. Likumā noteikts, ka miruša cilvēka ķermeni, audus un orgānus aizliegts izmantot pret viņa dzīves laikā izteikto gribu un cilvēka griba ir obligāti jāievēro visām ārstniecības, izglītības un zinātnes iestādēm.

Lai atļautu vai aizliegtu savu orgānu audu vai šūnu izmantošanu pēc nāves, jāuzraksta iesniegums un jāiesniedz Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē (PMLP). Iesniegumā ir jānorāda vārds, uzvārds, personas kods un aizliegums vai atļauja ķermeņa, orgānu un audu izmantošanai pēc nāves. Iesnieguma forma atrodama mājaslapā pmlp.gov.lv.
Iesniegumu var iesniegt vairākos veidos:

* klātienē PMLP teritoriālajās nodaļās, līdzi jāņem personu apliecinošs dokuments;
* pa pastu Iedzīvotāju reģistra departamentā (Čiekurkalna 1. līnija 1, k-3, Rīga), jābūt notariāli apliecinātam parakstam;
* elektroniski portālā Latvija.lv (nepieciešams elektroniskais paraksts, jo autentificēties ar internetbankas autentifikācijas līdzekļiem šim e-pakalpojumam nav iespējams).
Pēc iesnieguma aizpildīšanas vai nosūtīšanas ziņas par personas gribu tiek aktualizētas Iedzīvotāju reģistrā. Pēc tam šīs ziņas par aizliegumu vai atļauju izmantot personas ķermeni, audus un orgānus pēc tās nāves pēc rakstiska pieprasījuma PMLP izsniedz ārstniecības, izglītības un zinātnes iestādēm.”

Ministrijā sagatavoti grozījumi likumā

“Normatīvajos aktos, tostarp noteikumos par informācijas iekļaušanu Iedzīvotāju reģistrā, ir paredzēta vienota atļauja izmantot ķermeni, audus un orgānus pēc nāves. Vienlaikus ķermeni kopumā drīkst izmantot, ja tuvinieki nepieprasa ķermeni apbedīšanai.

Līdz ar to, ja persona vēlas, lai ķermeni kopumā novēlētu medicīnai un zinātnei, ir vēlams par to informēt tuviniekus, ir arī iespēja šādu informāciju iesniegt atsevišķa iesnieguma formā Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē.

Veselības ministrija ir sagatavojusi likuma grozījumu projektu, kas paredz variāciju formā izteikt atļauju izmantot ķermeni, audus un orgānus pēc nāves (tostarp norādīt atsevišķi atļauju izmantot ķermeni medicīnai un zinātnei), tomēr šādu grozījuma tālāka virzība kavējas, jo izmaiņu veikšanai Iedzīvotāju reģistrā ir nepieciešami papildu finanšu līdzekļi," stāsta Oskars Šneiders, Veselības ministrijas Komunikācijas nodaļas vadītājs.

Rezumējot likumā Par miruša cilvēka ķermeņa aizsardzību un cilvēka audu un orgānu izmantošanu medicīnā teikto, jāsecina, ka miruša cilvēka ķermeni vai orgānus medicīnas vai zinātnes mērķiem drīkst izmantot gadījumos, ja viņš to savas dzīves laikā ir atļāvis vai nav aizliedzis, ja pret to neiebilst viņa tuvākie radinieki.

Te arī jāpiebilst, ka likumā gan par dzīva, gan miruša cilvēka ķermeņa izmantošanu ir noteikts “komercdarījumu aizliegums”, tas nozīmē, ka cilvēks ar savu ķermeni nevar tirgoties.