foto: LETA
Sinoptiķi brīdina: Rīgā plosīsies negaiss ar stipru vēju
Alfrēda Kalniņa iela pērkona negaisa laikā.
Sabiedrība
2017. gada 21. jūnijs, 12:33

Sinoptiķi brīdina: Rīgā plosīsies negaiss ar stipru vēju

Kasjauns.lv / LETA

Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķi brīdina, ka ceturtdienas pēcpusdienā Rīgā un valsts austrumos plosīsies negaiss. 

Siguldā plosās virpuļviesulis

gallery icon
68

Rīgā gaidāms pērkona negaiss ar krasām vēja brāzmām līdz 15 metriem sekundē, bet Latvijas austrumu daļā brāzmainā vēja ātrums var sasniegt 15-17 metrus sekundē. 

Negaisi un lietusgāzes Latvijā sākās otrdien, nodarot postījumus Siguldā. 

Trešdienas negaisa laikā kādai dzīvojamajai mājai Siguldas novadā vējš sabojājis jumtu un nopostījis ābeļdārzu. 

Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs bija izsludinājis oranžo brīdinājumu valsts austrumu daļā. 

Izvērtējot fotogrāfijas un videomateriālus ar stihijas radītajiem postījumiem, eksperti secinājuši, ka virpuļviesuļa spēks Siguldā Fudžitas skalā atbilst F2 tornādo. Šādas kategorijas viesulis parasti plosās 100-250 metru platā joslā, laužot un ar saknēm izgāžot lielus kokus, sagraujot vieglas konstrukcijas būves un sabojājot jumtus citām ēkām, kā arī izgāžot logus augstceltnēs un ar lielu spēku triecot nelielus priekšmetus.

Stiprā vēja posta darbi Siguldā

gallery icon
133

Vēja ātrums F2 virpuļviesulī sasniedz 50-70 metru sekundē. Šāda spēka viesuļi visā pasaulē ir salīdzinoši reta parādība, arī ASV tikai ceturtā daļa no visiem reģistrētajiem tornado sasniedz F2 vai augstākas kategorijas spēku.

Visstiprākajās - F5 kategorijas - virpuļvētrās vēja ātrums pārsniedz 110 metru sekundē.

Lielais viesulis Siguldas novada Siguldas pagastā plosījās otrdien ap plkst.12 dienā, turklāt to nepavadīja pērkons. Parasti virpuļviesuļi veidojas zem pērkona negaisa mākoņiem.

Eksperti vērtē, ka katru vasaru Latvijā ir vismaz vairāki virpuļviesuļi, bet tā kā tie parasti ir īslaicīgi un skar šauras teritorijas, ziņas par tornado Latvijā tiek saņemtas reti.

Dažkārt par virpuļviesuļiem nepareizi tiek dēvēti virpuļi, kas veidojas sausā un saulainā laikā, gaisam nevienmērīgi sasilstot un vējam izveidojot stabu, kas gaisā paceļ putekļus un smiltis. Šīs parādības angliskais apzīmējums ir putekļu velns ("dust devil"), latviski to izsenis dēvē par velna slotu.


Virpuļviesuļi jeb tornādo veidojas tikai zem gubu mākoņiem, parasti zem negaisa mākoņiem karstās vasaras pēcpusdienās. Mazi virpuļviesuļi Latvijā biežāk veidojas vasaras izskaņā un rudens sākumā piekrastē, kad gubu mākoņu augšanu veicina auksta gaisa saskare ar vasarā sasilušo ūdeni.