Kur un kā pareizi nobalsot pašvaldību vēlēšanās
Pašvaldību vēlēšanas dienā – sestdien, 3. jūnijā, uz savu vēlēšanu iecirkni varat doties nobalsot no pulksten 7.00 līdz 22.00. Un neaizmirstiet līdzi paņemt savu pasi vai identifikācijas karti. Citi personas dokumenti nederēs!
Vispirms noskaidrojiet, uz kuru vēlēšanu iecirkni jādodas, jo savu balsi varat nodot tikai vienā no tiem – tajā, kur esat reģistrēts. Par tā atrašanās vietu Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) jūs jau ir informējusi vēstulē. Bet, ja to esat aizmirsis, zvaniet uz CVK informācijas tālruni 67049999 vai to skaidrojiet CVK mājaslapā. Tajā jums būs jāieraksta savs vārds un uzvārds, kā arī personas kods, un jūs uzreiz uzzināsiet, kur atrodas jūsu vēlēšanu iecirknis un kārtas numuru vēlētāju sarakstā.
Kārtas numuru vēlētāju sarakstā jums gan obligāti nav jāzina, bet tas jums palīdzēs ātrāk nobalsot. Vēlēšanu komisijas loceklis jūs vieglāk atradīs vēlēšanu sarakstā. Ņemiet vērā, ka vēlēšanu iecirkņos vēlētāju reģistrācijas galdi sagrupēti pēc alfabēta – vēlētāju uzvārda pirmā burta.
Kas jāņem vērā?
* Ieejot vēlēšanu iecirknī pievērsiet uzmanību vēlēšanu galdu izvietojumam – jums jādodas pie tā galda, kurā apkalpo vēlētājus, uz kura ir tas alfabēta burts, ar kuru sākas jūsu uzvārds;
* Vēlēšanu komisijas loceklim pasniedziet savu pasi vai identifikācijas karti;
* Pašvaldības vēlēšanās pasē nespiež zīmogu par piedalīšanos vēlēšanās. Par piedalīšanos tajās liecinās jūsu paraksts vēlētāju sarakstā;
* Parakstoties jūs saņemsiet vēlēšanu biļetenus;
* Pārliecinieties, ka esat saņēmuši visus biļetenus;
* Pašvaldības vēlēšanās biļeteni netiek numurēti. Tie ir salikti izlozes kārtībā, kurās partijas izlozēja kārtību, kā vēlētājiem tiks pasniegta vēlētāju sarakstu lapas;
* Izvēlieties pareizo sarakstu;
* Lai nobalsotu par izvēlēto sarakstu, tas jāieliek aploksnē, tā jāaizlīmē un jāiemet vēlēšanu urnā;
* Pirms izvēles izdarīšanas, sarakstā pie sev tīkamā deputāta kandidāta var ielikt plusiņu, bet, ja viņu nevēlaties redzēt pašvaldības domē, varat viņu izsvītrot. Citas atzīmes gan nav jāizdara;
* Ja ir gadījies misēties (nejauši saplēst vēlēšanu biļetenu vai tajā izdarīt nepareizas atzīmes), pirms vēl esat paspējis aizlīmēt aploksni un to iemest vēlēšanu urnā, varat doties pie vēlēšanu komisijas galda un sarakstus apmainīt pret jaunu komplektu.
Ja veselība neļauj aiziet līdz vēlēšanu iecirknim
Ja veselības dēļ nevarat aiziet uz vēlēšanu iecirkni, tad līdz 3. jūnija pulksten 12.00 uz savu vēlēšanu iecirkni jums jānogādā pašrocīgi parakstīts iesniegums, ka vēlaties balsot mājas. To uz iecirkni var aiznest kāds no jūsu radiniekiem, draugiem vai kaimiņiem. Lai pieteiktu balsošanu dzīvesvietā, jāuzraksta iesniegums, kurā jānorāda:
* vēlētāja vārds, uzvārds, personas kods;
* adrese, kur jāierodas vēlēšanu komisijai, ēkas ārdurvju kods, ja tāds ir, un kontakttālrunis.
Jāņem vērā, ka vēlēšanu komisija izbrauks pie jums uz mājām tikai, tad, ja vēlēšanu dienā atradīsieties savā vēlēšanu iecirkņa teritorijā.
Iesniegumu par balsošanu mājās vēlēšanu iecirknī var nogādāt arī 3. jūnijā pēc pulksten 12.00. Bet šajā gadījumā vēlēšanu komisija izbrauks pie vēlētāja, ja varēs paspēt ierasties vēlētāja atrašanās vietā līdz balsošanas beigām, pulksten 22.00.
Kas drīkst piedalīties vēlēšanās?
Tiesības piedalīties pašvaldību vēlēšanās ir balsstiesīgajiem Latvijas un citu Eiropas Savienības dalībvalstu pilsoņiem, sākot no 18 gadu vecuma. Eiropas Savienības pilsoņiem, lai piedalītos pašvaldību vēlēšanās Latvijā, 90 dienas pirms vēlēšanām bija jābūt reģistrētiem Latvijas Iedzīvotāju reģistrā. Visiem vēlētājiem jābūt reģistrētiem Vēlētāju reģistrā.
Kur ziņot par vēlēšanu pārkāpumiem?
Ja kāds prettiesiskā veidā vēlas ietekmēt jūsu balsojumu, zvaniet Valsts policijai pa tālruni 110 vai nododiet jūsu rīcībā esošo informāciju Drošības policijai pa tālruni 67208964 vai e-pastu dpdd@dp.gov.lv.
Krimināllikumā paredzētais sods par apzinātu kavēšanu brīvi realizēt tiesības vēlēt, lietojot vardarbību, viltu, draudus, uzpirkšanu vai citā prettiesiskā veidā, ir brīvības atņemšana līdz trim gadiem, piespiedu darbs vai naudassods līdz 60 minimālajām mēnešalgām.
Tāpat vēlēšanu dienā ir aizliegta aģitācija. Par pamanītajiem priekšvēlēšanu aģitācijas pārkāpumiem, tai skaitā, iespējamo slēpto aģitāciju, jāinformē Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs, sūtot e-pastu knab@knab.gov.lv vai zvanot uz tālruni 80002070.
Visu neskaidrību gadījumā varat zvanīt iz CVK uzziņu tālruni 67049999, vēlēšanu dienā, 3. jūnijā, darbosies no pulksten 7.00 līdz 24.00.
Atceries!
3. jūnijs ir diena, kurā jūs izvēlēsieties par tādu pagastu, pilsētu vai novadu, kādu vēlaties to redzēt. Ja neaiziesiet uz vēlēšanām, tad jūsu kurnēšanai par sliktu vietvaru īsta pamata nebūs. Diemžēl līdzšinējā statistika liecina, ka mūsu kurnēšana pieaug, bet politiskā aktivitāte saplok. Sestdien mums ir iespēja to mainīt.
Atjaunotās Latvijas pašvaldības vēlēšanās 1994. gada piedalījās 58,5% balsstiesīgo, 1997. gadā – 56,8%, 2005. gadā – 52,8%, 2009. gadā – 53,8%, bet 2013. gadā tikai 46% balsstiesīgo pilsoņu.