Kaimiņam varētu aizliegt filmēt Saeimas komisiju sēdes
foto: Edijs Pālens/LETA
Sabiedrība

Kaimiņam varētu aizliegt filmēt Saeimas komisiju sēdes

LETA

Parlamenta Kārtības rullī paredzēts noteikt, ka Saeimas komisijas sēdes turpmāk varēs ierakstīt tikai ar parlamenta iekārtām, vai arī akreditēti žurnālisti.

Kaimiņam varētu aizliegt filmēt Saeimas komisiju s...

Lai arī deputāti šodien komisijas sēdē tieši nepieminēja politiķi Artusu Kaimiņu (KPV LV), kurš mēdz filmēt komisiju sēdes un arī montētus materiālus ievietot internetā, noprotams, ka šī norma liegtu viņam filmēt sēdes.

Saeimas Juridiskā komisija šodien atbalstīja priekšlikumu grozījumiem parlamenta Kārtības rullī, kas nosaka minētas izmaiņas. Komisija arī vienojās virzīt šo likumprojektu izskatīšanai Saeimas sēdē.

Pašlaik Kārtības rullī noteikta procedūra Saeimas komisiju sēžu protokolēšanai. Darba grupa rosināja papildināt šo regulējumu, nosakot, ka komisiju sēdes gaitu var fiksēt ar Saeimas iekārtām. Darba grupas vadītāja Solvita Āboltiņa (V) skaidroja, ka šāda norma neietekmētu mediju darbu, jo uz tiem attiecas norma par atklātām sēdēm.

Politiķe norādīja, ka, piemēram, pašlaik Saeimā ir "cilvēks ar kameru", un neesot skaidrības, kādam nolūkam parlamenta komisiju sēdes tiek filmētas. Līdz ar to šāds Kārtības ruļļa labojums regulētu šādus gadījumus.

Savukārt Andrejs Judins (V) iebilda, jo darba grupas piedāvātā redakcija neierobežotu komisiju sēžu filmēšanu privātām vajadzībām. Tad deputāts Gundars Daudze (ZZS) mudināja noteikt, ka komisiju sēžu gaitu var fiksēt tikai ar Saeimas iekārtām, kā arī akreditēti žurnālisti.

Šo Daudzes ierosinājumu komisijas vairākums atbalstīja, pret bija deputāts Ivars Brīvers (LRA), savukārt Valērijs Agešins (S) balsojumā atturējās.

Grozījumi Saeimas Kārtības rullī paredz arī citas izmaiņas. Izskatot budžeta likumprojektu un ar to saistītos likumprojektus, deputāti varēs debatēt par katru budžeta paketes likumprojektu atsevišķi. Patlaban Saeimas kārtības rullis nosaka, ka debates pirmajā lasījumā notiek par visu budžeta likumprojekta paketi kopumā. Runas laiks, apspriežot ar budžeta likumprojektu saistītos likumprojektus pirmajā lasījumā, tiks ierobežots līdz piecām minūtēm, deputātam piedaloties debatēs pirmo reizi, bet, runājot otro reizi, - divām minūtēm.

Lai paātrinātu budžeta likumprojektu izskatīšanu, paredzēts atteikties no debatēm un balsojuma par tādiem priekšlikumiem gadskārtējā valsts budžeta projektā, par kuriem Saeima jau pieņēmusi lēmumu, iepriekš izskatot vidēja termiņa budžeta ietvara likumprojektu.

Būtiski plānots mainīt kārtību, kādā valdības locekļi sniedz atbildes uz deputātu jautājumiem. Turpmāk atbilžu sniegšana mutvārdos vairs nenotiks ceturtdienas pēcpusdienā, bet atbildes uz jautājumiem būs Saeimas kārtējās sēdes darba kārtības jautājums. Atšķirībā no esošās kārtības deputātiem, iesniedzot jautājumu, būs jānorāda, vai atbildi deputāts vēlas saņemt rakstveidā vai mutvārdos. Rakstveida atbildes tiks izdalītas deputātiem, savukārt mutvārdu atbilžu sniegšanai valdības locekļiem tiks atvēlētas 10 minūtes par katru uzdoto jautājumu.

Grozījumi paredz no likuma svītrot normu, ka Saeimas loceklis zaudē tiesības piedalīties Saeimas un komisiju sēdēs, ja parlaments piekritis kriminālvajāšanas uzsākšanai pret viņu. Līdz ar to tiesības piedalīties Saeimas darbā deputāts zaudēs tikai tad, ja tiks apcietināts. Tādējādi deputāts, pret kuru uzsākta kriminālvajāšana, netiks ierobežots tiesībās brīvi piedalīties parlamenta darbā. Līdzīgs regulējums ir gandrīz visās citās Eiropas Savienības dalībvalstīs. Tāpat piedāvātās likuma izmaiņas paredz, ka Saeimas piekrišana nepieciešama arī tāda kriminālprocesa turpināšanai, kurā kriminālvajāšana uzsākta pirms Saeimas locekļa pilnvaru apstiprināšanas.

Izmaiņas plānotas attiecībā uz Saeimas deputātu ētikas kodeksa pārkāpumu lietas ierosināšanu - turpmāk Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija to varēs darīt arī bez rakstveida iesnieguma. Patlaban lietu var ierosināt tikai, pamatojoties uz deputāta, deputātu grupas vai frakcijas rakstveida iesniegumu.

Par deputātu atvaļinājumiem turpmāk vairs nelems Saeima, bet gan Prezidijs, paziņojot par to Saeimai.