Valdība samazina tiesnešu algas un atsakās no tiesu piesēdētājiem
Sabiedrība
2009. gada 29. maijs, 13:34

Valdība samazina tiesnešu algas un atsakās no tiesu piesēdētājiem

Jauns.lv

Valdība šodien ārkārtas sēdē atbalstīja virkni likumu grozījumu, ar kuriem no 1.jūlija paredzēts likvidēt tiesu piesēdētāju institūtu, par 15% samazināt tiesnešu amatalgas.

Ministru kabinets atbalstīja vispārējās taupības un budžeta līdzekļu ekonomijas apstākļos izstrādātos grozījumus Kriminālprocesa likumā (KPL), likumā „Par tiesu varu”, kā arī likumā „Par pašvaldībām”. Tāpat valdība atbalstīja likumprojektu, ar kuru par spēku zaudējušu paredzēts atzīt likumu „Par tiesas piesēdētāju vēlēšanām”.

Kā teikts KPL grozījumu projekta anotācijā, patlaban, koleģiāli izskatot lietas, tiesas sastāvā esošajiem tiesnešiem un tiesas piesēdētājiem ir vienādas tiesības izlemt visus ar lietas izskatīšanu saistītos jautājumus, tomēr tiesu piesēdētājam nav nepieciešama juridiskā izglītība. „Nereti ir gadījumi, ka tiesas sēdi jāatliek tikai tāpēc, ka kāds no tiesas piesēdētājiem nav ieradies, un tas būtiski kavē lietas izskatīšanu,” skaidrojuši valdībā atbalstītā grozījumu projekta autori.

„Sakarā ar vispārējo taupības režīmu, budžeta līdzekļu ekonomiju un izdevumu samazināšanu, ievērojot to, ka tiesu piesēdētāja institūta darbība lielākoties ir formāla, kā arī to, ka sabiedrības iesaiste tiesas spriešanā var tikt īstenota citos veidos, proti, jebkuram sabiedrības loceklim, tostarp žurnālistam, ir iespēja piedalīties atklātos tiesas procesos, kā arī paust sabiedrības viedokli ar masu mediju starpniecību, nepieciešams atteikties no tiesu piesēdētāju institūta,” norādījuši KPL grozījumu projekta izstrādātāji.

Minēto iemeslu dēļ paredzēts grozīt KPL, nosakot, ka krimināllietas pirmajā instancē tiesnesis turpmāk skatīs vienpersoniski, bet, ja lieta būs sevišķi sarežģīta, tiesas priekšsēdētājs varēs noteikt krimināllietas koleģiālu izskatīšanu. Šādā gadījumā lieta būs izskatāma triju pirmās instances tiesas tiesnešu sastāvā.

Likvidējot tiesu piesēdētāju institūtu, būs nepieciešams izdarīt grozījumus arī likumā „Par pašvaldībām”, svītrojot no tā pašvaldību funkciju - uzdevumu organizēt tiesu piesēdētāju vēlēšanas, kā arī pašvaldības domes uzdevumu ievēlēt un atbrīvot tiesu piesēdētājus. Tāpat vienlaikus nepieciešams atzīt par spēku zaudējušu likumu „Par tiesas piesēdētāju vēlēšanām”.

LETA/foto:LETA