Pusaudzes „vēstuļu draugs” tik drīz no cietuma neiznāks
Kādu laiku sava dēla slepkavam Normundam J. būs liegta pieeja internetam — viņam konfiscēts mobilais tālrunis. Savukārt nepilngadīgas meitenes māte var cerēt, ka viņas bērnu iekārojušais noziedznieks netiks brīvībā ātrāk par diviem gadiem.
Portāls kasjauns.lv un laikraksts „Diena” jau vēstīja, ka bailēs par savas meitas nākotni kāda sieviete vērsusies policijā Rīgā ar informāciju par varbūtēju pedofilu — 45 gadus vecu uzņēmēju. Patlaban viņš izcieš cietumsodu par sava dēla noduršanu dzēruma strīdā – piespriesti tikai četri gadi, turklāt par labu uzvedību varmākam vārti uz brīvību būtu atvērušies jau pēc diviem gadiem, šoruden. Maigā soda iemesli bijusi vismaz ārēji pausta nožēla un daļēja maksa par bērēm...
Vēstules izturējušas cietuma cenzūru
Sēdēdams aiz restēm, vīrietis rakstījis vēstules 16 gadus vecajai kaimiņienes meitai Aivai (vārds mainīts), kura tikai pirms trim mēnešiem mātei atzinās, ka vīrietis divus gadus regulāri seksuāli izmantojis gan viņu, gan viņas draudzenes un to visu filmējis. Kad tas sācies, meitenei bija 12 gadi.
Portāls kasjauns.lv noskaidroja, ka šis cietumnieks ir Normunds J. Cietuma režīms nebija viņam šķērslis rakstīt meitenei portālā draugiem.lv. Kad pusaudze savu profilu no turienes izdzēsa, Normunds no Rīgas Centrālcietuma sūtīja ar roku rakstītas vēstules. „Raksti atpakaļ, mana mīļā meitene. Ja nerakstīsi, tad dabūsi pa dupsīti (..) Bučiņas tev visās vietiņās :) tu zini kur,” šādu tekstu pieaudzis vīrietis velta nepilngadīgai meitenei.
Sodu izpildes likums paredz, ka notiesāto saraksti pārbauda, to izlasot, izņemot saraksti ar valsts un pašvaldību institūcijām. Acīmredzot šajā gadījumā cietuma darbinieki nav zinājuši, ka vēstules adresētas nepilngadīgajai.
Virtuālā brīvība aiz restēm
Ne mobilo tālruni, ne internetu ieslodzītajiem nav atļauts izmantot. Normunds J., būdams aiz restēm, apmeklējis portālu draugiem.lv, piemēram, 27. janvārī pulksten 13.50, apstiprinot draudzību. Viņš bija „draugos” arī 28. janvāra rītā pulksten 6.47. Ieslodzījuma vietu pārvalde informē, ka 29. janvārī Centrālcietuma darbinieki pie ieslodzītā atraduši mobilo tālruni un to konfiscējuši. Ar šo telefonu bijis iespējams arī pieslēgties pie interneta.
Vaicāta, kā bijusi iespējama šāda „brīvības izpausme”, Ieslodzījuma vietu pārvaldes preses pārstāve Ināra Makarova atbild: „Diemžēl ir situācijas, kad cietumu teritorijā tiek ienesti aizliegti priekšmeti.” 2009. gadā vien Latvijas cietumos konfiscēti 2419 mobilie tālruņi. „Kamēr Latvijā netiks uzcelti jauni cietumi ar modernām novērošanas iekārtām, problēma pastāvēs,” piebilst Makarova.
Normundam J. gan „mobilie brīvsoļi” radījuši nepatikšanas — viņš ievietots soda izolatorā un esot zaudējis iespējas atbrīvoties pirms termiņa. Savukārt policija pēc minētās mātes iesnieguma ir sākusi kriminālprocesu.