Skatītāji vīlušies: ar dekoderu vien var nepietikt
No 1. marta sākusies Latvijas nacionālo TV kanālu apraide ciparu formātā. Daudzi ir iegādājušies plaši reklamētos dekoderus, taču diemžēl izrādās – ne visos gadījumos ar tiem pietiek.
Ja vēlamies skatīties vairāk programmu, nepieciešams arī CAM modulis. Turklāt ne visur Latvijā ar tiem līdzēts.
Zatlers: ciparu TV ieviešanai jābūt pārejas periodam
Tikmēr Valsts prezidents Valdis Zatlers uzskata, ka ciparu televīzijas ieviešanai ir nepieciešams pārejas periods, kura laikā var konstatēt reālo situāciju ar tās uztveršanu un noteikt nepieciešamos rīcības plānus situācijas labošanai, ziņo LETA.
Šī pārejas perioda laikā varētu noskaidrot, kas jādara no valsts puses, lai televīziju redzētu visi cilvēki, arī tie, kas nevar iegādāties dekoderus.
"Ja šodien liela daļa cilvēku konstatēs, ka televīziju viņi vienkārši neredz, ir jābūt kādam konkrētam plānam, kā šo situāciju labot. Tā ir sabiedriskā televīzija un informācijas avots cilvēkiem visā Latvijā, tāpēc valstij ir jāpalīdz šiem cilvēkiem," uzskata Valsts prezidents.
Prezidents ir pārliecināts, ka ciparu televīzijas ieviešanas periods būs jāpagarina. Viņš norādīja, ka šajā procesā nav skaidrs, kā funkcionēs reģionālās televīzijas.
Pārejas laiki
Pāreja uz apraidi tikai ciparu formātā visā Latvijā notiks šādos laikos: LTV7 uz to pārgāja jau no 1. marta visā Latvijā, savukārt LTV1 un LNT pāries no 1. aprīļa Rīgā un 70 km rādiusā ap Rīgu, bet no 1. jūnija – pārējā valsts teritorijā, informē „Lattelekom”.
Pāreja uz apraidi ciparu formātā attiecas tikai uz tiem iedzīvotājiem, kas TV skatās bez maksas ar istabas vai jumta antenas palīdzību. Uz kabeļtelevīzijas, satelīttelevīzijas, IP televīzijas lietotājiem, kam ir līgums ar kabeļu vai satelītoperatoru, tas neattiecas.
Neskaidrības ar dekoderiem
Tajā pat laikā, iegādājoties dekoderus, cilvēki nonākuši pie secinājuma, ka ne visi TV pakalpojumi ir pieejami. Interneta vietnē buzz.lv ir diskusija, kuras dalībnieks raksta: „Par to, ka parastajam televizoram būs vajadzīgs dekoders, kurš maksās ap 40 latiem tika sacelta milzīga ažiotāža. Tajā pat laikā „Lattelecom” neuzskatīja par vajadzīgu paziņot tādu sīkumu, ka arī jaunajiem TV, kuriem dekoders ir iebūvēts, vienalga būs kaut kas jānopērk - CAM modulis, kura cena 26.50 lati.”
“Lattelecom” televīzijas pakalpojumu vadītājs Arvils Kupris skaidro, ka CAM modulis ir nepieciešams to televizoru īpašniekiem, kuru televizoros dekoders jau ir iebūvēts, un kuri papildus bezmaksas kanāliem vēlas skatīties arī virszemes televīzijas maksas kanālus.
„Dekoderī ir paredzēta atvere viedkartes ievietošanai, taču televizoros (pat ja ražotājs tos aprīkojis ar dekoderu, ar ko ir pietiekami bezmaksas kanālu uztveršanai), šādas atveres nav, tādēļ televizoram jāpievieno CAM modulis, kurā var ievietot viedkarti.
Lielākā daļa televizoru, kas ražoti pēc 2008. gada ir aprīkoti ar MPEG4 dekoderu, taču pērkot jaunu televizoru iesakām vēlreiz rūpīgi pārliecināties un pārdevējam pārjautā, vai televizors aprīkots ar šī formāta dekoderu. Tādā gadījumā ārējais dekoders jums nebūs jāpērk. Turklāt precizēšu, ārējā dekodera cena ir 39 lati,” saka „Lattelekom” pārstāvis.
Kāds cits TV skatītājs savukārt raksta: „Iepirkām nesen LG37 ar DBTV supportu. Fig, bez CAM moduļa nekas nenotika. Nācās vien to piepirkt klāt, lai skatītos arī bezmaksas virszemes kanālus.”
„Lattelekom” tomēr teic, ka lai skatītos bezmaksas Latvijas kanālus, CAM modulis un viedkarte nav nepieciešama. Esot vajadzīgs tikai televizors, dekoders un antena. Savukārt televizoram, kuram ražotājs jau iebūvējis MPEG4 dekoderu, ārējais dekoders nav vajadzīgs.
Nākotne – citur
Tajā pat laikā daudzi eksperti uzsver, ka nākotne pieder HD/TV jeb augstas izšķirtspējas televīzijai no satelītiem. Nule kā notikušajā konferencē „Digital TV, HDTV and beyound...” Eiropas raidorganizēciju apvienības (EBU) direktora vietnieks tehniskajos jautājumos Deivid Vuds izteicies, ka nākotnē būs tikai šī veida TV un ieteica Latvijas raidorganizācijām vērsties EUB pēc padoma, kā veikt pāreju uz HD ražošanu un raidīšanu, ziņo LETA.
Dekoderu iegādes vietā izvēlas nomainīt televizorus
Pāreja uz digitālo televīzijas apraidi februārī devusi ievērojamu stimulu Latvijas iedzīvotājiem steigties nomainīt savus vecos televizorus uz jauniem, liecina "Elkor" veikalu tīkla pārdošanas dati, ziņo LETA.
"Esam novērojuši, ka cilvēki ir apmulsuši no informācijas plūsmas sakarā ar digitālās televīzijas ieviešanu. Nespējot objektīvi izvērtēt reklāmās piedāvātās papildierīces, bieži vien kā drošāko no visiem variantiem daudzi izvēlas iegādāties jaunu televizoru ar tajā jau iebūvētu MPG4 dekoderu. Lai gan digitalizācija praktiski neskar kabeļtelevīzijas un satelīttelevīzijas abonentus, arī viņi, ietekmējoties no "vispārējā digitalizācijas viļņa", steidz iegādāties jaunus televizorus, dodot priekšroku 32 collu ekrānam," stāstīja "Elkor" Mārketinga daļas vadītāja Inta Grase.
Pēdējā laikā īpaši pieprasīti ir arī mazie jeb ekonomiskā segmenta televizori ar 19, 22 un 26 collu ekrāniem.