Gulbenes iedzīvotājus vērtē pēc „mistkastes” satura
Gulbeniešu labklājības līmenis nosacīts pēc gružu kastes smaguma. Pilsētā samazinājušies atkritumu kalni, kas liecina gan par cilvēku nabadzību, gan viņu emigrāciju no Gulbenes uz Rīgu un citām zemēm.
Gulbenes novada dome nule kā vairākkārtīgi ir samazinājusi sadzīves atkritumu daudzumu, par kuru savākšanu un noglabāšanu atkritumu poligonos iedzīvotājiem un uzņēmējiem ir jāmaksā gružu un mēslu savākšanas kompānijām.
Līdz šim katram gulbenietim, neatkarīgi no tā kādā mājā viņš dzīvo, gadā vajadzēja maksāt par 1,8 kubikmetriem atkritumu, kurus savāca vietējie atkritumu apsaimniekotāji. Tiek uzskatīts, ka apmēram šādu pat daudzumu atkritumu gada laikā saražo katrs Latvijas iedzīvotājs.
Latvijas pilsētu iedzīvotāji pašvaldībai vidēji maksā par 1,6 – 2,2 kubikmetru atkritumu savākšanu gadā. Katrā vietā atkritumu apsaimniekošanas maksa ir savādāka, jo darbus veic dažādas firmas un atkritumu poligonu noteiktās takses arī nav vienotas.
Kur palikuši atkritumu kalni?
Tikko gulbenieši kļuvuši par izņēmumu Latvijas kopējā ainā. Pašvaldība konstatējusi, ka pēdējā laikā dramatiski kritušies atkritumu kalni. No ekoloģijas viedokļa tas, protams, ir labi. Toties tautsaimniecisko un demogrāfisko ainu tas dramatizē. Atkritumu kalni samazinājušies tādēļ, ka krīzes laikā cilvēki vienkārši kļūst taupīgāki un vairs ar vieglu sirdi neatvadās no it kā liekām mantām, tāpat viņi vairs nevar nopirkt „nederīgus atkritumus”. Tāpat Gulbenē samazinājies iedzīvotāju skaits. Tajā vairs nedzīvo visi pilsēta deklarētie iedzīvotāji (Gulbenē pēc oficiālās statistikas ir ap 9000 pastāvīgo iedzīvotāju). Viena daļa strādā vai mācās lielākajās pilsētās, piemēram, Rīgā, savukārt citi atkal devušies ekonomiskajā trimdā uz ārvalstīm – Īriju, Angliju un citām zemēm.
Turpmāk Gulbenē 1,8 kubikmetru atkritumu gadā vietā daudzdzīvokļu mājas iedzīvotājam būs jāmaksā par 1,2 kubikmetriem atkritumu izvešanu, iedzīvotājam ar krāsns apkuri – par 0,9 kubikmetriem, savukārt ģimenes mājas iedzīvotājam ar krāsns apkuri – par 0,6 kubikmetriem.
Tāpat Gulbenē ir samazināts arī atkritumu daudzums, par kuru savākšanu jāmaksā uzņēmējiem un pakalpojumu sniedzējiem. Šis samazinājums piemērots praktiski visiem uzņēmumiem un pakalpojumu sniedzējiem, izņemot tikai vienu uzņēmumu grupu - bankas.
Līdz ar atkritumu limitu samazināšanu gulbeniešiem mazāk būs jāmaksā arī par atkritumu apsaimniekošanu.