Voins: Nagla vispirms ir Latvijas pilsone, tikai tad - žurnāliste
Kratīšana žurnālistes Ilzes Naglas dzīvoklī nekādā gadījumā nav uzbrukums preses brīvībai, - viņa vispirms ir Latvijas pilsone ar konkrētu dzīvesvietu un personas kodu, - intervijā Latvijas Radio šorīt sacīja Valsts policijas (VP) priekšnieks ģenerālis Valdis Voins.
Policijas pienākums ir savākt pietiekami daudz pierādījumu, šajā gadījumā tie bija pie Naglas - Latvijas iedzīvotājas, uz kuru attiecas Latvijā pastāvošie likumi. "Kratīšana tiek veikta, ja kriminālprocesā izmeklētājs gūst pierādījumus, ka kāda persona ir tikusies ar lietā aizdomās turamo personu. Nagla raidījumā "100.pants" arī atzina, ka ir tikusies un bijusi pazīstama ar Poikānu," sacīja Voins.
Voins norādīja, ka šajā kriminālprocesā tiks izvērtēta katras personas atbildība un "nevajadzētu žurnālistus izdalīt kādā atsevišķā aizsargājamā kastā".
Voins sacīja, ka policija izjūt lielo sabiedrības spiedienu tā dēvētajā Neo lietā. "Tas ir zināms spiediens uz izmeklēšanu. Mēs saprotam satraukumu, taču pašlaik valda vairāk emocionāla rakstura paziņojumi un spriedelējumi, jo sabiedrībai nav pilnīgas informācijas par izmeklēšanas detaļām," sacīja VP priekšnieks.
Voins vairākkārt uzsvēra, ka Neo - Ilmāra Poikāna - aizturēšanā policija ir rīkojusies likumīgi. "Līdz šim man nav bijis nekādu šaubu par policijas rīcības likumību, arī par atkāpšanos no amata nav bijis iemesla domāt," sacīja Voins un piebilda, ja kādam ir pretenzijas vai kāds ir neapmierināts ar izmeklētāju darbībām, ir jāvēršas ar iesniegumu prokuratūrā.
VP priekšnieks nepiekrīt izskanējušajam viedoklim, ka ar kratīšanu Naglas dzīvoklī policija būtu pārkāpusi Satversmi. "Ja mēs sākto procesu novedam līdz likumīgam galam, kā var būt pārkāpta Satversme," vaicāja Voins un piebilda, ka policija žurnālistes dzīvoklī savāca lietiskos pierādījumus oficiāli sākta kriminālprocesā un nevienu brīdi izmeklētāju nolūks nav bijis noskaidrot, no kurienes ņemta informācija, kas vēlāk publiskota.
"Šī informācija mums jau bija, nevienu mirkli neesam prasījuši viņai atklāt informācijas avotu," sacīja VP priekšnieks.
Voins gan piebilda, ka ar jautājumu par informācijas avotu izmeklētāji pie Naglas vērsušies jau februārī, kad tika ierosināts kriminālprocess par VID datu noplūdi.
Voins nevēlējās komentēt, vai VID datu noplūdes lietā tikušas noklausītas žurnālistu telefonsarunas vai kontrolēta personīgā sarakste.
VP Galvenās Kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks Rauls Kviesītis LNT raidījumā "900 sekundes" sacīja, ka Naglas dzīvoklī izņemts dators, čips, fleškarte.
Arī Kviesītis uzsvēra, ka savādāk, kā policija rīkojās, tā rīkoties nevarēja. "Nav runa par preses brīvības aizskaršanu, ne arī informācijas avota noskaidrošanu. Bija nepieciešams savākt pierādījumus saistībā ar aizturēto personu. Nagla ir iesaistīta šajā procesā, viņai ir piemērots liecinieces statuss, bet, iespējams, tas varētu tik mainīts. Policija turpina darbu," sacīja Kviesītis.
Viņš piebilda, ka, iespējams, var konstatēt Naglas līdzdalību šajā procesā, līdzdalību organizēšanā uz ilgstošas draudzības pamata, taču "tas nav vienīgais pamats".
Viņš norādīja, ka kratīšana tika veikta ne tikai Naglas dzīvesvietā, bet vēl piecās vietās. Kratīšanas veikšana steidzamības kārtā, pēc Kviesīša teiktā, veikta, jo procesa virzītājam bijušas bažas, ka pierādījumi var tikt iznīcināti.
Voins sacīja, visām kratīšanas laikā izņemtajām lietām tiks veiktas tehniskās ekspertīzes, kas aizņem pietiekami daudz laika.
"Poikāns ir sniedzis pietiekami daudz vaļsirdīgu liecību, informācijas ir daudz, tā ir jāanalizē, jāiegūst vēl papildu informācija, vai šajā procesā nav iesaistītas vēl kādas personas," sacīja VP priekšnieks un piebilda, ka "iespējams, Neo nav darbojies viens".
LETA