Vai tas var būt? Saeimas deputāti atteiksies no piemaksām par darbu komisijās
Visu Saeimas frakciju priekšsēdētāji iesnieguši priekšlikumu 2011.gada budžeta projektam, kas paredz mainīt deputātu atalgojuma sistēmu un atteikties no kompensācijām un piemaksām.
Frakciju vadītāju priekšlikums paredz, ka Saeimas deputātu alga piesaistīta vidējai darba algai tautsaimniecībā, piemērojot koeficientu 3,2, 2011.gadā tiktu piemērots samazināts koeficients 0,94 un deputātu amatalga būtu 1413 lati pirms nodokļu nomaksas, kopējais Saeimas atalgojuma fonds netiks palielināts.
Papildus noteiktajam atalgojumam deputātam arī izmaksās mēnešalgas daļu par attiecīgo amatu pildīšanu, to nosakot mēneša vidējās darba samaksas apmēram, kas noapaļots pilnos latos, piemērojot šādu koeficientu: Saeimas priekšsēdētājam - 1,73, Saeimas priekšsēdētāja biedram - 1,48, Saeimas sekretāram - 1,48, Saeimas sekretāra biedram - 1,39, komisijas priekšsēdētājam - 0,43, frakcijas priekšsēdētājam - 0,43, komisijas priekšsēdētāja vietniekam - 0,35, frakcijas priekšsēdētāja vietniekam - 0,35, komisijas sekretāram - 0,35, apakškomisijas priekšsēdētājam - 0,27 un apakškomisijas sekretāram - 0,17.
Plānots, ka no nākamā gada deputātiem vairs netiks piemaksāts par komisiju un apakškomisiju sēžu apmeklēšanu un viņi nesaņems reprezentācijas naudu, sakaru izdevumu kompensāciju un transporta izdevumu kompensāciju.
Vienīgā kompensācija būtu apvienotā kompensācija par transporta izdevumiem un telpu īri. Šīs kompensācijas apmēru plānots veidot detalizētu - atkarībā no deputāta dzīvesvietas. Piemēram, kompensācijas maksimālais apmērs deputātam, kurš dzīvot tālāk par 280 kilometriem no Rīgas, būtu 471 lats, savukārt Pierīgā dzīvojošie varētu saņemt kompensāciju tikai par transporta izdevumiem, nevis arī īres kompensāciju, kā tas ir noteikts patlaban. Lai saņemtu šo kompensāciju, deputātiem būs jāuzrāda attaisnojoši dokumenti (degvielas pirkuma čeki, īres līgums).
Frakciju vadītāji rosina vienotajā atalgojuma sistēmā iekļaut arī Finanšu un kapitāla tirgus uzraudzības komisiju (FKTK). FKTK darbinieku mēnešalga tiktu pielīdzināta finanšu sektorā strādājošo atalgojumam. Atalgojums nedrīkstēs pārsniegt finanšu un apdrošināšanas jomās strādājošo vidējo atalgojumu, tam piemērojot koeficientu 4,95. Plānots, ka šī kārtība stātos spēkā no nākamā gada maija.
Tāpat visu parlamentā pārstāvēto frakciju vadītāji mudina vienotajā atalgojuma sistēmā iekļaut Latvijas Banku. Plānots valdībai uzdot līdz 2011.gada martam izstrādāt attiecīgu likumprojektu un sākt konsultācijas ar Latvijas Bankas amatpersonām, savukārt līdz jūnijam šo likumprojektu iesniegt Saeimā.
2011.gada valsts budžeta projektam un to pavadošajiem likumprojektiem iesniegti aptuveni 440 priekšlikumi. Visvairāk priekšlikumu iesniegts par iecerētajām izmaiņām sociālās jomas likumos. Iespēju iesniegt priekšlikumus izmantojušas visas Saeimas frakcijas, arī komisijas, individuāli deputāti un vairākas ministrijas.
LETA/Foto:LETA