Igaunijā paniski izpērk cukuru. Vai arī Latvijā?
Igaunijā pēdējās nedēļas laikā no veikalu plauktiem ir pazudis cukurs. Baidoties no tā sadārdzināšanās, igauņi maisiem vien iepērk cukura maisus. Vai iepirkšanās panika sasniegs arī Latviju?
Daudzos Igaunijas veikalos rekordtempos ir izpirkti visi cukura krājumi, jo tur tāpat kā Latvijā ziņas ir paziņots par gaidāmo cukura sadārdzināšanos. Tikai latviešos tas pagaidām nav izraisījis tik lielu paniku kā pie mūsu ziemeļu kaimiņiem.
Pagājušās nedēļas ceturtdienā un piektdienā Igaunijas „Rimi” tīklā nopirkts septiņas reizes vairāk cukura nekā parasti. Lielveikalu tīklā vairākkārt pāris dienu laikā tika vairākkārt tika pārsniegti cukura pārdošanas rekordi. Lielveikalu tīklā „Selver” dienas laikā pārdod tikpat daudz cukura, cik nedēļas laikā. Savukārt „Maxima” tīklā šī gada pirmajās dienās pārdotas 200 000 tonnas cukura jeb tik, cik mēneša laikā.
Veikalu tīkla „Grossi” veikalos Tiri pilsētā parādījušies uzraksti, kas jau pāris gadu desmitus Baltijas valstīs nebija manīti. Tie pircējus brīdina, ka katram pārdos ne vairāk kā piecus kilogramus cukura.
Runas par cukura sadārdzināšanos klīst arī Latvijā. Cukura vairumtirgotāji cenas paaugstinājuši jau par 10% un tas nozīmē, ka arī mazumtirdzniecības tīklā cukura cenas ilgi vairs nenoturēsies pašreizēja līmenī. Tirgotāju pārstāvji gan neprognozē dramatiski strauju cenas pieaugumu un teic, ka tā pieaugs proporcionāli vairumtirgotāju pieliktajam procentam. Šajā gadījumā tie ir desmit procenti. Tomēr jāteic, ka līdz ar cukura cena pieaugumu sadārdzināsies arī to produktu cenas, kuros tas tiek izmantos, sevišķi jau saldumu.
Cukura cenas pieaug nevis vietējo tirgotāju kaprīžu dēļ, bet gan pasaules tirgus iespaidā. Piemēram, kopš 2008.gada jūnija cukura cena Londonas preču biržā ir cēlusies par 96%. Cenas ceļas saistībā ar spekulācijām, ka sarukušas cukura piegādes pasaules tirgiem saistībā ar plūdiem Austrālijā, kas ir pasaulē trešā lielākā jēlcukura eksportētāja; turklāt lietavu dēļ var samazināties cukurniedru raža Indijā.
Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra vadītāja Ingūna Gulbe aģentūrai BNS norādīja, ka pasaulē šogad gaidāms straujāks cukura cenu kāpums nekā pērn, taču Latvijas pircēju vidū uztraukumam nebūtu pamata, jo cukura cenu pieaugums gaidāms minimāls. „Cena noteikti nepieaugs tā, ka tas būtu mērāms reizēs,” viņa klāstīja un prognozēja, ka cukura cena no apmēram 55 santīmiem kilogramā varētu pieaugt līdz 56 - 57 santīmiem.
Gulbe norādīja, ka cenu pieaugums Latvijā nebūs tik jūtams kā citās valstīs, kas ir vairāk atkarīgas no pasaules biržas cenām. „Tā kā esam saistīti ar Eiropas Savienības (ES) tirgu un Latvijā pamatā tiek lietota ES kvotēta un ražota pārtika, šajā iekšējā tirgū cenu pieaugums nebūs tik jūtams kā citviet pasaulē,” viņa skaidroja.
„Rimi Latvia” mārketinga un sabiedrisko attiecību vadītāja Zane Eniņa kasjauns.lv teica, ka Latvijā nav jūtama tik liela panika kā Igaunijā un cukuru neizpērk maisiem. Kaut gan pašlaik „Rimi” veikalos cukura pārdošanas apjoms ir pieaudzis trīs reizes, tas nav saistīts tikai ar gaidāmo cukura sadārdzināšanos, bet arī ar to, ka veikalā pašreiz cukuram ir noteikta akcijas cena jeb to var nopirkt lētāk nekā citkārt.