"Economist": Vilnīša palikšana amatā draud ar trim gadiem agonijas
Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) šefa Normunda Vilnīša palikšana amatā nozīmētu vēl trīs gadus ilgu korupcijas apkarošanas agoniju, ķildas un neizlēmību.
Korupcija un strīdi par to jau ilgi ir bijuši Latvijas politikai raksturīga iezīme, bet tagad nesenie uzlabojumi ir apdraudēti, savā interneta emuārā raksta britu žurnāla "Economist" analītiķi.
"Mākoņi virs KNAB atkal kļūst arvien tumšāki," teikts emuārā un piebilst, ka krītas ne tikai sabiedrības uzticība birojam, bet arī tā vadītāja Vilnīša "reputācija un asais vadības stils nav diez ko labs".
"Premjerministram Valdim Dombrovskim nepatīk Vilnītis, un viņš iestājas pret plānotajām reformām [reorganizēt biroju]. Valdība ir izveidojusi īpašu komisiju, kam jāizvērtē Vilnīša atbilstība amatam. Tomēr to izlems parlaments, kurā Dombrovskis ir savu koalīcijas partneru Zaļo un zemnieku savienības ķīlnieks. Viņi vēlas, lai Vilnītis nostrādā visu savu piecu gadu pilnvaru termiņu, kas nozīmētu vēl trīs gadus ilgu agoniju, ķildas un neizlēmību," sacīts emuārā.
"Economist" analītiķi atzīst, ka Latvijas tēls, visticamāk, ir labāks, nekā reālā situācija, un pauž bažas par Latvijas darbu un kopējo situāciju šajā jomā.
Viņi uzsver - lai gan starptautiskā organizācija "Freedom House" savā ziņojumā slavēja Latvijas panākumus korupcijas apkarošanā gan privātajā sektorā, gan tiesu sistēmā, politiskajā elitē joprojām ir daudz problēmu. "Pamatīgos pētījumos balstītais pagājušā gada ziņojums parāda, ka korupcijas līmenis Latvijā ir atgriezies tādā līmenī, kāds tas bija pirms iestāšanās Eiropas Savienībā," raksta notikumu vērotāji.
Analītiķi arī atgādina, ka pat pēc Alekseja Loskutova atstādināšanas no KNAB vadītāja amata, kas noveda pie valdības krišanas, birojs turpināja atklāt lielas korupcijas lietas, piemēram, Jūrmalas mēra kukuļdošanas skandālu un "Latvenergo" vadības aizturēšanu. Tomēr Vilnīša plāni decentralizēt biroja darbu ir "nobīdījuši malā labi novērtēto vadītāja vietnieci Jutu Strīķi, kas izpelnījusies uzslavas par labi paveiktām izmeklēšanām". "Economist" analītiķi arī norāda: "Šķiet, ka Vilnīti neuztrauc viņai [Strīķei] izteiktie draudi un tas, ka viņa ir pametusi valsti, un viņš otru savu vietnieku ir atstādinājis par dīkdienību."