Lielākais tukšinieks Latvijas valdībā ir finanšu ministrs
Kurpnieks bez kurpēm — šis teiciens attiecas uz finanšu ministru Andri Vilku. Ekonomikas ekspertam, kurš mācījis tautu taupīt, pašam parādi ievērojami pārsniedz iekrājumus. Kasjauns.lv piedāvā ministru bagātību TOP13.
Intervijā žurnālam „Patiesā Dzīve” 2008. gada februārī Andris Vilks, tolaik „SEB Latvijas Unibankas” galvenais ekonomists un premjera ārštata padomnieks, pauda: „Atceros, kā bija deviņdesmitajos gados. Pats esmu nācis no apakšas, zinu, kā ir sisties dzīvei cauri. Man nav problēmu sabalansēt izdevumus arī tagad un dzīvot, kā 1990. gadā.”
Finanšu ministra parādi desmitkārt pārsniedz iekrājumus
Lai arī toreiz Vilks prātīgi ieteica lieko naudu noguldīt bankā un ar lieliem pirkumiem nesteigties, pats nav neko diži daudz iekrājis. Finanšu ministram ir 3960 latu ieguldījums bankas rezerves fonda apliecībās un ap 200 latu akcijās. Citu vērā ņemamu noguldījumu ne bankā, ne „zeķē” nav, nav arī ne auto, ne dzīvokļa, pat ne dārza būdas ar zemes pleķīti, kur izaudzēt kartupeļus nebaltām dienām. Vilka parādsaistības pērn bija 39 111 lati.
Štokenbergs aizdevis gandrīz miljonu
Pavisam cits līmenis ir vienīgajam miljonāram valdībā — tieslietu ministram Aigaram Štokenbergam. Viņa parādi gan ir 56 200 latu, taču iekrāti 77 976 lati, un vēl Štokenberga makam var pieskaitīt viņa aizdotos 881 140 latus. Ministrs joprojām lepojas ar gleznu kolekciju, pēc viņa aprēķiniem, vismaz 120 000 latu vērtībā. Ir arī dzīvoklis Rīgas centrā un lauku īpašums Jaunsātu pagastā.
TOP 13: kurš ministrs bagātāks
Pērn Štokenbergs rosīgi izsniedzis aizdevumus, kopumā 381 000 latu, un atguvis no parādniekiem 70 000 latu. Aizdevumus politiķis devis savām firmām — SIA „Braukšanas mācību centrs”, kam pieder kartinga trase Kandavā, lai uzņēmums nomaksā algas un procentus bankai. Aizdots arī firmai „PFG”, kas būvē rūpnīcu un pērk Zviedrijā iekārtas. Vēl 90. gadu beigās Štokenbergs aizdevis 68 300 ASV dolāru kādai privātpersonai dzīvokļa iegādei. Ministrs pērn ir ziedojis 19 400 latu, samaksājis par fasādes remontu 1141 latu un par ceļojumu 2393 latus, bet par 1100 eiro pārdevis savu veco auto „Saab”.
Pērn visvairāk apdāvinātajam ministram, ekonomikas kūrētājam Artim Kamparam nu jātaisnojas par 27 000 latu, saņemtiem no sievas Ilvas. Viņa ir māksliniece, ar kuras apgleznotajām kaklasaitēm rotājas Kampars, taču ļoti ienesīga šī nodarbe nav, jau vairākus gadus ministra kundze nestrādā algotu darbu.
Kampars stāsta, ka sievas dāvana ir ienākumi, kas saņemti pirms vairākiem gadiem, kad viņa pārdevusi no vecākiem mantoto dzīvokli Tukumā. Zemesgrāmatā gan runa ir par 8000 latu, bet ministrs skaidro, ka pārdotas arī divas Zemesgrāmatā neierakstītas garāžas un visa dzīvokļa iedzīve — mēbeles un sadzīves tehnika.
Izrādās, šī „piedeva” bija daudz vērtīgāka par 15 gadu neremontētu dzīvokli pirmajā stāvā virs nemitīgi applūstoša pagraba. Ticēsim, ka Kampari neremontētā dzīvoklī salika labu labās mēbeles un tehniku, kas pircējam šķita ļoti vērtīgas.
Jāpiebilst, ka Kampares kundze naudu turēja „zeķē” — ekonomikas ministra sieva atzinusi, ka neuzticas bankām. Arī zemkopības ministrs Jānis Dūklavs skaidrā naudā pietaupījis gandrīz 20 000 latu, tomēr ap 70 000 latu uzticējis bankām.
Daži valdības pārstāvji pērn atļāvušies vērā ņemamus izdevumus. Ārlietu ministrs Ģirts Valdis Kristovskis personīgā īpašuma remontā iztērējis 4377 latus. Premjers Valdis Dombrovskis par 1500 eiro pārdevis savu 13 gadu veco „Saab” — auto, kas simbolizēja viņa pieticību. Nu Ministru prezidents ir par 12 650 latu ticis pie trīs gadus vecas „Toyota RAV4”.
Kultūras ministre Sarmīte Ēlerte pērn par 23 386 latiem nopirkusi jaunu „Audi A4”. Ēlertes iepriekšējais 2008. gada audi neglābjami cieta avārijā. Pērn, dodoties uz Jaunā laika domes sēdi Kandavā, uz Ventspils šosejas pretim braucošo auto sanesa šķērsām tieši Ēlertes joslā. Viņa pati, par laimi, necieta, bet spēkrats vairs nebija labojams. Par šo skādi apdrošināšanas kompānija „If” politiķei izmaksāja 22 000 latu, kā reiz gandrīz pietika jaunam auto.
Domādama par tālāku nākotni, Ēlerte izdevusi 12 444 latus par sava vienīgā dēla Kriša izglītību Lielbritānijā, „Sidcot School” koledžā. Pērnā gada nogalē „Kas Jauns” abus sastapa dokumentālo filmu režisora Jura Podnieka piemiņas pasākumā.
Ministre priecājās, ka dēls jau kopš mazotnes pieradis pie kultūras un mākslas pasākumiem: „Dēls zina, ka bez kultūras un mākslas cilvēkam līdz galam neattīstās intelekts, kā arī emocijas un jūtas.” Pēc britu skolas beigšanas puisis nolēmis studijas turpināt Nīderlandē: „Visticamāk, tās būs Eiropas studijas, jo mani interesē arī politiskais un ekonomiskais lauks.”
Māris Puķītis/ Foto: Edijs Pālens, Lita Krone, Ieva Čīka, Evija Trifanova, Lita Krone / LETA, no izdevniecības „Rīgas Viļņi” arhīva