Absurds! Soda policistu, jo viņš runājis latviski
112

Absurds! Soda policistu, jo viņš runājis latviski

Jauns.lv

Nule Administratīvā tiesa pieņēma spriedumu kādā lietā, no kuras izriet, ka Valsts policijas darbiniekiem obligāti jāpārvalda krievu valoda. Vai policistus tagad sodīs par nerunāšanu krieviski?

Absurds! Soda policistu, jo viņš runājis latviski...
Administratīvā tiesa nule kā pieņēmusi spriedumu kādā lietā, no kura izriet, ka policistiem obligāti jāpārvalda arī krievu valoda.
Administratīvā tiesa nule kā pieņēmusi spriedumu kādā lietā, no kura izriet, ka policistiem obligāti jāpārvalda arī krievu valoda.

28.aprīlī Administratīvā rajona tiesa pasludināja spriedumu par policijas darbinieku, atstājot spēkā Valsts policijas prettiesiski piespriesto disciplinārsodu par to, ka sarunā ar kādu zvanītāju policists J. M. lietoja latviešu valodu, informē Latvijas Iekšlietu darbinieku arodbiedrība (LIDA).

Runāšana latviski – „kaitējums Iekšlietu ministrijas sistēmai”

Administratīvā tiesa atzina par pamatotu Valsts policijas 2009. gada 13. maija lēmumu, ar kuru tika nolemts J. M. piemērot disciplinārsodu – brīdinājumu par neatbilstību ieņemamam amatam uz vienu gadu.

Tiesas spriedumā teikts, ka J. M. nav uzklausījis policijas izsaucēju krievu valodā un konsekventi runājis latviski un tas diskreditē gan policiju, gan iekšlietu sistēmu kopumā. Savukārt tad, kad zvanītāji runājot latviski, J. M. rīkojoties pavisam savādāk - zvanītāju rūpīgi uzklausot, izsaukums tiekot gan pieņemts, gan reģistrēts.

Šādā policista rīcībā, pēc tiesas uzskata, esot saskatāma „diskriminācija pēc valodas lietošanas, līdz ar ko pārkāpts Administratīvā procesa likuma 6. pantā noteiktais vienlīdzības princips. Personu diskriminācija izpaudās, piemērojot dažādu attieksmi līdzvērtīgās situācijās, pasliktinot indivīda stāvokli tādēļ, ka viņš nevar izsaukt policiju, runājot latviešu valodā.”

J. M. rīcība negatīvā aspektā saistīta ar viņa darbu – Valsts policiju. Līdz ar to J.M. ar savām darbībām apzināti diskreditējis sevi, Valsts policiju, un ir nodarīts kaitējums Iekšlietu ministrijas sistēmas prestižam, uzsvērts tiesas spriedumā.

Nepamatots sods

Starpgadījums noticis 2009.gada 14.janvārī pulksten 23.08, kad pēc palīdzības policijā vērsies S. T.. Viņš policijas darbiniekam (J. M.) mēģinājis izskaidrot, ka viņa dzīvoklī, arī zvanīšanas brīdī, kāds lauž durvis un viņam vajadzīga palīdzība. Policijas darbinieks, kas atbildējis uz telefona zvanu, runājis latviešu valodā, un visu laiku pieminējis „kaut kādu iesniegumu”. S. T. nav viņu sapratis un lūdzis runāt krievu valodā. Policijas darbinieks S. T. atbildējis – „jums ir jārunā latviešu valodā, jo dzīvojat Latvijā!” Policijas darbinieks nav prasījis nosaukt izsaukuma adresi un zvanītāja personas datus. Rezultātā uz izsaukumu neviens nav atbraucis, iesniedzēju glābušas tikai dzelzs ārdurvis, teikts tiesas sniegtajā lietas apstākļu izklāstā.

Savukārt J. M. uzrakstījis paskaidrojis, ka tā kā krievu valodā nerunā gramatiski pareizi un lai neapkaunotu Valsts policiju, pieņēma lēmumu runāt tikai latviski, neaizliedzot zvanītājam runāt krievu valodā. Zvanītājs esot bijis agresīvi noskaņots, ar vēlmi izraisīt konfliktu. J. M. nav pakļāvies zvanītāja agresivitātei, kā rezultātā zvanītājs pārtrauca sarunu, noliekot klausuli.

LIDA, kuras juristi pārstāvēja policijas darbinieka intereses tiesā, norādīja, ka policists sodīts nepamatoti. Tāpēc Valsts policijas uzliktais disciplinārsods tika pārsūdzēts Administratīvajā tiesā. Zvanītājs pretēji Valsts valodas likumam no policijas darbinieka ir pieprasījis runāt svešā (krievu) valodā, norāda juristi.

Jauna kārtība valsts valodas lietošanā?

„No tiesas sprieduma secināms, ka turpmāk jebkura persona var zvanīt un pieprasīt policijas darbiniekiem, arī ārstniecības iestādēm, glābšanas dienestiem un citām iestādēm steidzamos medicīniskās palīdzības izsaukuma gadījumos, noziegumu izdarīšanas vai citu likumpārkāpumu gadījumos, kā arī tad, kad tiek izsaukta neatliekamā palīdzība ugunsgrēka, avārijas vai citos nelaimes gadījumos ne tikai pieņemt iesniegumus vai izsaukumus svešā valodā, bet arī atbildēt tajā valodā, kurā runā zvanītājs.

Ar šo spriedumu tiesa pretēji Valsts valodas likumam nosaka jaunu kārtību valsts valodas lietošanā. Tiesas spriedums neveicina valsts valodas nostiprināšanu un raisa bažas par latviešu valodas turpmāko pastāvēšanu.

Tiesas spriedums pakļauj policijas darbiniekus diskriminācijai, liedzot tiem dienesta pienākumu veikšanas laikā lietot latviešu valodu, ja persona, kas vēršas policijā, runā svešā valodā.

Latvijas policijas darbinieki ir nostādīti nevienlīdzīgā situācijā ar policijas darbiniekiem Krievijā, Francijā, Vācijā un citās valstīs, kurās policijas darbiniekiem, saņemot izsaukumus svešā valodā, nav jāsarunājas ar personu tajā pašā svešā valodā noziegumu izdarīšanas vai citu likumpārkāpumu gadījumos”, norāda LIDA.


Elmārs Barkāns / Foto: Lita Krone/ LETA