Vārdi "bļ*ģ" un "pim*is" nav lamuvārdi
Latvijas Juristu apvienība (LJA) plāno vērsties Saeimā, rosinot Administratīvo pārkāpumu kodeksa 167.pantā "Sīkais huligānisms" lietoto jēdzienu "necenzētie vārdi" aizstāt ar jēdzienu "nepieklājīga uzvedība".
Patlaban personu nevarot saukt pie administratīvās atbildības pat par tādu vulgārismu lietošanu kā "pim*is", "pe*a", "su*a", "bļ*ģ", "mau*a" un "dir*a", tai pašā laikā saskaņā ar valodnieku skaidrojumu par necenzētiem ir uzskatāmi, piemēram, vārdi "padauza" un "slampa".
Juristu apvienība norādīja, ka labprāt saņemtu arī valodnieku skaidrojumu par citu pasaules valodu lamuvārdu lietošanu latviešu valodā.
Apvienībā jau ilgāku laiku notikusi diskusija par APK 167.panta piemērošanas problēmām. Kā viena no pantā paredzētā pārkāpuma kvalificējošām pazīmēm tiek minēta lamāšanās ar necenzētiem vārdiem. Šajā gadījumā pirmšķirīga esot nevis konkrēta vārda rakstība, bet gan fonētiskā atveidošana. Nereti praksē par lamuvārdiem tiek uzskatīts fonētisko skaņu savirknējums, kas tiešā veidā neatbilst nevienam konkrētam vispārzināmam vārdam, skaidroja Bunka.
Apvienības valdes loceklis Ivars Redisons savukārt vērsa uzmanību uz to, ka APK 167.pantā tiek paredzēta atbildība par "lamāšanos ar necenzētiem vārdiem sabiedriskās vietās", lai gan Satversmes 100.pantā ir noteikts, ka cenzūra ir aizliegta. Satversmes 116.pantā ir paredzēts izņēmums, kad cenzūra ir atļauta likumā paredzētajos gadījumos, tomēr nevienā likumā nav lamuvārdu uzskaitījuma, kuri būtu atzīstami par necenzētiem lamuvārdiem, iepriekš uzsvēra Redisons.
Savukārt, Latviešu valodas aģentūras ieskatā par necenzētiem vārdiem tiek uzskatīti tādi vārdi kā "padauza" un "slampa". Tādā veidā ir radusies situācija, kad sīkā huligānisma pants neaptver leksiskos vulgārismus (pe*a, su*a, bļ*ģ, pim*is, mau*a, dir*a). Paveras iespēja lietot vulgārismus saziņā, ja lietošanas mērķis nav sabiedriskās kārtības traucēšana, pēc iepazīšanās ar Latviešu valodas aģentūras skaidrojumu atzina Bunka.
Lai nodrošinātu sabiedrības tikumību un ētisko normu ievērošanu, LJA ir iecerējusi vērsties Saeimā ar ierosinājumu aizvietot APK 167.pantā lietoto jēdzienu "necenzētie vārdi" ar jēdzienu "nepieklājīga uzvedība". Tādā veidā nākotnē tiktu ievērojami atvieglots policijas darbs sīkā huligānisma pārkāpumu lietās, prognozē LJA.
Kā piebilda Bunka, jēdzienu "necenzēts vārds" APK tekstā iekļāva padomju laikā, kad pastāvēja valsts cenzūra. Tagad Latvijas Satversmes 100.pants noteic, ka cenzūra ir aizliegta, bet Satversmes 116.pants ļauj ierobežot vārda brīvību, pieņemot atsevišķu likumu.
Kasjauns.lv/LETA