Izdota Radzobes vadībā tapušā pētījuma par teātra režiju pasaulē ceturtā grāmata
Iznākusi teātra kritiķes Silvijas Radzobes vadībā tapušās grāmatas "Teātra režija pasaulē" otrā daļa, kas ir jau ceturtā grāmata 2002.gadā aizsāktajā pētījumā par teātra režijas vēsturi pasaulē. Tik plašs un sistemātisks pētījums par mūsdienu ārzemju teātri Latvijā tiek izdots pirmo reizi.
Grāmatas atvēršanas svētki notiks ceturtdien Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes bibliotēkā plkst.16.
Pasākumā piedalīsies grāmatas zinātniskā redaktore Silvija Radzobe un grāmatas autoru kolektīvs, kā arī izdevēju pārstāvji. Pasākumu vadīs viena no grāmatas autorēm teātra zinātniece Līga Ulberte.
Īpašu sveicienu grāmatas atvēršanas svētkos sarūpējis Rīgas Jaunā teātra aktieris Vilis Daudziņš, kurš viesus priecēs ar priekšnesumu. Pasākuma programmā iecerēta arī Ulbertes intervija ar Radzobi par tikko iznākušo grāmatu un dzīvi.
Pētījums par 20. adsimta otrās puses un 21.gadsimta pirmā gadu desmita teātra režiju aptver galvenās tendences Vācijā, Francijā, Itālijā, kā arī Amerikas Savienotajās Valstīs. Blakus procesa analīzei grāmata piedāvā arī tādu pasaulslavenu režisoru portretus kā Roberts Vilsons, Žans Vilārs, Žans Luijs Baro, Ariana Mnuškina, Franks Kastorfs, Kristofs Martālers, Pīna Bauša un Roberts Sturua.
Lielā pētījuma par 20. un 21.gadsimta Latvijas un Eiropas, kā arī Krievijas un ASV teātra režijas vēsturi Radzobes vadībā izdošanu apgāds "Jumava" aizsāka 2002.gadā. Tā kā izdevumā analizēta arī aktiermāksla, scenogrāfu, komponistu, dramaturgu ieguldījums izrāžu tapšanā, to var uzlūkot ne tikai par režijas, bet visa teātra vēsturi.
Pētījums sakārtots četros sējumos, no kuriem klajā nākuši jau trīs ‒ "20.gadsimta teātra režija pasaulē un Latvijā" (izdots 2002.gadā, aptver Latvijas, Eiropas, Krievijas un ASV režiju no režijas teātra dzimšanas 19.gadsimta beigās līdz 1945.gadam), "Teātra režija Baltijā" (izdots 2006.gadā, aptver Igaunijas, Lietuvas, Latvijas režiju no 1945. līdz 2005.gadam), kā arī "Teātra režija pasaulē. 1.daļa" (izdots 2009.gadā, aptver Krievijas, Lielbritānijas un Polijas režiju no 1945. līdz 2007.gadam). Sējumi sniedz pārskatu par galvenajām katras aplūkojamās valsts režijas tendencēm, kā arī piedāvā ievērojamāko režisoru radošā darba portretus.
Pētījumu pamatā veikuši latviešu teātra zinātnieki un kritiķi, kopumā 18 cilvēki, kā arī septiņi pieaicināti pētnieki no citām valstīm. Izdevums arī jau ievērots un novērtēts – par pirmo sējumu pētījuma vadītāja apbalvota ar Latvijas Kultūras ministrijas prēmiju, bet par otro – ieguvusi Baltijas Asamblejas balvu.
Pētījums tiek izmantots arī augstskolu pedagoģiskajā darbā: Latvijas Universitātē, sagatavojot teātra kritiķus un apmācot Baltu filoloģijas nodaļas studentus, kā arī Latvijas Kultūras akadēmijā, kur mācās topošie aktieri, režisori un kultūras teorētiķi.