ZRP pametušie politiķi prasot divas - Iekšlietu un Satiksmes - ministrijas
Politika

ZRP pametušie politiķi prasot divas - Iekšlietu un Satiksmes - ministrijas

Jauns.lv

Aiz sešu Zatlera reformu partijas (ZRP) Saeimas deputātu lēmuma izstāties no partijas, par ko viņi paziņoja svētdien, stāv ekonomiskie grupējumi, kurus nav apmierinājusi panāktā vienošanās par ietekmes sfēru un amatu pārdali topošajā valdībā, liecina "Pietiek.com" rīcībā esošā informācija.

ZRP pametušie politiķi prasot divas - Iekšlietu un...
„Olšteina reformu partijas” līderis Klāvs Olšteins.
„Olšteina reformu partijas” līderis Klāvs Olšteins.

Šķeltnieki, kas pāris stundas pēc "apvērsuma" ZRP rindās jau nodēvēti par "Olšteina reformu partiju", jo grupas priekšgalā ir deputāts Klāvs Olšteins, izvirzījuši prasību, ka atbalstīs Valda Dombrovska (V) valdības apstiprināšanu apmaiņā pret diviem ministru amatiem jaunajā valdībā, apstiprināja sarunās iesaistītie avoti.

Sarunās, kas notiek patlaban, piedalās šķeltnieki, kā arī ZRP un "Vienotības" vadība.

Pēc "Pietiek.com" rīcībā esošās informācijas, sešu no ZRP 11.Saeimā ievēlēto deputātu grupa - Olšteins, Elīna Siliņa, Gunārs Rusiņš, Jānis Upenieks, Viktors Valainis un Jānis Junkurs - izvirza prasību jaunajā valdībā piedalīties ar diviem ministru amatiem. Runa ir par Iekšlietu ministriju un Satiksmes ministriju.

Šķeltnieki sarunās pieprasījuši satiksmes ministra amatam izvirzītā Aivja Roņa nomaiņu. Tāpat iebildes izskanējušas par iekšlietu ministra Riharda Kozlovska, izglītības ministra Roberta Ķīļa, ekonomikas ministra Daniela Pavļuta kandidatūrām.

Tomēr Klāvs Olšteins sarunā ar aģentūru LETA noliedza publiski izskanējušās baumas, ka neatkarīgo deputātu grupa pieprasījusi iekšlietu un satiksmes ministru portfeļus nākamajā valdībā. "Tā ir Valda Dombrovska kompetence, un viņš virzīs cilvēkus savai valdībai," sacīja politiķis.

Kā pastāstīja Olšteins, šodien visi seši deputāti tikušies ar Dombrovski un izrunājuši esošo situāciju. "Apliecinājām viņam to, ko esam uzrakstījuši savā paziņojumā. Atbalstām Dombrovski kā premjeru un viņa veidoto valdību."

"Necēlām nekādus iebildumus un uzstādījumus pret valdības sastāvu, jo situācija ir ļoti sarežģīta," akcentēja deputāts.

Vakarā izplatītā paziņojumā Olšteins norāda, ka tikšanās laikā Dombrovskis tika informēts gan par sešu neatkarīgo deputātu konsekventu atbalstu viņam kā Ministru prezidenta amata kandidātam, gan par to, ka neviens no sešiem ZRP atstājušajiem 11.Saeimas deputātiem nepieprasa un neplāno ieņemt ministru amatus. Sarunas gaitā tika norādīts - neatkarīgo deputātu grupas mērķis nav amati valdībā, bet, ja Dombrovskis kā valdības veidotājs izšķirsies piedāvāt neatkarīgo deputātu grupai kādu amatu, tam tiks virzīts kompetents nozares profesionālis.

Tāpat politiķis apgalvoja, ka rīt, 17.oktobrī, atbalstīs Valda Zatlera ievēlēšanu Saeimas priekšsēdētāja amatā, kā arī sešu deputātu bloks atbalstīs izveidoto koalīciju un būs daļa no tās.

Paziņojumā presei Olšteins apgalvo, ka neatkarīgie deputāti atbalsta arī pie partijām nepiederošā Aivja Roņa kandidatūru satiksmes ministra amatam.

ZRP šķeltnieki savu spēku grasās nodemonstrēt pirmdien, kad jaunievēlētā Saeima vēlēs prezidiju un 56 balsu koalīcijai varētu pietrūkt 6-7 balsis Valda Zatlera apstiprināšanai Saeimas priekšsēdētāja amatā.

Viens no aizkulišu spēlētājiem, kam varētu būt ietekme uz vairākiem no ZRP aizgājušajiem, ir apsardzes firmas "TM Security" īpašnieks Mārtiņš Tenbergs. Kā otrs uzņēmējs, kas ietekmējis "apvērsumu" ZRP, tiek saukts mežistrādes firmas "Pata AB" īpašnieks, ar "Vienotību" saistītais Uldis Mierkalns. Uz šiem uzņēmējiem, kas aizkulisēs piedalās neformālās sarunās, cenšoties ietekmēt ietekmes pārdali topošajā valdībā, informēti avoti "Pietiek.com" norādīja jau aizvadītās nedēļas sākumā. Tomēr ZRP kodols šķelšanās iespēju partijā turpināja noliegt līdz pat svētdienas pēcpusdienai, kad tas nāca kā pārsteigums.

Pēc "Pietiek.com" rīcībā esošās informācijas, bažās par Valda Dombrovska (V) valdības neapstiprināšanu šodien ar atsevišķiem ietekmīgiem uzņēmējiem, kas stāv aiz šī apvērsuma, bija tikušies daži "Vienotības" vadoši politiķi, cenšoties no tā atrunāt. Līdz šim politikas kuluāros runāts, ka "Vienotība" ir politiski ieinteresēta ZRP šķelšanā, bet situāciju mainīja apdraudējums Dombrovska valdības apstiprināšanai.

Starp sešiem no ZRP svētdien aizgājušajiem jaunajiem Saeimas deputātiem ir vismaz divi ar Tenbergu saistīti politiķi - firmas "TM Security" personāldaļas priekšnieks Rusiņš, kā arī Olšteins, kuram Tenbergs bija sniedzis palīdzību priekšvēlēšanu kampaņas laikā. Kāds ar Tenbergu saistīts avots "Pietiek.com" apgalvoja, ka viņš tieši nestāvot aiz apvērsuma ZRP, tomēr piedalās sarunās.

Pēdējās nedēļās Tenbergs vairakkārt manīts kopā ar "Saskaņas centra" (SC) līderi Nilu Ušakovu. Tomēr vismaz šobrīd nekas neliecina, ka aiz apvērsuma varētu stāvēt reāls mēģinājums izveidot valdību ar SC, raksta "Pietiek.com".

Vairāki avoti ZRP un "Vienotībā" norādījuši, ka viens no ietekmes centriem, kas stāv aiz apvērsuma ZRP, ir Mierkalns. Viņa firmā par juristu ne tik sen strādājis Olšteins, cita starpā atbildot par ofšorkompāniju apkalpošanu.

Mierkalns cieši saistīts arī ar "Vienotības" politiķiem Edgaru Jaunupu, Arti Kamparu, no "Jaunā laika" savulaik izslēgto Danu Titavu. Vairāki iepriekš minētie bieži redzēti vērojam sporta spēles Mierkalnam piederošajā privātajā ložā "Arēnā Rīga".

Savstarpēji saistīti ir arī Mierkalns un Tenbergs. Lai gan tas nav afišēts, "Pietiek.com" no informētiem avotiem zināms, ka "TM Security" sniedz apsardzes pakalpojumus Mierkalnam, kurš saskāries ar dzīvības draudiem, ņemot vērā biznesa vidi Krievijā, kur "Pata AB" uzsākusi darbību.

Tikmēr aģentūras LETA rīcībā nonākusi politikas aizkulisēs apspriesta informācija, ka patlaban, jaunajā politiskajā situācijā pēc ZRP sašķelšanās, partijas īsteno jaunus manevrus savu interešu aizstāvībai. Iespējams, ZRP zaudējusi iniciatīvu sarunās par nākamo koalīciju un vairākos apspriestajos variantos tiek vērtēta kā opozīcijas partija.

Proti, tiek apspriesta iespēja, ka no ZRP atšķelsies vēl pāris deputāti, kas ļaus izveidot koalīciju, kurā piedalītos SC ar 31 deputātu, Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) ar 13 deputātiem un neatkarīgā deputātu grupa ar astoņiem deputātiem (patlaban no ZRP atšķēlušies seši tautas kalpi).

Šāda iespēja neapmierina "Vienotību", kas patlaban konsultējoties par iespēju izveidot valdību kopā ar nacionālo apvienību, neatkarīgo deputātu grupu un ZZS.

Kasjauns.lv/ ETA/Foto: Edijs Pālens/LETA