Pasaules dīvainākās un neparastākās egles
Sabiedrība

Pasaules dīvainākās un neparastākās egles

Jauns.lv

Berdjanskā pilsētas centrālo egli slēgs dzērāju dēļ. Romas pāvests priecājas par Ukrainas kalnos nocirstu 30 metrus garu egli. Aristoteļa dzimtenē egle peldas jūrā.

Pasaules dīvainākās un neparastākās egles...

Kasjauns.lv turpina Adventa laika pasaules dīvaināko un neparastāko Ziemassvētku egļu apskatu. Šoreiz 4. Adventes egļu TOP5, protams, nepiemirstot arī atgādināt, kas jauns ir noticis Latvijas egļu dārzā.

Imperiālistiskās Dienvidkorejas karavīrs aizsargā kristietības svēto simbolu pret staļinistiskā Ziemeļkorejas ateistiskā režīma uzbrukumiem.
Imperiālistiskās Dienvidkorejas karavīrs aizsargā kristietības svēto simbolu pret staļinistiskā Ziemeļkorejas ateistiskā režīma uzbrukumiem.

1. Ziemeļkorejā egles dēļ draud izcelties karš

Pagājušās nedēļas laikā Ziemassvētku eglītes sevišķi cītīgi kalpoja par politisko nemieru simboliem. Kazahstānas pilsētas Žanaozenas centrālajā laukumā aizdedzinātā egle bija kā signāls, lai sāktos masveidīgi vietējo naftinieku nemieri, kuri jau pusgadu protestē pret zemajām algām. Turpinājās skandāli arī par 40 metrus augsto Kijevas galveno „politisko pārpratumu” – Ukrainas galvaspilsētas Neatkarības laukumā uzstādīto mākslīgo egli. To tur uzstādīja speciāli, lai nepieļautu tautas demonstrācijas bijušās premjeres Jūlijas Timošenko, kura tagad ir ieslodzīta cietumā, aizstāvībai. Kasjauns.lv jau rakstīja, ka Ukrainas galvaspilsētas centrālajā laukumā šogad pirmoreiz vēsturē tika uzstādīta nevis īsta, bet gan mākslīgā egle un ukraiņi pret to protestē. Kad pret mākslīgo egles brīnumu pretenzijas savā „Facebook” profilā izteica arī pašreizējais Ukrainas premjers Nikolajs Azarovs, Kijevas pašvaldība ātri vien metās glābt, kas glābjams. Kārtējo reizi ap egli sadzina miliču pūļus un sāka no tās noņemt sakarinātos svētku lākturus, aizbildinoties ar to, ka pēc iedzīvotāju lūguma, pašvaldība nolēmusi Ziemassvētku lampiņas izkarināt mazliet savādāk – lai būtu smukāk! Tad nu sestdien egles ietērpu pārkarināja, lai jau svētdien, 19. oktobrī, egli varētu svinīgi atklāt.

Tomēr politiski visnozīmīgākā egle atrodas Korejas pussalas 38. paralēles Dienvidkorejas pusē. Dienvidkoreiešu kristiešiem vietējā vara devusi atļauju stilizētas egles izveidei ar spilgti mirgojošu krustu tās galā. Egle izveidota uz metāla radiotorņa un tās spēcīgajam apgaismojumam ar svēto krustu galā komunistiskās Ziemeļkorejas iedzīvotājiem esot jāliecina par Kristus bērniņa dzimšanu, uzskata dienvidkorejiešu misionāri, jo savādāk pasaules visnoslēgtākās valsts pilsoņiem no šiem svētkiem nav nekāda prieka.

Savukārt Ziemeļkoreja piedraudējusi Dienvidkorejai ar „nepieredzētām sekām”, ja Seula atļausies iededzināt izkarinātās Ziemassvētku lampiņas pie abu valstu robežas, armijas kontrolētajā pakalnā netālu no robežas ar Ziemeļkoreju. Ziemeļkorejas oficiālā tīmekļa vietne šo ieceri nodēvējusi par „ļaunu psiholoģiskā kara mēģinājumu” un solīja atriebties uzreiz pēc gaismiņu ieslēgšanas.

„Korejas 38. paralēles pakalna” eglei ar 100 000 lampiņām ir jāiedegas 23. decembrī un paredzēts, ka tā spīdēs 15 dienas. Visas pasaule ar nepacietību gaida, kas tad nu tagad būs...

Tā Dienvidkorejas kristiešu misijas propagandas egle mirdzēja pērn   

2. Ungārijā izgatavota 200 kilogramus smaga nacionālā egles rota

Ungārijā šokolādes pavāri izgatavojuši pasaulē lielāko – vairāk nekā 200 kilogramus smagu un trīs metrus garu – Ziemassvētku konfekti. Ungārijas saldumu fabrika „Bonbonetti” pagaidām gan vēl nav atradusi eglīti, kurā to iekarināt, tāpēc konfekti prezentēja ražošanas telpās uz sterila galda.

Ungāru virtuves nacionālais lepnums ir arī īpašas Ziemassvētku konfektes – saloncukrs - un šī „Bonbonetti” akcija netika rīkota tikai tādēļ, lai uzstādītu kārtējo Ginesa rekordu, bet arī lai pievērstu ungāru uzmanību savām nacionālajām tradīcijām un liktu viņiem mieloties ar vietējo konditoru izstrādājumiem, nevis lielveikalos meklēt mirdzošos papīrīšos ietītu „ārzemju ķīmiju”.

Ungāru konfektes - saloncukrs (ungāriski - szaloncukor (salona cukurs), īpašas Ziemassvētku šokolādes konfektes) jau kopš 1820. gada ir neatņemami ungāru svētku eglītes galvenie rotājumi.

Pasaulē lielākā Ziemassvētku eglītes konfekte:

3. Aristoteļa metāla zvaigžņu egle

Iepretim Grieķijas augstākajai virsotnei – Olimpa kalnam, Aristoteļa dzimtenē – Salonikos, Egejas jūras Termaiku līcī enkuru ir izmetusi savdabīga egle, kura ir „iedzīta” jūrā.

Tā ir metāliska egle 20 metru diametrā un 17 metru augstumā, kas sastāv no 21 izgaismotām zvaigznēm, kas veido egles formu. Katra zvaigznē ir iestradātas simtiem diožu spuldzīšu.

Saloniku mērs Jannis Butaris saka: „Salonikos ir jūra, bet pašā pilsētā jūras gars nav jūtams. Tāpēc šogad Ziemassvētku nolēmām īpaši akcentēt jūru un pilsētas egli ievietojām jūrā.”

Saloniku galvenā egle – Egejas jūrā
Uzbeku bērniem šogad būs jāiztiek bez eglītes.
Uzbeku bērniem šogad būs jāiztiek bez eglītes.

4. Jaungada eglīti aizliedz uzbeku bērniem un ukraiņu dzērājiem

* Uzbekistānā, valstī kur 93% iedzīvotāju ir musulmaņi, kristīgajā pasaulē tik pierastās Jaunā gada svinības un Ziemassvētki ir visnotaļ neizprotami svētki. Tādēļ tur pat ar likuma spēku cenšas jaunatnē iznīdēt tieksmi pēc Jaunā gada svinībām, ko vēl no padomju laika atceras viņu vecāki un vecvecāki.

Jau otro gadu, nepaskaidrojot iemeslus, Uzbekistānas galvaspilsētas Taškentas bērnudārzos ir aizliegti Jaungada pasākumi un tajos pie ziņojuma dēļiem karājas paziņojumi, ka vecāki nedrīkst vākt naudu bērnu Jaungada dāvanām, jo Jaunā gada sagaidīšanas „utreņņiki” jeb eglītes ir aizliegtas. Taškentas bērnudārzu audzinātāji ārzemju presei stāsta, ka Jaungada pasākumu aizliegti ar mutisku rīkojumu „no augšas”, nepaskaidrojot iemeslus šādai rīcībai. Tādas nu ir bijušo PSRS Vidusāzijas republiku autoritāro režīmu īpatnības...

* Savukārt Ukrainas pilsētas Berdjanskas pašvaldība bez Jaunā gada svinībām atstājuši pilsētniekus. Tomēr šoreiz iemesls ir pavisam cits, kaut gan arī ir saistīts ar nostalģiskām atmiņām par padomju laika tradīcijām. Pirmo reizi pēc daudziem gadiem Berdjanskas pilsētas varas vīri nolēmuši aizliegt 31. janvāra vakarā pulcēties uz Jaunā gada svinībām pilsētas galvenajā laukumā pie Berdjanskas galvenās egles. Pulcējieties tur 30. decembra vai 1. janvāra vakarā, tikai ne 31. decembrī, norāda varasvīri. Nebūs arī tik pierastās pilsētas varas rīkotās svētku uguņošanas

Pilsētas mērija paziņojusi, ka tai katru gadu 1. janvāra rītā esot apnicis no svētku laukuma izvest autokravas ar svinētāju atstātajiem atkritumiem un sasistām pudelēm, labot izsistās laternas un atpakaļ stutēt apgāztas Ziemassvētku tirdziņa būdiņas, kā arī, pēc visas spriežot, pa pilsētas pažobelēm, šķērsielām, stacijām un autobusu pieturām savākt tur „nolūzušos” pārāk cītīgos svinētājus. Šogad nekā tāda nebūs, jo pie visa klāt pilsētas galvenais laukums tikko ir rekonstruēts un nedrīkst šo skatu maitāt.

5. Vatikānā pāvestu priecēs egle no Aizkarpatu egle

Ja Berdjanskas iedzīvotāji var aiz bēdām plēst matus galvas, tad pārējie ukraiņi var līksmot, jo tieši pie Ukrainas nocirstās egles (vai skatoties uz tās attēlu, ko jau pārraida un pārraidīs visas pasaules telekompānijas un publicē laikrakstos un ilustrētajos žurnālos) lūgsies desmitiem un desmitiem miljonu īstenu kristiešu, jo Romas katoļu garīgā centra – Vatikāna valsts galvenā egle šogad ir nocirsta un atgādāta no Ukrainas – Aizkarpatiem.

Vatikāna galvenā egle šogad ir atvesta no Ukrainas – Aizkarpatiem.
Vatikāna galvenā egle šogad ir atvesta no Ukrainas – Aizkarpatiem.

Piektdienas, 16. decembra, vakarā ar paša pāvesta Benedikta XVI piedalīšanos noslēdzas 30 metrus garās egles atklāšanas ceremonija.

„„Priecājos par iespēju tikties ar jums” – teica Benedikts XVI pieņemot audiencē Ukrainas delegāciju. 500 cilvēku grupu vada divi arhibīskapi: Miečislavs Mokšickis un Sviatoslavs Ševčuks. Benediktu XVI apsveica Ukrainas vicepremjers Boriss Kolesnikovs. Pāvests pateicās par ukraiņu tautas dāvanu – Ziemassvētku egli, kas rotā Svētā Pētera laukumu. Egles iedegšanas ceremonija notika 16. decembra pēcpusdienā. Koncertā uzstājās folkloras grupa „Dudarik”,” ziņo Vatikāna radio latviešu redakcija.

Tāpat svinīgajā ceremonijā Vatikāna pūtēju orķestris atskaņoja Ukrainas himnu. Jāteic, ka egle izskatās ļoti ukrainiska, jo tā ir rotāta ar ukraiņu amatnieku darinātajām nacionālajam rotaļlietām.

Vatikāna Svētā Pētera laukumā atklāj Aizkarpatu egli

Latviešu igauniskās un tautiskās egles

No ārzemju rotām neatpaliek arī latviešu rotātās egles, kaut arī viena otra apgāžas, bet tā jau ir, ja ne starptautiska, tad Skandināvijas tradīcija gan...

Nīcas rokdarbnieces ciema egli ietērpj pašadītās zeķēs un cimdos.
Nīcas rokdarbnieces ciema egli ietērpj pašadītās zeķēs un cimdos.

* Izrādās, ka mums arī ir sava „Tallinas egle” (kā zināms, Igaunijas galvenā egle Tallinas Rātslaukumā pāris dienu laikā pēc uzstādīšanas paspēja divas reizes apgāzties). Aizvadītajās brīvdienās Ventspilī vējš jau otro reizi nolauzis un apgāzis vienu no sešām pilsētas svētku eglēm. Arī šoreiz, tāpat kā novembra beigās, cietusi egle, kas novietota Lielajā laukumā. Pirmo reizi stiprais vējš egli pie pamatnes, kur tā bija nostiprināta, nolauza 28. novembrī. Pēc tam tā tika uzslieta atpakaļ, bet naktī uz  10.decembri atkal pūtis ļoti stiprs vējš, un egle jau otro reizi nav izturējusi. Pašlaik tā jau ir uzslieta atpakaļ.

* Ja ungāri savas eglītes apkarina ar konfektēm, tad latgalieši tās rotā ar piparkūkām. Līvānos, Latgales mākslas un amatniecības centrā, tradicionālā Ziemassvētku egle ir rotāta ar pašceptām piparkūkām. Tās pēc savām receptēm ir cepuši Līvānu novada iedzīvotāji, privātuzņēmumu un valsts iestāžu pārstāvji.

* Savukārt Nīcas pensionāru biedrības rokdarbu pulciņš „Vēlziedes” jau vairākus gadus pārsteidz ar oriģinālām idejām svētku eglītes rotāšanā un dāvanu gatavošanā. Šogad Nīcas kultūras nama lielā egle ir izrotāta ar košiem, nīcenieku rakstiem rotātiem cimdiem un zeķēm. Egle uzstādīta kultūras nama dārziņā, kur to jau paspēja samērcēt lietus, bet rokdarbnieces par to neuztraucas, sakot, ka laba manta panes visu.

Ventspilī jau otro reiz nolūzt egle

Piparkūku egle Līvānos


Elmārs Barkāns/Foto: AFP/LETA, Bulls Press, liepajniekiem.lv