Latvijas vēsturē pirmās aknu pārstādīšanas rezultāti - pārsteidzoši labi
Sabiedrība

Latvijas vēsturē pirmās aknu pārstādīšanas rezultāti - pārsteidzoši labi

Jauns.lv

46 gadu vecais vīrietis, kurš šī gada sākumā Stradiņa klīnikā pārcieta vienu no vissarežģītākajām operācijām – aknu transplantāciju, ir atgriezies pilnvērtīgā dzīvē un jūtas lieliski.

Latvijas vēsturē pirmās aknu pārstādīšanas rezultā...
Pirms gandrīz gada Latvijā veiktās pirmās aknu pārstādīšanas operācijas koordinators Jānis Vilmanis teic, ka tā izdevusies pārsteidzoši veiksmīgi.
Pirms gandrīz gada Latvijā veiktās pirmās aknu pārstādīšanas operācijas koordinators Jānis Vilmanis teic, ka tā izdevusies pārsteidzoši veiksmīgi.

Šī gada janvāra vidū Paula Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā pirmo reizi Latvijas vēsturē tika veikta sarežģītākā transplantācijas operācija – aknu pārstādīšana, ko Latvijas Zinātņu akadēmija nosaukusi par gada nozīmīgāko zinātnes sasniegumu praktiskajos pielietojumos.

Operācija notikusi necerēti veiksmīgi un vīrietis, kuram akna pārstādīta četrdesmit sešu gadu vecumā, šobrīd jau ir atgriezies pilnvērtīgā dzīvē un viņam pat nav jāievēro ierobežojumi, raksta „Latvijas Avīze”.

Līdz operācijai pacients desmit gadus slimojis ar hronisku žultspūšļa kaiti, kas neļauj izvadīt žulti no aknām, novedot pie dzeltes, aknu cirozes un nepietiekamības. Viņa veselības stāvoklis bijis kritiskākais starp vairākiem desmitiem pacientu, kuri gaidījuši rindā uz operāciju, un viņam paveicies ar atbilstošas asinsgrupas donoru.

Profesora Jāņa Gardovska vadībā janvārī divdesmit speciālistu komanda veica aknu pārstādīšanas operāciju, kurai mūsu mediķi bija gatavojušies aptuveni trīs gadus. Lai gan vairāk nekā desmit stundu ilgā operācija nav noritējusi bez sarežģījumiem, tās iznākums ir pat pārsteidzoši veiksmīgs. „Salīdzinot ar laiku pirms transplantācijas, pacienta veselības stāvoklis ir kā diena pret nakti,” „Latvijas Avīzei” teica aknu transplantācijas grupas koordinators ķirurgs Jānis Vilmanis.

Pirmā aknu transplantācijas operācijai Stradiņa slimnīcā tika pievērsta pastiprināta sabiedrības uzmanība.
Pirmā aknu transplantācijas operācijai Stradiņa slimnīcā tika pievērsta pastiprināta sabiedrības uzmanība.

Latvijā aknu pārstādīšana izmaksā lētāk nekā citās valstīs, bet to nedrīkst veikt

Viņš piebilst, ka Latvijā aknu transplantācija ik gadu varētu būt vajadzīga 20 – 30 cilvēkiem, taču līdz šim pirms nepilna gada notikusī operācija pie mums bijusi vienīgā. To atkārtot mediķiem liedzis gan finansējuma trūkums, gan juridiski sarežģījumi. Valsts kopš 2007. gada šādas operācijas apmaksā tikai bērniem, un tās tiek veiktas ārzemēs.

Vilmanis gan skaidro, ka aknu transplantācijas izmaksas Latvijā būtu vairākas reizes zemākas – šeit to iespējams izdarīt par aptuveni 30 tūkstošiem latu, kamēr citur Eiropas Savienībā tā maksā aptuveni 200 tūkstošus eiro (Ls 140 560), bet Amerikas Savienotajās Valstīs līdz pat pusmiljonam dolāru (Ls 272 000).

Sākotnēji nepieciešamajām piecām, desmit operācijām gadā pietiktu ar aptuveni 200 tūkstošiem latu valsts finansējuma. Tas tuvinātu Latvijas medicīnisko aprūpi ES līmenim un nākotnē ļautu transplantācijas veikt arī bērniem, ilgtermiņā valsts līdzekļus pat ietaupot. Turklāt ne vien Latvijā, bet arī citur pasaulē pastāv donoru problēma, tādēļ citas valstis savus donorus mūsu pacientiem nedod. Turklāt pašlaik, ja pacients, kam operācija ir nepieciešama, var atļauties to veikt par saviem līdzekļiem, slimnīca nedrīkst to veikt, jo aknu transplantācija nav oficiāli reģistrēta Latvijā kā ārstēšanas metode. Visi nepieciešamie dokumenti gan esot jau iesniegti, un ķirurgs cer, ka reģistrācija notiks jau nākamā gada sākumā. Tad Paula Stradiņa Klīniskā universitātes slimnīca to iekļaus maksas pakalpojumu sarakstā un, iespējams, nākamgad aknas tiks pārstādītas vēl vairākiem pacientiem.

Lai gan pasaulē ik gadu veic ap 21 000 aknu transplantācijas operāciju, Latvija līdz šī gada janvārim bija vienīgā Eiropas Savienības valsts, kur tās nebija notikušas, jo aknu pārstādīšana ir viena no vissarežģītākajām un visdārgākajām operācijām.


Kasjauns.lv/ Foto: Edijs Pālens/LETA