Politika

Valdība konceptuāli atbalsta Vietvārdu informācijas noteikumus

Jauns.lv

Valdība šodien konceptuāli atbalstīja Tieslietu ministrijas (TM) izstrādātos Vietvārdu informācijas noteikumus, kuru mērķis ir precizēt un padarīt pārskatāmāku vietvārdu veidošanas, piešķiršanas, apstiprināšanas un izmantošanas kārtību, tomēr līdz noteikumu projekta parakstīšanai par dažām normatīvā akta niansēm vēl būs jāvienojas ar Latvijas Pašvaldību savienību (LPS).

Valdība konceptuāli atbalsta Vietvārdu informācija...

LPS rosināja izslēgt no noteikumu projekta punktu, saskaņā ar kuru pašvaldībām oficiālais vietvārds piecu dienu laikā jāpublicē vienotajā informācijas sistēmā, jo pašvaldības šo sistēmu vairs neizmantojot. Valdības sēdē izskanēja ierosinājums publicēt vietvārdus pašvaldību interneta mājaslapās. LPS arī iebilda pret izmaiņām vietvārdu piešķiršanā sabiedriskā transporta pieturām.

Ja par minētajām detaļām ar LPS tomēr neizdosies vienoties, jautājums vēlreiz tiks skatīts valdībā.

Kā ziņots, jauno noteikumu projekta anotācijā skaidrots, ka vietvārdu veidošanas, piešķiršanas, apstiprināšanas un izmantošanas kārtību pašlaik daļēji reglamentē dažādi normatīvie akti, tostarp Valsts valodas likums, Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likums, Ministru kabineta "Adresācijas sistēmas noteikumi" utt.

Savukārt izstrādātais projekts paredz vienā normatīvajā aktā ietvert visu nepieciešamo regulējumu attiecībā uz vietvārdu informācijas apriti, tostarp vietvārdu uzkrāšanas, publiskošanas, saglabāšanas un aizsardzības kārtību.

Normatīvā akta projekts galvenokārt attiecināms uz valsts un pašvaldību institūcijām, kuras ir tiesīgas piešķirt oficiālos vietvārdus.

Jaunajos noteikumos teikts, ka vietvārdus Latvijā veido latviešu valodā atbilstoši latviešu valodas normām.

Vietvārdam varēs būt trīs statusi - oficiāls vietvārds, proti, ģeogrāfiskā objekta nosaukums, kas tam piešķirts normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā, oficiāls vietvārda paralēlnosaukums jeb praksē lietots cits vietvārds, kas piešķirts ģeogrāfiskajam objektam normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā un kuru var lietot kopā ar oficiālo vietvārdu, kā arī neoficiāls vietvārds, kas ir ģeogrāfiskā objekta nosaukums un nav ne oficiāls vietvārds, ne arī oficiāls vietvārda paralēlnosaukums. Pie neoficiālajiem vietvārdiem, piemēram, piederēs vietvārda reģionālās un lokālās formas.

Saskaņā ar jaunajiem noteikumiem par oficiāliem vietvārdiem un oficiāliem paralēlnosaukumiem būs jāizvēlas tādi ģeogrāfisko objektu nosaukumi, kas iekļaujas latviskajā kultūrvidē, sekmē tās vērtību saglabāšanu un attīstību, atbilst latviešu valodas un Latvijas vēstures tradīcijām, kā arī atbilst labiem tikumiem.

Veidojot oficiālos vietvārdus un oficiālos paralēlnosaukumus, būs jāsaglabā attiecīgajam kultūrvēsturiskajam novadam raksturīgās vietējās vietvārdu formas, ja tādas ir reāli sastopamas un nav pretrunā ar mūsdienu latviešu valodas normām un jauno noteikumu prasībām.

Lībiešu vēsturiski apdzīvotajās teritorijās vietvārdus varēs veidot arī lībiešu valodā atbilstoši lībiešu valodas normām, paredzēts jauno noteikumu projektā.

Izrunā un rakstībā sakritīgi oficiālie vietvārdi un oficiālie paralēlnosaukumi nebūs pieļaujami apriņķiem, novadiem, pilsētām, lidostām, ostām, teritoriālajām vienībām vienā novadā, kā arī adresācijas objektiem un viena veida dabas objektiem vienā teritoriālajā vienībā.

Ārvalstu vietvārdi latviešu valodā būs jāatveido atbilstoši Valsts valodas likuma prasībām un citvalodu īpašvārdu atveides noteikumiem - norādījumiem par citvalodu īpašvārdu atveidi un pareizrunu latviešu literārajā valodā. Par tradicionāli atveidoto ārvalstu vietvārdu saraksta izveidošanu būs atbildīgs Valsts valodas centrs.

Pēc personas vai institūcijas rakstiska pieprasījuma atzinums par vietvārda atbilstību jauno noteikumu prasībām būs jāsniedz Valsts valodas centram, kurš arī būs atbildīgs par jauno noteikumu ievērošanu.

LETA