Latvijas iedzīvotāji labprātāk pērk zāles, nekā atsakās no vēdera baudām
Visvairāk naudas Latvijas aptiekās novembrī atstāts par medikamentu holesterīna līmeņa samazināšanai, bet visvairāk iepakojumu pārdots pretsāpju zāļu – liecina Zāļu valsts aģentūras apkoptā statistika.
Visvairāk naudas – 263 107 latus pircēji samaksājuši par atorvastatinu saturošiem preparātiem, kas paredzēti holesterīna līmeņa mazināšanai. Atrovastatins ir populārākais no statīnu grupas medikamentiem, kas mazina „sliktā” jeb zema blīvuma holesterīna līmeni asinīs un samazina arī tauku (triglicerīdu) daudzumu asinīs, tādējādi samazinot aterosklerozi un miokarda infarkta draudus par 40 %.
Skeptiķi iebilst
Lai gan statīni mūsdienās ir arī pasaulē vispārdotākie medikamenti un tikai atrovastatīna pārdošana ik gadu ienes vairāk naudas, nekā Latvijas valsts budžets, tomēr skeptiķu ārstu un zinātnieku aprindās netrūkst. Viņi apgalvo - pacientiem, jo īpaši sievietēm, pietiktu vien mainīt dzīvesveidu, normalizējot diētu, aktivizējot fizisko slodzi un mazinot stresu.
Divi ASV kardiologi – Pīters Langšens (Peter Langsjoen) un Julians Vīteikers (Julian Whitaker) norādījuši, ka statīni ietekmē ne vien holesterīna vielmaiņu, bet arī kavē koenzīma Q 10 sintēzi, kas ir ļoti svarīga viela enerģijas ražošanai šūnās un jo sevišķi sirds muskuļos. Pietrūkstot Q10 palielinās sirds mazspējas risks, uzskata zinātnieki. Protams, problēmu viegli var atrisināt aptiekā tērējot vairāk un papildus statīniem un citām zālēm iegādājoties arī Q10. Mazākā ārstnieciskā deva mēnesī maksā apmēram 30 latu.
Diētu vai tableti?
„Kas negrib mainīt savus ēšanas un fizisko aktivitāšu ieradumus, tiem ir iespēja lietot zāles,” saka medicīnas zinātņu doktors Jānis Ozols. Arī pats pirms kāda laika lietojis statīnus. „Analīžu rādījumi uzlabojās, bet īpašu ietekmi uz pašsajūtu nenovēroju,” atzīst dakteris. Toreiz, kad lietojis šīs zāles par kustību trūkumu gan nevarējis sūdzēties, taču atzīst, ka būtiska loma bijusi ēšanai. „Sliktais” holesterīns mēdz paaugstināties arī stresu dēļ – mierīgāks, gaišāks un filozofiskāks skats uz dzīvi kopā ar pietiekamām ikdienas fiziskajām aktivitātēm un veselīgi ēšanas paradumi ne vien palīdzēs ietaupīt uz zālēm, bet arī novērst daudzas citas slimības.
Pretsāpju un dārgās zāles
Likumsakarīgi, ka pārdotāko zāļu topa augšgalā – ceturtā vietā pēc pārdoto iepakojumu skaita - ir zāles, kuras lieto pārēšanās gadījumos. Pirmajās divās vietās – bezrecepšu pretsāpju līdzekļi, trešajā – zāles pret kuņģa dedzināšanu.
Nedaudz atšķiras pārdotāko zāļu tops rēķinot pēc apgrozījuma un ķīmiskā nosaukuma. Pirmajā vietā holesterīnu regulējošais atorvastatīns (263 107 lati), otrajā zem dažādiem zīmogiem pārdotais pretsāpju medikaments ibuprofēns (244 703 lati). Ceturtajā un piektajā vietā pēc apgrozījuma ir ārkārtīgi dārgi medikamenti multiplās sklerozes un vēža ārstēšanai. Četras ampulas (viena mēneša deva) zāles multiplās sklerozes ārstēšanai maksā 676,48 latus, bet viena ampula zālēm, ko ievada vēža slimniekiem pēc ķīmijterapijas, maksā 1 125,23 latus.
Salīdzinot ar oktobri novembrī aptiekās atstāts par 17,4 miljoniem latu vairāk, kas gan procentuāli ir vien 1,8 %.
1. atorvastatīns (263 107 lati),
2. ibuprofēns (244 703),
3. perindoprila arginīns/indapamīds (223 984),
4. beta-1A interferons (216 550),
5. pegfilgrastīms (200 931)