ASV vēstniece: lēmums par preču transportēšanu no Afganistānas būs pamatots ekonomiski
Izvēle par to, kādā veidā veikt preču transportēšanu no Afganistānas atpakaļ uz ASV, būs pamatota ar ekonomiskajiem apsvērumiem, izvērtējot ceļa izdevumus, šodien pēc tikšanās ar Saeimas priekšsēdētājas biedri Ingu Biti (ZRP) sacīja ASV vēstniece Džūdita Gārbere.
ASV amatpersonām vispirms ir jāpieņem lēmums par preču nosūtīšanas no Afganistānas sākšanu. Kad attiecīgais lēmums tiks pieņemts, par to tiks informētas Latvijas varasiestādes, stāstīja Gārbere.
Līdzšinējo sadarbību preču pārvadāšanā caur Latviju uz Afganistānu vēstniece novērtēja kā lielisku. Ziemeļu distribūcijas tīkls nodrošina nemilitāra rakstura kravu piegādi ASV bruņotajiem spēkiem Afganistānā.
Gārberei šī bija pirmā tikšanās Biti, un tās laikā tika pārrunāti abu valstu sadarbības jautājumi, tajā skaitā zaļās enerģētikas jomā.
Vēstniece norādīja, ka Bite pēc iepazīšanās ar Latvijas un ASV ekonomiskās sadarbības datiem pozitīvi novērtēja to apjomu. ASV un Latvijas ekonomisko attiecību izaugsmei pozitīvu stimulu deva premjera Valda Dombrovska (V) un toreizējā Valsts prezidenta Valda Zatlera vizītes ASV 2011.gadā. "Mēs esam ieinteresēti turpināt šo sadarbību," uzsvēra Gārbere.
Jautāta, kā viņa vērtē situāciju, ka Satversmes tiesa (ST) pašlaik skata jautājumu par krievu valodas referendumu un ka ST var liegt tautai iespēju lemt par šo jautājumu, Gārbere uzsvēra, ka lēmums šajā lietā būs jāpieņem tiesai, un nesniedza sīkākus komentārus.
Kā ziņots, pagājušajā nedēļā ST tika iesniegts Saeimas deputātu pieteikums, kurā apstrīdēts referendums par krievu valodas statusu. Deputāti lūguši arī piemērot pagaidu noregulējumu un apturēt 18.februārī plānotā referenduma norisi. ST priekšsēdētājs Gunārs Kūtris pieteikumu nodevis tiesnešu kolēģijai.
Jau ziņots, ka 18.februārī plānota tautas nobalsošana par grozījumiem Satversmē, kas paredz mainīt krievu valodas statusu. Referendumā Satversmes grozījumi tiks pieņemti, ja par tiem nobalsos vairāk nekā puse balsstiesīgo vēlētāju, kuru skaits 11.Saeimas vēlēšanās bija 1 543 786, tātad par otras valsts valodas statusa piešķiršanu krievu valodai referendumā būs jānobalso vismaz 771 893 vēlētājiem.