Katrs desmitais grausts Rīgā - jaunbūve
Teju katrs desmitais grausts Rīgā ir treknajos gados nepabeigta jaunbūve. 42 no 452 galvaspilsētā uzskaitītajiem graustiem ir ēkas, kuras sāka celt pirms dažiem gadiem, taču tā arī nepabeidza.
Austrumu izpilddirekcijā atrodas deviņi šādi nepabeigti grausti, Pārdaugavas izpilddirekcijā – 21, Ziemeļu izpilddirekcijā – 12. Rīgas domes Īpašuma departamenta direktors Oļegs Burovs „Neatkarīgajai Rīta Avīzei” norādījis, ka pašlaik būvniekam ir tiesības pagarināt būvatļauju un ilgstoši neko nedarīt. Teorētiski, protams, laiku pa laikam kaut kādai rosībai objektā vajadzētu notikt, bet būvinspektoriem ir problēmas konstatēt un pierādīt, kad īsti darbi apstājušies un cik ilgs bijis pārtraukums.
Treknajos gados ar vērienu uzsāktā būvniecība novedusi pie vismaz divu veidu sekām – daļa objektu nav pabeigti, kļūstot par mūsdienu graustiem, bet dažam labam tā dēvētajam jaunajam projektam jau būtu vajadzīgs remonts.
Rīgas pilsētas būvinspekcija nupat nosolījusies pastiprināti kontrolēt nepabeigtos objektus, kuriem beidzies būvatļaujas derīguma termiņš.
Pagarinot būvatļauju, būvnieki un investors var vilkt garumā ēkas celtniecību, ko kavē, visticamāk, naudas trūkums. Arī šādos gadījumos pastāv prasības, kā nepabeigtā būve iekonservējama, lai nepasliktinātu konstrukciju stāvokli. Latvijas Būvinženieru savienības valdes priekšsēdētāja pirmais vietnieks Raimonds Eizenšmits norāda, ka vislielākā nelaime ir mitrums, kas iesūcas konstrukcijā un, ziemā sasalstot, tās bojā – saplēš, sākas rūsēšana, izskalošana. Viņš saka – prasības gan pasūtītājam, gan būvniekam ir zināmas, bet, „ja nav naudas, tad notiek tā, kā notiek”.
Pašreiz Rīgā par bīstamām atzītas daudz nepabeigtu jaunbūvju. Piemēram, privātīpašumi Admirāļu ielā 26, Rīnūžu ielā 16, pašvaldības īpašums Lomonosova ielā 12, konstrukcija Brīvības ielā 120. Pusuzceltās apjomīgās ēkas demontāža uzsākta Gunāra Astras ielā 4, bet privātīpašumā esošajam nepabeigtajam dzemdību namam Hipokrāta ielā 2 nav izsniegta būvatļauja, - tur ēkas gadiem ilgi slienas sešu septiņu stāvu līmenī, liecina Īpašuma departamenta informācija. Līdzīgs gadsimta grausts atrodas Krišjāņa Barona ielā 88a – daļēji uzbūvētā ēka vienlaikus ir gan valsts, gan privāts īpašums.
Kasjauns.lv/Foto: Shutterstock