VL-TB/LNNK pauž atbalstu ukraiņu tautai protestos pret reģionāla statusa noteikšanu krievu valodai
Nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK (VL-TB/LNNK) pauž atbalstu Ukrainas iedzīvotājiem, kas "vienojušies vērienīgās protesta akcijās" pret parlamenta pieņemto likumprojektu, kas paredz krievu valodai piešķirt reģionālās valodas statusu, informēja apvienībā.
"Krievu valoda kļuvusi par nozīmīgu ģeopolitisko ieroci, ko Krievija izmanto savās interešu zonās, lai atjaunotu zaudēto impērijas laika ietekmi," teikts nacionālās apvienības paziņojumā plašsaziņas līdzekļiem. Krievu valodai oficiāls statuss piešķirts arī Dienvidosetijā un Abhāzijā, "vēl nesen līdzīgus, par laimi nesekmīgus mēģinājumus Krievijai pietuvināti spēki īstenoja arī Latvijā," norāda VL-TB/LNNK.
Līdzīgi kā latviešu valoda Latvijā, tā ukraiņu valoda Ukrainā ilgtermiņā ir valstiskās neatkarības pamats, akcentē nacionālā apvienība un aicina "ikvienu Ukrainas patriotu neatkarīgi no etniskās izcelsmes darīt visu iespējamo, lai atjaunotu ukraiņu valodai vienīgās oficiālās valodas statusu".
VL-TB/LNNK arī uzskata, ka Ukrainas piemēram jākalpo kā atgādinājumam Latvijas iedzīvotājiem par sekām, ja pārāk liela politiskā ietekme tiktu atvēlēta Krievijai pietuvinātiem politiskiem spēkiem vai notiktu balsstiesību piešķiršana Latvijas nepilsoņiem.
Kā ziņots, Ukrainas parlaments otrdien apstiprināja pretrunīgi vērtēto likumprojektu, kas paredz krievu valodai valstī piešķirt augstāku statusu, lai gan tā netiks pasludināta par otru valsts valodu.
Saskaņā ar oficiālajiem datiem 113 no klātesošajiem 364 deputātiem balsojumā nepiedalījās, bet tikai divi likumdevēji balsoja pret, jo lielākā daļa opozīcijas deputātu balsojuma brīdī atradās plenārsēžu zāles priekšējā daļā pie prezidija.
Tagad likums tiks nodots parakstīšanai prezidentam Viktoram Janukovičam.
Likumprojektu ierosināja Janukoviča pārstāvētā Reģionu partija, un tas paredz, ka Ukrainas valsts valoda ir ukraiņu valoda, taču ļauj valsts amatpersonām un iestādēm lietot minoritāšu valodu reģionos, kur tā ir dzimtā valoda vismaz 10% iedzīvotāju. Tas nozīmē, ka reģionālās valodas statuss krievu valodai tiks piešķirts 13 no 27 administratīvi teritoriālajām vienībām, arī Kijevā un Sevastopolē.
Pēc otrdienas balsojumam opozīcijas deputāti Kijevas centrā pie ēkas, kur trešdien bija plānota prezidenta Viktora Janukoviča preses konference, sarīkoja protestus, kas ilga visu nakti. Trešdien milicija demonstrantu izklīdināšanai izmantojusi asaru gāzi, un sadursmēs ievainoti vairāki cilvēki.
LETA