Apinis: Lipmana halles nozīmē tūkstošiem „sportistu” ar alus kausu un vēderu
„Tas, ka 20 gadu laikā par valsts naudu nav uzbūvēta neviena ledus halle, ir noziegums!” paziņojis Hokeja federācijas prezidents Kirovs Lipmans
Viedokļi

Apinis: Lipmana halles nozīmē tūkstošiem „sportistu” ar alus kausu un vēderu

Jauns.lv

Valstij būtu jāparūpējas par otras ledus halles būvniecību pasaules hokeja čempionāta vajadzībām, intervijā laikrakstam „Čas” paudis Latvijas Hokeja federācijas prezidents Kirovs Lipmans. Turklāt Latvija pretendē uz 2017. gada pasaules čempionāta rīkošanu.

Apinis: Lipmana halles nozīmē tūkstošiem „sportist...

„Tas, ka 20 gadu laikā par valsts naudu nav uzbūvēta neviena ledus halle, ir noziegums!” teic Lipmans, norādot, ka katrā Latvijas pilsētā būtu jābūt pa ledus hallei, lai bērni tur varētu nodarboties bez maksas.

Citās domās ir Latvijas Orientēšanās federācijas prezidents Pēteris Apinis, kurš pauž visai asu viedokli:

„Latvijai jau ir izcila pieredze ar ledus halles „Rīga” būvniecību, kur valsts un pašvaldība ieguldīja naudu, milzīgu zemes teritoriju, pilsētbūves konstrukcijas un infrastruktūru. Rezultātā halle un apkārtējā zeme Rīgas centrā sākumā kļuva par šobrīd notiesātas personas Ivanova īpašumu, bet vēlāk nonāca privātbankas īpašumā.

Halle 10 000 skatītājiem par 40 miljoniem latu nozīmē 15 sportiskus cilvēkus ledus laukumā (6 hokejisti no katras komandas un trīs tiesneši), kā arī tūkstošus skatītāju, kas nudien nesporto. Sauksim lietas īstajos vārdos – šādas halles celtniecība ir bizness, kas balstās uz skatītāju maciņu. Man nudien nekas nav pret šādu biznesu, bet šāds bizness nav valsts pienākums. Halli ir jābūvē hokeja līgai vai hokeja biznesmeņiem, kas pēc tam šo naudu saņem atpakaļ, ja biznesa plāns bijis veiksmīgs.

Pilnīgi cits stāsts ir par ledus hallēm ar piepūšamajiem jumtiem pie skolām vai lauku pilsētās. Šajās hallēs trenēsies bērni, un vakarā uzspēlēs onkuļi, šādu haļļu celtniecība par pašvaldību līdzekļiem ir atbalstāma.

Latvijas valstij un pašvaldībām jādomā – kā VISUS LATVIJAS BĒRNUS IESAISTĪT SPORTA NODARBĪBĀS. Un tad sākotnēji jāanalizē atsevišķu sporta veidu izmaksu efektivitāte. Un šajā aprēķinā hokejs viena jaunieša trenēšanā atpaliek tikai no autosporta un lidmašīnu sporta, varbūt arī no skeletona vai bobsleja.

Ja valsts spēj izdalīt tikai dažus miljonus latu bērnu sportam ik gadu, tad racionālākais tomēr ir bērnu un jaunatnes sporta skolu atbalstīšana, kur daudzi bērni trenējas vieglatlētikā, peldēšanā, sporta spēlēs, orientēšanās sportā un citos, ievērojami lētākos sporta veidos.

Orientēšanās sportā, kur pasaulē trenējas vairāk cilvēku nekā hokejā, Latvijai ir pasaules čempions Edgars Bertuks, mums ir tautas sacensības „Magnēts”, kur katru dienu piedalās vairāk nekā 1000 cilvēku, mums ir tūkstošiem aktīvu, sportisku bērnu Latvijas novadu skolās, mums ir izlase, kurā visi dalībnieki ir ar augstāko izglītību vai studē. Salīdzinot ar Kirova Lipmana federāciju, mēs tērējam simtkārt mazāk, jo mūsu arēna – zaļais mežs joprojām ir izcilā kārtībā. Un Eiropas čempionāts ziemā Madonas novadā notiks ar minimālu valsts atbalstu.

Komentējot Kirova Lipmana interviju laikrakstā „Čas”, jāatzīst, ka vēl vienas halles – arēnas „Rīga” būvēšana par valsts naudu būtu noziegums, jo lielākoties audzina sportistus siltās čībās pie televizora ar alus kausu rokās. Tiklīdz Kirovs Lipmans būs izcīnījis pasaules čempionu godalgas ar savu sporta veidu, es savas domas mainīšu.

Foto: Edijs Pālens, Ieva Čīka/LETA