Sabiedriskais transports no nākamā gada būs centralizēts. VIDEO
Ārpus Rīgas dzīvojošie ir satraukušies, ka, sabiedriskā transporta maršrutu plānošanu nododot Rīgai, uz provinces attālākajām vietām autobusi vairs vispār varētu nebraukt.
Sabiedrība

Sabiedriskais transports no nākamā gada būs centralizēts. VIDEO

Jauns.lv

Pašlaik sabiedriskā transporta maršrutus plāno sešas institūcijas, bet iecerēts, ka no nākamā gada autobusu un vilcienu reisus izplānos centralizēti.

Sabiedriskais transports no nākamā gada būs centra...

Pašlaik sabiedriskā transporta kustību plāno arī Reģionālie plānošanas reģioni (Rīgas, Kurzemes, Zemgales, Vidzemes un Latgales), bet nākamgad vietējiem to grib liegt. Šobrīd 1195 sabiedriskā transporta maršrutus koordinē sešas institūcijas un bieži iznāk, ka reisi dublējas un valda pat haoss, uzskata Autotransporta direkcija, kurai grib atdod visu maršrutu izstrādi.

Pagaidām biežāk ir lemts kaut ko slēgt un īsināt - gan dzelzceļa, gan autobusu satiksmē. Pēdējo trīsarpus gadu laikā ir likvidēti 127 vietējās nozīmes un 53 starppilsētu satiksmes maršruti. Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem, iekšzemē pārvadāto pasažieru skaits arvien sarūk. Lai racionāli plānotu dažādu maršrutu transportu un to savietojamību, no nākamā gada šis pienākums uzticēs vienai institūcijai - Autotransporta direkcijai. Tas radījis iebildes reģionos. Reģionu pārstāvji uzskata, ka visu centralizējot varētu pienākt brīdis, ka uz attālākajiem valsts nostūriem, kuri jau tā ir apdalīti, autobuss vispār vairs varētu nebraukt – pat pāris reizes nedēļā.

Pret šādām reformām iebilst vairāku pašvaldību pārstāvji, tajā skaitā Viesītes novada domes priekšsēdētājs Juris Līcis, uzsverot, ka pašvaldības vislabāk zina, kādi transporta pakalpojumi nepieciešami novada iedzīvotājiem, un pārlieka centralizācija tikai vairos birokrātiju, bet pasažieriem labuma no tā nebūs, raksta Jēkabpils ziņu portāls ceturtdiena.lv.

Plānots, ka grozījumi par maršrutu centralizētu plānošanu „Sabiedriskā transporta pakalpojumu likumā” stāsies spēkā nākamā gada 1. janvārī, ja tos apstiprinās Saeima. Satiksmes ministrija aprēķinājusi, ka slēdzot dublējošos maršrutus un plānošanu veicot centralizēti, valsts budžets varētu ieekonomēt 650 000 latu.

Kasjauns.lv/Foto: Edijs Pālens/LETA