Latvijas skursteņslaucītāji piedalās starptautiskajā skursteņslauķu festivālā Itālijā. FOTO. VIDEO
Latvijas delegācija starptautiskajā skursteņslaucītāju festivālā turējās braši.
Sabiedrība

Latvijas skursteņslaucītāji piedalās starptautiskajā skursteņslauķu festivālā Itālijā. FOTO. VIDEO

Jauns.lv

Latvijas skursteņslauķu komanda atgriezusies no 31. starptautiskā skursteņslaucītāju festivāla, kas pirms mēneša notika Itālijā. Mūsējie festivālā piedalījās jau otro reizi, pērn bija pirmā reize, kad uz to devās visas trīs Baltijas valstis.

Latvijas skursteņslaucītāji piedalās starptautiska...

Uz Itāliju bija devusies arī skursteņslaucītāja Raimonda Tīģera dzīvesbiedre Laila Tīģere, kura Kasjauns.lv pastāstīja: „Ja ejot pa ielu netīšām sastopam skursteņslaucītāju, varam droši ticēt, ka tas nes laimi. Amats, kuru iemieso melnais vīrs ar spožajām laimes pogām, un kurš neraugoties uz grūtu un melnu darbu, ļaudīm saistās tikai ar pozitīvām emocijām, ir rets, Latvijā sertificētu skursteņslaucītāju amata meistaru un zeļļu kopā ir vien ap 50.

Bet, ja pie mums tikai paretam paveicas sastapt šos „laimes nesējus”, tad Itālijas ziemeļos nelielā kalnu pilsētiņā Santa Maria Maggiore septembra pirmajās brīvdienās varēja gluži vai pamirt sirds, jo šajās dienās te vienlaikus bija sastopami simtiem skursteņslaucītāju, kas sabraukuši no dažādām pasaules valstīm uz ikgadējo starptautisko skursteņslaucītāju festivālu (The International Meeting of Chimney Sweeps), kas šogad norisinājās jau 31 reizi. Skursteņslaucītāji šurp sabrauca no visas pasaules, lai svinētu un godinātu šo īpaši seno amatu - skursteņslaucītājs.”

Latvijas skursteņslaucītāji šajā pasākumā piedalījās jau otro gadu. Pērn Latvijas Skursteņslaucītāju amata brālības prezidents Māris Bambis organizēja pirmo kopīgo braucienu uz festivālu visām trim Baltijas valstīm, tas bija īpaši vērienīgs pasākums, jo 2011. gadā Itālijā atzīmēja šī festivāla tradīcijas 30. gadskārtu.

Šogad uz festivālu brauca katra Baltijas valsts individuāli. Latviju pārstāvēja skursteņslaucītāju amata meistari Māris Bambis, Raimonds Tīģeris, Guntis Brakmanis un Jānis Buliņš, kurš šogad ieguva goda meistara diplomu par mūža ieguldījumu šajā darbā. Mūsu delegācijas izskatu paspilgtināja Gunta Brakmaņa mazais dēls Kārlis, kuram par godu šim pasākumam bija speciāli uzšūta skursteņslaucītāja forma.

Iepriekšējā gada iespaidi bija emocionāli neizdzēšami, to pat bija grūti vārdos izstāstīt, tādēļ gribējām šogad atbraukt kopā ar savām ģimenēm, noīrējām divus kemperus un kopumā atbraucām desmit cilvēki, stāsta Raimonds Tīģeris. Brauciens tika organizēts par personīgajiem līdzekļiem, varbūt tādēļ šogad tajā piedalījās mazāk amata meistaru.

Festivālu, kā parasti, organizēja Itālijas Nacionālā skursteņslaucītāju asociācija ar vietējo pašvaldību palīdzību. Vietējie zina stāstīt, ka tieši pie viņiem ir aizsācies skursteņslaucītāja amats kā tāds, tādēļ arī sākusies festivāla tradīcija. 1983. gada augustā Santa Maria Maggiore atklāts arī muzejs, kas veltīts skursteņslaucītāju amatam, bet netālajā mazpilsētā Malesco ir piemineklis mazajam skursteņslaucītājam, jo agrākos laikos bērni ņemti palīgos darīt šo darbu, tādēļ ka viņiem kā mazākiem un spriganākiem bijis vieglāk piekļūt dūmvadiem.

Šogad festivāls norisinājās no 31. augusta līdz 3. septembrim. 31.augustā no sešiem vakarā Santa Maria Maggiore centrālajā parkā Park of Villa Antonia norisinājās Notte Nera (Melnā nakts), skursteņslaucītāju un apmeklētāju tikšanās un iepazīšanās vakars mūzikas pavadībā.

Savukārt 1.septembrī trīs kilometrus attālajā pilsētiņā Malesco pie Skursteņslaucītāja pieminekļa dalībnieki un viesi pulcējās uz svinīgu svētku atklāšanu un pilsētas mēra uzrunu. Tradicionāli visu valstu delegācijas fotografējas pie pieminekļa. Pēc tam Baltijas valstu skursteņslaucītāji ar līdzbraucējiem tikās iepriekš organizētās kopīgās pusdienās. Svētdien, 2.septembrī, noritēja festivāla galvenais pasākums – svētku gājiens pa Santa Maria Maggiore ielām. Bija saulaina, skaista diena un bija sapulcējušies milzum daudz skatītāju, kuru sejas garāmejot tika smērētas ar sodrējiem, savukārt bērniem tika dāsni dāvātas konfektes, kuras daža laba delegācija pat vilka līdzi ratos, par festivāla gaitu pastāstīja Tīģere.

Šogad starptautiskajā skursteņslaucītāju festivālā piedalījās šī amata meistari no 18 valstīm: ASV, Austrijas, Beļģijas, Dānijas, Francijas, Holandes, Igaunijas, Itālijas, Japānas, Latvijas, Lielbritānijas, Lietuvas, Norvēģijas, Rumānijas, Somijas, Šveices, Vācijas un Zviedrijas. Jāpiemin, ka Skotija gāja atsevišķi no Lielbritānija zem Skotijas karoga.

Latvijas delegācija 31. starptautiskajā skursteņslaucītāju festivālā

Skatieties video: Santa Maria Maggiore notiek kārtējais skursteņslaucītāju festivāls

Elmārs Barkāns/Foto: Laila Tīģere, Māris Bambis, Agnese Buliņa