Prezidents Bērziņš izteikumos par nabadzību ir klaji pārprasts
Valsts prezidents Andris Bērziņš uzskata, ka izteikumos par neticību nabadzībai Latvijā ir pārprasts.
"Ja izvelk vienu teikumu un pasaka, ka tāds ir mans viedoklis - bet tā tas nav!" piektdien Latvijas Televīzijas raidījumā "100.panta preses klubs" teica prezidents.
"Runa bija tāda, ka GINI indekss, neievērtējot iekšā reālo situāciju, milzīgo pelēko zonu, neraksturo un normāli nerāda situāciju. Tāda bija mana doma. Un es turpināju, ka Labklājības ministrijai un pašvaldībām kopā ir jāatrod pareizais modelis, lai izvērtētu, kas konkrētais cilvēks ir - vai viņam jāatrod darbs, vai viņam jāpalīdz, vai viņa bērniem jāpalīdz, es to tādā veidā domāju," skaidroja Bērziņš.
"Nabadzības indekss Latvijā tomēr uzlabojas, tāpēc nav viss tik melni. Ja mēs uz ārpusi pasniedzam, ka Latvijā viss ir pilnīgi šķērsām, nu nav tā..." viņš piebilda.
Prezidents uzsvēra - ja kāds viņu ir pārpratis, tad viņam jāatvainojas, ka acīmredzot nav pietiekami skaidri izskaidrojis savu pozīciju. "Bet tā pozīcija ir tik kompleksa, ka to vienā vārdā nevar tik viegli izskaidrot," teica Bērziņš.
"Ja kāds pārmet, ka es nezinu, kāda ir situācija laukos - es visu laiku esmu dzīvojis laukos, šajā amatā esmu tikai vienu gadu. Es pats personīgi esmu izgājis caur badu, es zinu, ko tas nozīmē. Tur arī ir mani centieni, lai tas nekad neatkārtotos ne man, ne kādam citam. Tāpēc tāds pārmetums man liekas ļoti neloģisks," teica Bērziņš.
Prezidents arī norādīja, ka vienmēr ir gatavs aprunāties ar tiem, kas to vēlas, un kopīgi meklēt labākos risinājumus.
TV3 raidījums "Nekā personīga" pēc intervijas ar prezidentu Bērziņu vēstīja, ka Valsts prezidents apšauba vietējos un starptautiski veiktos nabadzībaspētījumu datus. Raidījums arī parādīja sižetu par kādu ģimeni, kas spiesta pārcelties uz ārzemēm, jo Latvijā nav nekādu ienākumu.
"Katrā statistikā ir zināma deva varbūtības. Man liekas nepieņemami, ka tiek vērtēts, ka viss ir tikai slikti, paliek kopumā sliktāk. Ja skatās uz puslīdz objektīviem rādītājiem, teiksim, no mazumtirdzniecības apgrozījuma, ka tas pieaug, tas ir pozitīvi, ka vairāk ir naudas cilvēkiem tīri privāti. Vērtēt, uzsverot, ka Latvijā GINI indekss pasliktinās, es tam negribu piekrist. Ir jāatrod metode, kā precīzāk novērtēt cilvēku reālos ienākumus, ja mēs vēstām, ka liels ir pelēkās ekonomikas sektors, jautājums, kur uzskaitēs šie ieņēmumi parādās. Tas ļoti izkropļo kopējo situāciju. Man liekas, ka nevar no dažiem negatīviem piemēriem izdarīt kopējos secinājumus un būvēt nākotnes attīstību. Es uzskatu, ka visas šīs lietas jāvērtē ļoti piesardzīgi un objektīvi," sacīja Bērziņš.
Uz to reaģēja simtiem cilvēku interneta portālos, kā arī akadēmiskā vide. Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes dekāns un Socioloģijas nodaļas mācībspēki izplatīja atklātu vēstuli prezidentam un Saeimas priekšsēdētājai.
BNS, Foto: Lita Krone/LETA