Atkarības vielas iecienījušie jaunieši vairāk izjūt garastāvokļa svārstības
Jaunieši, kas aktīvāk lieto atkarību izraisošās vielas, vairāk izjūt garastāvokļa svārstības, domas par pašnāvību, viņi biežāk nāk no nepilnām ģimenēm, vairāk basto skolu un vairāk laika pavada ar draugiem, mazāk – ar vecākiem, liecina pētījums par riska un aizsargājošo faktoru ietekmi uz atkarību izraisošo vielu lietošanas līmeni jauniešu vidū Rīgā, kuru otrdien skatīs Rīgas domes Sociālo jautājumu komiteja.
Pētījuma "Riska un aizsargājošo faktoru ietekme uz atkarību izraisošo vielu lietošanas līmeni jauniešu vidū Rīgā" 4.posmā analizēta ģimenes faktora, skolas vides, attiecību ar vienaudžiem un individuālo faktoru ietekme uz atkarību izraisošo vielu – alkohola, cigarešu, narkotiku – lietošanas līmeni jauniešu vidū Rīgā.
Šajā pētījumā secināts, ka apreibinošo vielu lietošanu jauniešu vidū veicina biežas garastāvokļa svārstības, kā arī saskare ar pašnāvību draugu vidū, paša pašnāvības domas. Atkarību izraisošo vielu lietošana mēdz būt arī kā turpinājums satraucošu dzīves notikumu pieredzei.
Pētījuma rezultāti apliecina, ka atkarību izraisošo vielu lietošana biežāk raksturīga jauniešiem, kas nāk no nepilnām ģimenēm.
Jaunieši, kas regulāri lieto dažādas atkarību izraisošās vielas, nedaudz biežāk ir norādījuši, ka viņiem ir ļoti grūti vai drīzāk grūti saņemt vecāku sirsnību un rūpes, kā arī nedaudz biežāk viņiem ir grūtības pārrunāt personīgus jautājumus ar vecākiem un saņemt padomu mācībās un citos jautājumos. Viņu vecāki arī ir daudz pielaidīgāki vai vienaldzīgāki pret bērnu rīcību saistībā ar atkarību izraisošo vielu lietošanu.
Jaunieši, kas lieto atkarību izraisošās vielas, daudz biežāk basto skolu un mājas darbu veikšanai velta mazāk laika nekā pārējie vienaudži. Visizteiktākās atšķirības sekmju pašvērtējumā ir ikdienas smēķētājiem un tiem, kas ikdienā nesmēķē, secināts pētījumā.
Atkarību izraisošās vielas aktīvāk lietojošie jaunieši vairāk laika pavada ar draugiem un viņiem ir vieglāk saņemt atbalstu no draugiem, savukārt tieši šie jaunieši pētījumā retāk atzīmējuši atbildes, ka vecāki zina, ar ko un kur viņu bērni pavada vakarus, vai to, ka vecāki pazīst viņu draugus. Jaunieši, kas aktīvāk lieto dažādas atkarību izraisošās vielas, arī retāk pavada laiku kopā ar vecākiem.
Pētījumā norādīts, ka šiem jauniešiem arī draugu vidū biežāk ir sastopami atkarību izraisošo vielu aktīvi lietotāji, viņi salīdzinoši biežāk izjūt grupas spiedienu lietot tās. Tāpat šie jaunieši salīdzinoši nedaudz biežāk ir novērtējuši atkarību izraisošo vielu lietošanu kā tādu, kas paaugstina cieņu.
Jauniešiem, kas aktīvāk lieto atkarību izraisošas vielas, ir liberālāka attieksme pret noteikumiem, viņiem biežāk ir pieņemoša attieksme pret vardarbību un agresiju. Tāpat šiem jauniešiem īpaši bieži mēdz būt devianta uzvedība, liecina pētījums.
BNS/Foto: Shutterstock