Par jaunām darbavietām vai drošību Līvānos?
Līvānu 2.vidusskolā SIA „BioLitec” jaunā projekta realizāciju neuztver viennozīmīgi. Mācībspēki ir par jaunām darbavietām, bet šaubās, vai tās tiešām iegūs līvānieši un vai darbs pie jaunā projekta būs drošs cilvēkiem un videi.
Arī Līvānu 2.vidusskolā strādājošie nav vienlīdz kategoriski pret jaunā projekta realizāciju, tomēr pret „BioLitec” paplašināšanas plāniem joprojām izturas piesardzīgi. Viņi apzinās, cik nozīmīgas pilsētas iedzīvotājiem ir jaunas darbavietas un novadam- budžeta palielinājums. Bet kādu upuri prasīs šie ieguvumi? Par to tiek prātots arī Līvānu 2.vidusskolā.
SIA „BioLitec” sabiedriskajā apspriedē iedzīvotāji interesējās, cik līvāniešu strādā ražotnē un bija neizpratnē, kāpēc darba sludinājumus uzņēmums publicē Daugavpils laikrakstā. Vai uz jaunajām darbavietām , kas ir ražotnes projekta atbalstītāju lielākais arguments, Līvānu iedzīvotājiem ir cerības?
Šaubas rada arī izskanējusī informācija, ka jauno tehnoloģiju ieviešanas rezultātā varētu tikt radītas tikai pāris jaunu darba vietu , nevis vairāki desmiti kā solīts iepriekš. Skolotāja Līga Andersone atbalsta tādu ražošanu Līvānos, kas arī sniegtu reālas darbavietas pilsētas iedzīvotājiem, neradot kaitējumu ne darbiniekiem, ne iedzīvotājiem, ne dabai.
Viņa atceras, ka līvānieši kā ražošanas pilsētas iedzīvotāji jau iepriekš cietuši no piesārņojošām darbībām, ko izraisīja Līvānu stikla fabrika un Līvānu bioķīmiskā rūpnīca. Medijos līdz šim izskanējusī informācija nesola, ka šoreiz varētu būt citādāk. Kā atklāj vidusskolas skolotāja Silvija Puntūze, „ažiotāžu radīja presē publicētie materiāli par līdzīgu ražotni Vācijā”,kas tikai palielināja bažas par iespējamu kaitējumu dabai un cilvēku veselībai.
Iedzīvotājus satrauc arī fakts, ka ķīmiskās rūpniecības tehnoloģijas, kurās izmanto silīcija tetrahlorīdu (toksisku šķidrumu, kuru sadedzinot rodas hlors) un sēra heksafluorīdu (dedzināšanas blakusprodukts ir fluors- toksiska gāze) līdz šim Līvānos ražošanas nolūkos nav pielietotas.
Šīs vidusskolas mācībspēki daļēji tic, ka pilsētas iedzīvotāji spēj ietekmēt esošās situācijas gaitu un iznākumu, piemēram, turpinot protesta vai atbalsta parakstu vākšanas kampaņu, „bet cik objektīvs būs piedāvātais risinājums- grūti pateikt”, saka S.Puntūze. Līvānu 2.vidusskolas skolotājas situācijas atrisināšanā paļaujas uz iedzīvotāju objektivitāti, veselo saprātu un līdzcilvēku atbalstu. S.Puntāne cer, ka izdosies „atrast kopīgu valodu starp uzņēmuma vadību un pilsētas un novada vadību”.