Premjers: legāli saņemot 200 latu mēnesī, cilvēki sev veido problēmas ar pensiju
Premjers Valdis Dombrovskis norādīja, ka legāli saņemot tikai 200 latu mēnesī, bet pārējo summu aploksnē, iedzīvotāji sev veido problēmas ar pensiju nākotnē.
Politika
2013. gada 6. februāris, 10:18

Premjers: legāli saņemot 200 latu mēnesī, cilvēki sev veido problēmas ar pensiju

Jauns.lv

Legāli saņemot tikai 200 latu mēnesī, bet pārējo summu aploksnē, iedzīvotāji sev veido problēmas ar pensiju nākotnē, trešdien intervijā LNT norādīja premjers Valdis Dombrovskis ("Vienotība").

Šādi viņš komentēja iedzīvotāju neizpratni par niecīgo vecuma pensijas prognozēto apmēru, ko var aprēķināt portālā "latvija.lv", ņemot vērā algas lielumu un nodokļus. Daudziem iedzīvotājiem sanāk vien daži desmiti latu mēnesī, kas daudzus šokē.

Vienlaicīgi premjers uzsvēra, ka šajā aprēķinā nav ņemts vērā pensiju sistēmas 2.līmenis, ko vajadzētu norādīt, jo tajā iekļaujas liela daļa iedzīvotāju.

"Labklājības ministrijai, protams, vajadzētu precizēt. Bet tas, ko cilvēki tiešām var paskatīties - ja viņi legāli saņem minimālo algu un pārējo aploksnē, tad viņi principā veido sev problēmas attiecībā uz pensijām. Racionālais grauds, ko der paskatīties, tur ir," komentēja valdības vadītājs.

Reaģējot uz rezonansi sabiedrībā, ko izraisījis vecuma pensijas aprēķins, Labklājības ministrija uzsvērusi, ka portālā "latvija.lv" ir aplūkojama prognoze, nevis reālā pensija. Portāla piedāvātais "e-pakalpojums" ļaujot sekot līdzi savas pensijas prognozes izmaiņām, ņemot vērā tos datus, kas ir Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) rīcībā.

Ministrija norāda, ka iedzīvotāja vecuma pensijas apmērs ir atkarīgs no katra individuālās algas - no oficiāli deklarētās un no kuras veiktas sociālās apdrošināšanas iemaksas, un pensijā došanās vecuma. Vienlaikus cilvēkiem, kuri ir strādājuši vai mācījušies līdz 1996.gadam, nozīmīgs ir arī šis periods.

Latvijā ir izveidota triju līmeņu pensiju sistēma. Pirmā līmeņa pensijas maksā tagadējiem pensionāriem no budžetā iekasētajiem sociālajiem maksājumiem. Otrais jeb fondēto pensiju līmenis paredz, ka daļa no strādājošo sociālajām iemaksām tiek ieguldīta finanšu sektorā. Savukārt trešajā līmenī darbojas privātie pensiju  fondi, kuros līdzekļus var iemaksāt brīvprātīgi.

BNS/Foto: Evija Trifanova/LETA