Kosmo Goku, Ugņe, Riana un Elizabete Šampeina Paola. Lūk, jaunākie neparastie vārdi Latvijā
Arī pērn vecāki Latvijā saviem bērniem izvēlējušies visai neparastus personvārdus - Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē (PMLP) 2015.gadā reģistrēti vairāk nekā divi tūkstoši retu vārdu - daži no tiem ir absolūti unikāli.
Saskaņā ar PMLP sniegto informāciju, Latvijā dzīvo pat vairāki cilvēki, kurus sauc Rianas un Zlatani, Aizas, Ameli, Daniīli, Froli, Jantas un Iteni.
Iedzīvotāju reģistrā pērn fiksēti arī tādi vārdi kā: Aiša Luana, Aldars, Alps, Ami, Ani, Dāls, Diora, Dimants, Edis, Eļžbeta, Gariks, Īvī, Juri, Kate Otte, Kosmo Goku, Lilū, Maliks, Manfredo Brando, Masons, Matrona, Matvejs Kenans Mirošans, Miloļika, Neo, Prīts, Pērle, Prokops, Rasmus, Rollo, Rourijs, Satīna, Ugņe, Tors, Vesna, Vsemīls, Vira.
Šķiet, divi vārdi bērnam vēl nesenā pagātnē šķita kā eksotisks modes kliedziens, taču nu ir norma un, kā rāda amatpersonu apkopotie dati, Latvijā pērn reģistrēti cilvēki ar trim un pat četriem vārdiem. Tiesa gan, šeit ir jāņem vērā, ka, iespējams, šie 2015.gadā Iedzīvotāju reģistrā iekļautie cilvēki dzimuši citās valstīs, bet tad pārcēlušies uz Latviju.
Lūk, daži no tiem, kas 2015.gadā tika iekļauti Iedzīvotāju reģistrā: Džeimss Maikls Nikolajs, Tomass Žans Mārtiņš, Mikaels Adams Navazs, Matvejs Kenans Mirošans, Levi Čilotams Kristofers, Leonards Pauls Antons, Kārlis Teodors Upesleja, Elizabete Šampeina Paola, Džordžs Džeremī Aleksandrs, Daniels Mihails Golacis, Čadeja Austris Vincents un četru vārdu īpašnieks - Dimitri Gijoms Aldonis Marī.
Izrādās gan, ka nesen Lielbritānijā veiktā aptauja atklājusi interesantu ainu - piektdaļa vecāku nožēlo savulaik veikto izvēli dot bērnam nedzirdētu vārdu. Vecāki skaidrojuši, ka, izvēloties vārdu, nav rūpīgi padomājuši, ka tas var veidot nepatīkamas atskaņas, dīvainas iesaukas un pat radīt netīkamas asociācijas.
Līdzīgi bijis ar meiteni vārdā Isis - māmiņa šādu vārdu iedeva tāpēc, ka tā angliski sauc arī ēģiptiešu veselības dievieti, taču toreiz nemaz vēl nenojauta, ka drīz vien visa pasaule bailēs aizturēs elpu, jo ar šādu abreviatūru angliski būs pazīstami nežēlīgie "Daesh" teroristi, kuri ne tikai sagrābuši teritorijas Sīrijā un Irākā, bet ir atbildīgi par asiņainiem teroraktiem arī rietumu pasaulē.
Par Latvijas vecāku apmierinātību vai neapmierinātību ar sava bērna vārda izvēli statistikas nav, taču vairāku Rīgas dzimtsarakstu nodaļu pārstāvji portālam Kasjauns.lv sacīja - masveida vārdu mainīšanas tendence valstī pēdējos gados nav novērota. Varbūt salīdzinot šo piecgadi vai desmitgadi ar iepriekšējām, neliels pieaugums vārda maiņas pieteikumu skaitā ir, taču ne tāds, lai to varētu dēvēt par pastāvošu tendenci.
Turklāt gadījumos, ja vārds tomēr sagādā grūtības, to, saskaņā ar Vārda, uzvārda un tautības ieraksta maiņas likumu var nomainīt. Šis likums attiecas uz ikvienu Latvijas pilsoni, nepilsoni vai cilvēku, kuram mūsu valstī piešķirts bezvalstnieka statuss. Citu vārdu izvēlēties var personas, kas sasniegušas 15 gadu vecumu.
Lai arī šie vārdi mums varētu šķist neparasti un pat dīvaini, ir vērts atcerēties, ka katram vecākam pavisam noteikti ir pamatojums un izskaidrojums, kas var sakņoties dzimtas vēsturē, tautībā un kultūrā. PMLP atgādina – aiz šiem neparastajiem vārdiem ir īsti cilvēki.