Bērnunamu bērni izaug par pabalstu prasītājiem, nevis nodokļu maksātājiem. VIDEO
Tūkstošiem bērnu Latvijā joprojām dzīvo bērnunamos. Liela daļa tajos uzaugušo bērnu nākotnē kļūst nevis par nodokļu maksātājiem, bet gan pabalstu prasītājiem. Viņus var uzskatīt par zudušo paaudzi.
Lai gan kopš kara beigām pagājuši gandrīz 70 gadi, Latvijā joprojām tūkstošiem bērnu dzīvo bērnunamos. Silta istaba un ēdiens nespēj atsvērt tuvu cilvēku trūkumu. Bērnunama vide degradē personību - tas pierādīts neskaitāmos pētījumos, vēsta LTV raidījums „Panorāma”. Liela daļa bērnunamos uzaugušo bērnu izaug nevis par nodokļu maksātājiem, bet pabalstu prasītājiem. Ministrijās top viena koncepcija pēc otras, taču bērnunamos izmitināto bērnu skaits būtiski nemainās.
Ja audžuģimenes Latvijā par darbu tiek finansiāli relatīvi labi atalgotas, daudz bēdīgāka situācija ir bērnu aizbildņiem. Par aizbildnībā esošiem bērniem uzturnauda ir 32 lati mēnesī, plus 38 latu atlīdzība par aizbildņa pienākumu pildīšanu. Kamēr aizbildņiem valsts finansējumu nav gatava palielināt, par katra bērna uzturēšanu bērnunamā katru mēnesi tiek maksāti vismaz 500 lati.
Tiesībsargs Juris Jansons uzsver, ka katrs bērns, kas nonāk bērnu nama aprūpē, tiek zaudēts kā uz šīs valsts attīstību orientēta sabiedrības daļa.
Latvijas Darba devēju konfederācija (LDDK) savukārt aprēķinājusi - likvidējot lielāko daļu bērnunamu Latvijā, valsts varētu būtiski ietaupīt, bet atstājot visu, kā ir, valsts ne tikai zaudē naudu, bet arī zaudē potenciālos nodokļu maksātājus. LDDK sociālās drošības eksperts Pēteris Leiškalns apreķinājis, ka investējot 15 miljonus latu, lai bērnunama bērnus nodotu aizbildņu ģimenēs, valsts varētu ietaupīt 30 miljonus latu.