Ogres novada mērs: pašreizējā publisko iepirkumu sistēma ir sarežģīta un birokrātiska
Pašreizējā publisko iepirkumu sistēma ir sarežģīta un birokrātiska, turklāt tā rada labu augsni negodprātīgu nolūku realizēšanai, intervijā apgalvo Ogres novada domes priekšsēdētājs, Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) priekšsēža vietnieks Edvīns Bartkevičs.
Pat Briselē atzīst, ka iepirkumu procedūras vajag vienkāršot, jo tās, apaugot ar aktu vākiem, izziņām un citiem dokumentiem, kļuvušas pārāk smagnējas. Šobrīd arī, veicot mazos iepirkumus, ir jāsakārto visa dokumentu paka, jāsavāc izziņas, jāapzvana firmas un jānoprecizē to piedāvātās cenas. Tas viss prasa daudz laika un cilvēku resursus. Jebkurai iepirkuma procedūrai birokrātiskais uzslāņojums veidojas arvien lielāks un lielāks. Jautājums ir, kā nonākt pie mērķa - atklātā rezultāta un caurspīdīguma ar mazākiem tēriņiem, saka Bartkevičs.
Ogres mērs norāda, ka paši mūsu uzņēmēji un viņu konkurenti izmanto Publisko iepirkumu likuma nepilnības, lai iepirkumu procedūru apturētu, strīdētos un plēstos. Iepirkuma procedūras nepilnības traucē gan pašvaldībai, gan iedzīvotājiem nonākt pie konkrēta rezultāta - vai tā ir būvniecība, vai kāds pakalpojums.
"Man no uzņēmējiem ir bieži nācies dzirdēt, ka pie konkursa vinnētāja atnāk zaudētājs un pieprasa samaksāt vairākus tūkstošus latu par Iepirkumu uzraudzības birojā (IUB) iesniegtās sūdzības atsaukšanu," apgalvo Ogres mērs. Gala rezultātā pēc sūdzības izskatīšanas bieži vien tiek nolemts, ka Eiropas Savienības (ES) fondu finansējums ir jāatmaksā Briselei, jo ir kaut kas pretlikumīgi izdarīts.
Ir daudz projektu, kas, pēc pašvaldību domām, ir likumīgi realizēti, bet Finanšu ministrija un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) pieprasa atmaksāt piešķirto ES finansējumu. "Mēs paši jau pirms laika atmaksājam, iekams Brisele ir to pieprasījusi," uzsver Bartkevičs.
LETA/ Foto: Edijs Pālens/ LETA