112

NMPD: divās nedēļās applaucējies liels skaits bērnu, aptuveni 30

Jauns.lv

Pēdējo divu nedēļu laikā jau 31 bērns guvis apdegumus, pārsvarā applaucējoties ar karstiem šķidrumiem; tas ir liels skaits sāpīgu nelaimju, kuras viegli varēja novērst, aģentūrai BNS norādīja Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā (NMPD).

NMPD: divās nedēļās applaucējies liels skaits bērn...

31 bērns guvis apdegumus laikā no 1.aprīļa līdz 16.aprīlim. No viņiem apmēram 20 bērnu ir vecumā no astoņiem mēnešiem līdz gadam, aģentūrai BNS pastāstīja sabiedrisko attiecību pārstāve Ilze Bukša. Vairākums pārējo bērnu ir vecumā no trim līdz pieciem gadiem.

No visiem gadījumiem tikai trīs nav saistīti ar karstiem šķidrumiem. Bērni apdedzinājušies, pieskaroties sildierīcēm vai apkures katliem.

"Tas ir liels skaits. Turklāt šādas situācijas ir tik vienkārši novērst – vienkārši karsto krūzi vai zupas bļodu nolikt vietā, kur bērns tai netiek klāt. Tas ir 31 bērns, kurš ilgstoši, sarežģīti ārstēsies, kuram, visticamāk, paliks rētas un, iespējams, arī psiholoģiska trauma. Tik maz vajadzēja, lai nelaimi novērstu," aģentūrai BNS paskaidroja Bukša.

Viņa piebilda - nelielais krūzes tilpums gadu veca bērna mazajam augumam ir kā spainis verdoša ūdens pieaugušajam.

Aģentūra BNS jau vēstīja, ka pagājušā gada 11 mēnešos saņemti 502 izsaukumi pie nepilngadīgajiem, kas applaucējušies. Tas gan ir par 73 izsaukumiem mazāk nekā vēl gadu iepriekš.

Mediķi atgādina, ka apdegumu un applaucēšanās traumas ir otrs biežākais NMPD izsaukšanas iemesls bērniem vecumā līdz trim gadiem. Pirmajā vietā ir sasitumi un dažādas brūces, trešajā – saindēšanās ar sadzīves ķīmijas līdzekļiem un medikamentiem.

NMPD mediķu vērojumi liecina, ka mazi bērni apdeguma traumas applaucējoties nereti iegūst sēžot klēpī pieaugušajam, kuri dzer karstu kafiju vai tēju – bērns apdedzinās ar karstu trauku vai trauka saturu, uzlejot vai uzraujot to sev virsū.

Mediķi atgādina, ka apdegumi, kurus gūst bērni sadzīvē, pārsvarā ir novēršami, turklāt pieaugušajiem potenciāli bīstamas situācijas ir jāpamana, jau pirms nelaime notikusi.

Viņi rosina neturēt bērnu klēpī, kad dzer tēju vai kafiju, neatstāt uz galda, īpaši uz galda malas, karstus šķidrumus, neklāt uz galda galdautu, jo bērns var paraut aiz tā stūra, uzraujot sev virsū visu uz tā esošo saturu. Tāpat NMPD norāda, ka nevajadzētu novietot traukus ar karstu saturu bērniem pieejamās un viegli aizsniedzamās vietās – uz galda, plauka vai plīts malas, uz zemes.

Nevajadzētu arī atstāt brīvi pieejamu tējkannu un gludekļu vadus, jo bērns tos var uzraut sev virsū. Vannā vispirms jālej aukstais ūdens, nevis karstais. Jāpārbauda arī, cik karsts ir dzēriens vai ēdiens, pirms to dod mazam bērnam.

Pat salīdzinoši nelielam apdegumam var būt nopietnas sekas, un ārstēšanās ilgums un efektivitāte atkarīga no pirmās palīdzības pasākumiem, kas veikti uzreiz pēc apdeguma gūšanas, paskaidro mediķi.

Ja bērns applaucējies, apdeguma vieta nekavējoties jādzesē zem vēsa, bet ne ledaina, tekoša ūdens vismaz 10 minūtes.

BNS