Asinsdonoru centram reizēm nevajag pat pašas retākās grupas asinis
Asins ziedošanā svarīgi ir ziedot tās īstajā brīdī, kad pēc tām ir pieprasījums un tās spēs glābt kāda dzīvību, tāpēc Valsts asins donoru centrs savā majaslapā norāda, pēc kurā asinīm ir un pēc kurām nav pieprasījums.
Sabiedrība

Asinsdonoru centram reizēm nevajag pat pašas retākās grupas asinis

Jauns.lv

Valsts asinsdonoru centrs (VAC) ik dienas aicina cilvēkus ziedot asinis, lai glābtu nelaimē nonākušos, uz ko ik dienas atsaucas vairāki iedzīvotāji, dodoties ziedot asinis.

Asinsdonoru centram reizēm nevajag pat pašas retāk...

Tomēr pārsteidzošu situāciju pamanījis portāls Kasjauns.lv, kad VAC mājaslapā redzams uzraksts, ka vienas no retākajām asinsgrupām – AB Rh pozitīvs nav nepieciešams.

Sazinoties ar VAC, preses sekretāre Laura Ieviņa stāsta, ka paziņojumi mājaslapās par nepieciešamo un uzkrāto rezervju asinīm mainās teju katru dienu. Tas atkarīgs no slimnīcu pieprasījuma pēc konkrētām asinsgrupām, ņemot vērā rezerves, kas centrā jau uzkrātas.

„Mēs aicinām cilvēkus ziedot asinis, bet svarīgi, ka cilvēks ziedo tad, kad tas visvairāk nepieciešams un asinis kādam var palīdzēt,” skaidro Ieviņa. AB asinsgrupa ir viena no retākajām, kas nozīmē, ka ne vien to rezervju sakrāšana prasa ilgāku laiku, bet arī to, ka mazāks pieprasījums pēc tām. Asinis tiek sadalītas eritrocītos, trombocītos un plazmā. Plazmu var glabāt visilgāk – 2 gadus, bet eritrocītu glabāšanas ilgums ir aptuveni 35 dienas.

Asins uzkrājumu veidošana prasa lielas izmaksas, tāpēc bez slimnīcu pieprasījuma liekas rezerves netiek veidotas. Tāpēc, ja kāds ir nolēmis ziedot savas asinis, tas ir jādara atbilstošā mirklī nevis pēc paša izvēles, jo var saskarties ar situāciju, ka asins rezerves konkrētajai asinsgrupai jau uzkrātas.

Pašlaik donoru aktivitāte ir samazinājusies, tāpēc rezervju uzkrājumi ir zemi un VAC aicina cilvēkus sarosīties O rēzus negatīvās, A rēzus negatīvās, B rēzus negatīvās un AB rēzus negatīvās asins grupas donorus.

Pirms asins ziedošanas pēdējo 24 stundu laikā ir jāuzņem daudz šķidruma. Īpaši svarīgi tas ir karstā laikā. Uzņemtā šķidruma daudzums nodrošinās ne tikai kvalitatīvākas asinis, bet arī labu pašsajūtu pēc asins ziedošanas. Ieteicamie dzērieni ir ūdens un nesaldinātas dabīgo augļu un dārzeņu sulas.