Čigāni Latvijā vēlās būvēt savus ciematus. VIDEO
Latvijas Čigānu biedrība ierosina Latvijā uzbūvēt vairākus čigānu ciematus, kuros šīs nācijas pārstāvji varētu dzīvot un sekmīgi integrēties sabiedrībā.
Sabiedrība

Čigāni Latvijā vēlās būvēt savus ciematus. VIDEO

Jauns.lv

Lai sekmētu čigānu jeb romu integrāciju Latvijas sabiedrībā, varētu veidot atsevišķus ciematus, kur čigāni varētu dzīvot un strādāt. Mūsu valstī varētu būt trīs vai četri tādi ciemati. Atbalstu šai idejai jau paudusi Madonas novada dome.

Čigāni Latvijā vēlās būvēt savus ciematus. VIDEO...

Šādu priekšlikumu izteicis Latvijas Čigānu biedrības vadītājs Normunds Rudevičs, vēsta Vidzemes televīzija. Viņš sācis apbraukāt Latvijas lielākās pilsētas un prezentēt savu ideju. Pirmais Rudeviča pieturpunkts bija Valmiera.

Tiekoties ar Valmieras mēru Inesi Boķi, Rudevičs uzsvēra, ka šobrīd Eiropā dzīvo 20 miljoni romu tautības cilvēku, no kuriem liela daļa nespēj iekļauties mūsdienu sabiedrībā. Šai problēmai ir pievērsusies arī Eiropas Komisija, atvēlot 26 miljardus latu romu stāvokļa uzlabošanai. „Šodien mēs sadarbībā ar valsti varam veidot un izmantot tos līdzekļus, lai nodrošinātu tos cilvēkus, kuri šeit dzīvo,” saka Rudevičs.

Viena no Latvijas romu organizāciju idejām, kā veicināt čigānu integrāciju, ir veidot atsevišķus ciematus, kur dzīvotu, strādātu un savas kultūras tradīcijas koptu romu tautības cilvēki. Šim mērķim tad arī varētu piesaistīt atvēlētos Eiropas līdzekļus.

Šādu modeli atbalsta arī tiesībsargs Juris Jansons. Viņš ir gandarīts, ka šo piedāvājumu izteikuši romu organizāciju pārstāvji. „Iepriekšējās integrācijas metodes nav bijušas diez ko efektīvas. Protams, tie centieni ir bijuši, bet, neizprotot romu tautas kultūru vai neizprotot šos cilvēkus, veidojas nepareiza politika un nepareizas programmas,” norāda tiesībsargs.

Atbalstu čigānu iniciatīvai pauž arī Valmieras pilsētas pašvaldība. Tiesa gan, Valmierā nav brīvu zemes platību šāda ciemata izveidei. Boķis uzver, lai romu integrācija noritētu sekmīgāk, jāpanāk, lai čigānu bērni apmeklē skolas. „Arī viņiem jānāk pretim un jājūt, ka laiki mainās, dzīve strauji iet uz priekšu un tehnoloģijas iet uz priekšu. To, ka viņiem ir saglabājušas tradīcijas un dzīves veids, tas ir labi, bet ir jāpaiet arī izglītības virzienā,” uzsver Boķis.