Sabiedrība

Nākamgad samazinās finansējumu augstākaji izglītībai

Jauns.lv

Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) budžetā finansējums augstākajai izglītībai nākamajā gadā samazināsies par aptuveni 200 000 latu.

Nākamgad samazinās finansējumu augstākaji izglītīb...

Kā skaidroja IZM valsts sekretāre Sanda Liepiņa, tad samazinājums veidojas tādēļ, ka 2014.gadā nav iespējama līdzekļu pārdale no budžeta apakšprogrammas "ES starptautiskās sadarbības un inovācijas izglītības jomā", jo tajā nav naudas.

Tāpat arī citās programmās neesot finansējuma, lai to finansētu. Liepiņa norādīja, ka iepriekš ar šiem 200 000 latu tika finansēti augstskolām tādi pasākumi kā starpvalstu sadarbība, braucieni. Tādējādi šis finansējums tieši neskar budžeta studiju vietas.

Augstskolu budžetu programmā paredzētais finansējums arī nākamgad esot 30 miljoni latu.

Liepiņa arī vērsa uzmanību uz to, ka ministrija vēlējās izlīdzināt augstākās izglītības iestādēm studiju vietas izmaksu koeficientu, palielinot to līdz 93%, taču valdībā tam nebija atbalsta. Šādai iecerei pietrūkstot sešu miljonu latu.

Jau vēstīts, ka studenti nobažījušies par finansējuma samazinājumu augstākajai izglītībai nākamā gada budžetā, aģentūru LETA informēja Latvijas Studentu apvienības (LSA) prezidents Mikus Dubickis.

Kā liecinot LSA rīcībā nonākusī informācija, IZM pieprasījumā nākamā gada budžetā finansējums augstākajai izglītībai tiek samazināts.

"IZM pieprasījumā finansējums augstākai izglītībai ne tikai netiek palielināts, bet pat samazināts, kopumā augstākai izglītībai samazinājums salīdzinājumā ar pagājušo gadu ir aptuveni 700 000 latu, konkrēti IZM augstskolām samazinājums vairāk nekā 200 000 latu, kas, rupji rēķinot, ir aptuveni 200 budžeta vietas," klāstīja Dubickis. Viņš pieļāva, ka nākamā gada rudens semestrī studentu skaits varētu samazināties par 400.

Tāpat LSA prezidents vērsa uzmanību uz to, ka arī studiju kvalitātes nodrošināšanai un nacionālās akreditācijas aģentūras veidošanai, ko premjerministrs ir uzdevis jau pagājušā gada rudenī un par ko LSA ir pieņēmusi pozīciju, netiek paredzēti līdzekļi.

"Līdz ar to ir smieklīgi, ka izglītība tiek pozicionēta kā sabiedrisks labums un prioritāte. Tai jākļūst starptautiski konkurētspējīgai, bet realitātē atbalsta pasākumi tam netiek veikti, gluži otrādi - atbalsts krīzes laika iespaidos arvien tiek samazināts," akcentēja Dubickis.

Studenti plāno sanākt un lemt par tālāko rīcību, norādīja Dubickis.

LETA