Latvijas politiķi bēg no Dalailamas, jo iebaroti ar bezmaksas ekskursijām uz Ķīnu. VIDEO
Tibetas garīgais līderis Dalailama nebēdā, ka ar viņu netiekas Latvijas politiķi.
Politika

Latvijas politiķi bēg no Dalailamas, jo iebaroti ar bezmaksas ekskursijām uz Ķīnu. VIDEO

Jauns.lv

Eksperti teic, ka mūsu politiķu izvairīšanās no tikšanas ar Dalailamu nav loģiski izprotama. Sagraut ekonomiku, sanaidojoties ar Ķīnas Tautas Republiku (ĶTR), mēs nevaram, jo ekonomiskā sadarbība ir niecīga. Viens no iemesliem, kāpēc varasvīri atsakās tikties ar Dalailamu, varētu būtu viņu ekskursijas uz ĶTR.

Latvijas politiķi bēg no Dalailamas, jo iebaroti a...

Tai laikā, kad tūkstošiem Latvijas iedzīvotāju devušies uz „Arēnu Rīgu”, lai uzklausītu Tibetas garīgo līderi Dalailamu, mūsu valsts augstākās amatpersonas no viņa bēg kā no spitālīgā. Mūsu politiķi, baidoties sanaidoties ar lielo ĶTR, izdomā dažādus formālus iemeslus, lai tikai netiktos ar vienu no pasaules garīgajām autoritātēm un tādējādi neatzītu, ka Ķīna pirms vairāk nekā 60 gadiem okupēja Tibetu.

Tomēr viens no mūsu varasvīru argumentiem, ka Tibetas okupācijas atzīšana un viņu tikšanās ar Dalailamu teju vai sagraus Latvijas ekonomiku, jo sadarbība ar ĶTR mums ir vitāli nozīmīga, neiztur kritiku. Izrādās, ka ekonomiskā sadarbība ar lielo Ķīnu mums ir gaužām niecīga.

Ekonomikas apsīkums ar lielo Ķīnu būtiski ietekmētu tikai melleņu biznesu

Pat ja Latvijas amatpersonas tiktos ar Dalailamu oficiāli, tas diez vai pasliktinātu ekonomiskos sakarus ar Ķīnu, vēsta LTV raidījums „Panorāma”. Latvijas Investīciju un attīstības aģentūrā (LIAA) teic - apgalvot, ka Ķīna pašlaik ir nozīmīgs Latvijas partneris ekonomikā, būtu liels pārspīlējums. Ķīnas investīcijas Latvijā ir niecīgas - tikai 400 000 eiro. Tirdzniecības bilance starp Latviju un Ķīnu negatīva - mīnus 302 000 eiro.

Latvijas preču plūsma uz milzīgo Āzijas valsti veido vien pusprocentu no kopējā Latvijas eksporta jeb 46 miljonus eiro. Bet no Ķīnas ievedam būtiski vairāk - par 349 miljoniem eiro. „Viens no pārdodamajiem produktiem ir Latvijā audzētas mellenes, ko mēs pārdodam par 2,5 miljoniem latu. Priekš mellenēm iespaidīga summa, priekš sadarbības - nieks. Un otrs lielākais pārdodamais produkts ir vara lūžņi. Cik zināms, varu Latvija neražo, tad... tad kopumā eksportējam daudz par maz,” „Panorāmai” norāda LIAA vadītājs Andris Ozols.

Lielā Ķīna nesaprātīgos Latvijas politiķus iebaro ar bezmaksas ekskursijām

Par to, ka šoreiz Latvijas amatpersonas nav izrādījušas interesi vai nevēlas tikties, Dalailama nebēdā. Viņš ieradies, lai galvenokārt tiktos ar sabiedrību.

„Manas vizītes jebkur pasaulē nav politiskas. Nav atšķirības, vai es tiekos ar prezidentiem un politiķiem vai ne. Kad tiekos ar karaļiem vai politiskajiem līderiem, es ar viņiem runāju kā ar vienkāršiem cilvēkiem,” saka Dalailama.

Eksperti piekrīt - saskaņā ar diplomātisko protokolu, amatpersonām nav pienākuma tikties ar Dalailamu, jo pirms vairākiem gadiem viņš atteicās no politiskās darbības un Tibetas politiskās pārstāvniecības, savās rokās atstājot vienīgi garīgo varu. Tomēr dīvaini ir tas, ka politiķi ar viņu izvairās tikties kā ar Nobela Miera prēmijas laureātu un garīgo autoritāti.

Austrumu zinātņu eksperts un Latvijas Universitātes profesors Leons Taivāns „Panorāmai” izsaka versiju, ka ĶTR mūsu politiķus ir iebarojusi ar bezmaksas ekskursijām uz Ķīnu, lai viņi pēcāk ar lielu līkumu ietu apkārt Dalailamam.

Taivāns Latvijas politiku un principus salīdzina ar smilgu vējā. Tomēr esot pēdējais laiks arī Latvijai savas vērtības iesakņot atbilstoši morālajām normām, nevis izdevīgumam. „Dalailama tomēr pārstāv morālo sfēru. Viņš ir no apspiestas tautas, nejauki asimilētas tautas, kurai liegtas reliģiskās brīvības... kādam par to jāstāv. Viņš stāv, bet Latvija uzrāda, ka vairs ne. Tā ir nejauka nostāja. Latviju vairāk cienīs, ja būs morāla stāja daudzos jautājumos,” saka Taivāns.

Lai veicinātu Latvijas eksportu un ekonomisko sadarbību, uz Ķīnu ir braukušas daudzas amatpersonu, ministru, deputātu un uzņēmēju delegācijas. „Tie bieži vien ir ekskursanti, kuri pļāpā paši nezin par ko, un beigās izrādās, ka dzīvē tas nav īstenojams. Tie braucieni visbiežāk notiek par ķīniešu naudu, bet Ķīna ir pret Tibetas valdību ārzemēs un pret Dalailamu. Tāpēc rādīties kopā ar Dalailamu, kad tu esi saņēmis par velti braucienu no Ķīnas valdības, neizskatās smuki,” teic Taivāns.

Dalailama Latvijā uzturēsies līdz trešdienai, 11. septembrim, un tad dosies uz Lietuvu, kuras valsts līderi arī neplāno tikties ar tibetiešu garīgo līderi. Par Latvijas amatpersonu bailēm no Dalailamas skatieties TV3 Ziņu un „Panorāmas” videosižetos.

Skatieties video:

Vai Dalailama ir drauds Latvijas un Ķīnas attiecībām? (LTV „Panorāma”)

Baidās draudzēties (TV3 Ziņas)


Dailalamas lekcija „Arēnā Rīga”

Dailalamas lekcija „Arēnā Rīga”

Kasjauns.lv/Foto: Ieva Lūka/LETA