Aizbēgušā deputāta Čaklā īpašumi izlikti ūtrupē, no viņa piedzīs parādus
Vasarā mīklaini pazudušā Saeimas deputāta Ingmāra Čaklā un viņas sievas, notāres Daces Čaklās īpašumi izlikti ūtrupē un no viņiem grasās piedzīt vairāku desmitus tūkstošus latu lielus parādus. Pēc visa spriežot, Čaklais uz ārzemēm nav devies uzlabot veselību, bet gan kopā ar ģimeni aizbēdzis parādu dēļ.
Saeimas vasaras brīvdienu laikā pēkšņi atklājās, ka ar ģimeni (sievu Daci Čaklo un četriem bērniem) pazudis deputāts Čaklais. Pēc vairāku nedēļu klusēšanas viņš interneta sociālajos tīklos paziņoja, ka devies uz ilgāku laiku uzlabot savu veselību ārzemēs. Viņa vietu Saeimā no ieņēmusi cita „Vienotības” pārstāve - Liene Liepiņa. Ir izteiktas šaubas, vai eksdeputāts uz ārzemēm devies uzlabot veselību – viņš, iespējams, no Latvijas aizbēdzis savu un sievas lielo parādu dēļ. Par to liecina viņa apķīlātie un ūtrupē izliktie īpašumi.
Ūtrupē izliek Čaklās nekustamo īpašumu, tiesa skatīs prasību pret eksdeputātu
Pirmdien, 16. septembrī, izsolē izlikts no amata atstādinātās notāres, eksdeputāta sievas Daces Čaklās nekustamais īpašums Rīgā, Blaumaņa ielā 21, savukārt 14. oktobrī tiesā tiks skatīta SEB bankas prasība pret Čaklo un viņa sievu par aizdevuma, procentu un līgumsoda piedziņu, raksta „Neatkarīgā Rīta Avīze”.
Ūtrupē tiks izlikts 151,5 kvadrātmetrus plašais dzīvoklis Blaumaņa ielā 21, kurā savulaik atradās Čaklās prakses vieta un kas novērtēts 64 000 latu vērtībā. Piedzinēja šajā gadījumā ir valsts Valsts ieņēmumu dienests personā, kas Čaklajai ir piemērojis vairāk nekā 60 000 latu sodu saistībā ar pārkāpumiem saimnieciskajā darbībā.
Pērn parādījās vairākas neglītas tā dēvētās nodokļu optimizēšanas shēmas, kurās bija iesaistīta Čaklo ģimene. Tādēļ pēc Zvērinātu notāru padomes lūguma tieslietu ministrs Jānis Bordāns pērnā gada novembrī bija spiests atstādināt no amata zvērināto notāri Čaklo, jo viņa daudzus gadus izmantoja sava vīra, Saeimas deputāta Ingmāra Čaklā firmas „Divas puses” pakalpojumus dažādām konsultācijām, sabiedrisko attiecību un tulkošanas pakalpojumiem, kas radījis aizdomas, ka darījumi bijuši fiktīvi un ka šādā veidā notāre centusies optimizēt nodokļus, raksta „Neatkarīgā Rīta Avīze”.
Savukārt Rīgas apgabaltiesa 14. oktobrī skatīs SEB bankas prasību pret Čaklo, viņa sievu un diviem galvotājiem par aizdevumu summas, procentu un līgumsodu piedziņu. Piedziņas summa pagaidām netiek atklāta, bet neatmaksātā kredīta summa, visticamāk, ir vairāki desmiti tūkstošu latu.
Naudas problēmas nav vienīgās nedienas, kas sagaida Čaklo ģimeni. Pirms mēneša prokuratūra uzrādīja Čaklajai apsūdzību par izvairīšanos no nodokļu nomaksas lielā apmērā. Par šādu noziegumu var sodīt ar brīvības atņemšanu līdz pat četriem gadiem. Iespējams, tikpat neiepriecinošs liktenis gaida arī pašu eksdeputātu.
Eksdeputāts Čaklais skaidro savu prombūtni: „Izskatu iespēju neatgriezties Latvijā”
Jāteic, ka joprojām nav īstas skaidrības par Čaklo atrašanos vietu un viņu nodomiem. Pirms pāris dienām eksdputāts mikroblogu vitenē twitter.com ierakstīja „Lūdzu pārtrauciet to apmelošanu! Ja vajag, tiesājiet, bet ļaujiet ārstēties un dzīvot!” un norādīja adresi uz savu mājaslapu internetā, kurā Čaklais, starp citu, raksta:
„Pēdējās dienās ir dzirdēts tik daudz melu un tendenciozu puspatiesību par mani, ka starp ārstniecības procedūrām jāmeklē laiks atbildēt vai vismaz cerēt, ka tie, kuriem patiesi interesēs, centīsies šo izlasīt.
Es dzīvoju atbilstoši tam kā es strādāju. No agra rīta līdz vēlam vakaram ar milzīgiem ieguldījumiem un milzīgiem plāniem. Jau sen. Pirms kļuvu par Saeimas deputātu esmu pircis īpašumus, kuros attīstījis uzņēmējdarbību, devis darbu ļoti daudziem cilvēkiem, plānojis attīstību gan tūrisma nozarē, gan jurisprudencē, tostarp tādās nozarēs, attīstībā un kapacitātē kādā Latvijā vispār tikai tagad sāk runāt. Piemēram, mediācijas jomā, kas Latvijā aktuāla tikai tagad, es darbojos jau labu laiku pirms vispār par to sāka runāt. Jau pirms vairākiem gadiem redzēju tajā perspektīvu, darbojos šajā jomā pats un apmācīju arī citus, tostarp arī ieguldīju ļoti daudz darba, sniedzot pakalpojumus manas sievas vadītajam notariāta birojam.
Manas sievas darbs publiski tika augstu novērtēts, un rezultāti bija visiem redzami, turklāt nekad neesam slēpuši, ka sniedzu konsultācijas un pakalpojumus manas sievas vadītajam birojam. Protams, var jautāt - kāpēc aktuāli tas kļuva un par pārkāpumu tika uzskatīts vairākus gadus pēc tam, kad pakalpojumus savas sievas birojā vairs nesniedzu, bet kļuvu par Saeimas deputātu?
Ne man, ne kādam manam uzņēmumam, ne manai sievai, ne bērniem vai vecākiem nav nekādi slēpti īpašumi, „ofšoru” firmas vai tamlīdzīgi. Mūsu ģimenes ienākumi bija atbilstoši tam, kā mēs strādājām. Un attiecīgi arī kredītus mēs ņēmām un īpašumus pirkām atbilstoši tam, kā mēs redzējām perspektīvā attīstību un iespējas. Legāli, godīgi un caurskatāmi.
Kad tieslietu ministrs pieņēma politisku lēmumu atstādināt manu sievu no amata (bez loģiska pamatojuma, bet pēc dažu iegribas), tad izveidojās situācija, ka ilgā un smagā darbā būvētais sagrūst vienā dienā.
Un tagad, kad to visu nograuj, mēs nevis zogam, melojam un stāstām, mēs godīgi kreditoriem pasakām, ka mēs nevaram vairs maksāt. Paralēli tam vieniem tiesiskā kārtībā (līdz pat tiesai Eiropā) mēģināsim pierādīt, ka viņu apmelojumi ir netaisni, otriem parādu atlīdzināsim pārdodami visus savus īpašumus. Ja nevarēsim kredītus dzēst, iesim likumdošanā paredzēto ceļu. Kādu? Droši vien tā būs maksātnespēja vai cits tiesisks process.
Mana sieva, „izmesta no amata” (manuprāt, ar politisku lēmumu, ar politikas iesaisti un zināmu kolēģu nekoleģiālām, ārkārtīgi nepatīkamām intrigām, apmelojumiem, apvainojumiem), nonāca situācijā, ka Latvijā nav iespējams atbilstoši savai kvalifikācijai iegūt darbu. Tādēļ viņa jau gada sākumā izvēlējās doties uz ārzemēm un Eiropas Savienības ietvaros meklēt darbu.
Mana sieva pēc ilgām pārdomām ir izvēlējusies neatgriezties Latvijā, bet strādāt un dzīvot Lielbritānijā. Viņa aicināja to darīt visai ģimenei. Tas izveidoja mūsu ģimenē konfliktu, jo esmu pārliecināts, ka katram latvietim jāpaliek dzīvot Latvijā, tāpēc arī es strādāju un turpināju darīt savu darbu Saeimā. Savukārt mana sieva jau gada sākumā aizbrauca prom. Pirms viņa aizbrauca mēs vienojāmies, ka vasarā bērni brauks pie viņas. Kopš bērni ir pie viņas, mēs arī diskutējām ģimenē par to, ko mēs darām tālāk.
Mana veselība ir pasliktinājusies pēc pagājušajā gadā piedzīvotās avārijas un jau vairāk kā gadu nevaru atrast līdzekļus, lai to stabilizētu. Tas ir iemesls, kas liedz man pilnvērtīgi strādāt un arī diktēt noteikumus savā ģimenē, kurai es nevaru būt stabils pamats.
Arī es izskatu iespēju (ja nevarēšu pierunāt savu sievu atgriezties Latvijā) neatgriezties Latvijā un dzīvot kopā ar ģimeni, lai kur tas būtu.
Man nav nepieciešams kādam kaut ko iestāstīt, melot vai izlikties. Procedūra, kas attiecās uz apvainojumiem, tiesas procesiem un visu pārējo, kas ir paredzēts, kas notiek, kas būs un vēl sazin ko „safabricēs”, es esmu gatavs pieņemt. Un ceru, ka Latvijas tiesa ir vai vismaz kādreiz būs taisnīga. Ja nē, tad iesim līdz Eiropas līmeņa tiesām un ceram, ka taisnību atradīsim ārpus Latvijas robežām. Un visbeidzot – es ticu Dievam un zinu, ka katrs saņems to, ko ir pelnījis.
Diemžēl koncentrētāk, visu augšminēto nevaru pateikt. Tāpēc lieku komentāru nebūs. Viss ir pateikts.”