Veselības cena Latvijas medicīniskajā aprūpē. Cik kas maksā?
Latvijā valsts apmaksā arī tādas operācijas, ko par savu naudu var atļauties tikai tiešām bagāti ļaudis. Sirds ķirurģijas centra vadītājs Romāns Lācis kopā ar Juri Nākmani, zemkopi no Bauskas puses, kuram 2007. gadā pārstādīja sirdi.
Sabiedrība

Veselības cena Latvijas medicīniskajā aprūpē. Cik kas maksā?

Jauns.lv

Medicīnas pakalpojumi mūsdienās ir daudz dārgāki, nekā par tiem jāmaksā pacientam. Skaidrojam, kuros gadījumos valsts pilnībā apmaksā medicīnisko palīdzību, kuros daļēji un kuros palīdzība ir par pilnu cenu.

Veselības cena Latvijas medicīniskajā aprūpē. Cik ...

Ja izsaucat ātros

Veselībai un dzīvībai kritiskās situācijās pa tālruni 113 izsaucamā neatliekamā medicīniskā palīdzība ir bez maksas. Nekas nav jāmaksā, ja esat cietis autoavārijā, citā nelaimes gadījumā, pacientam ir, piemēram, pēkšņas asas sāpes, sirdsdarbības ritma traucējumi, samaņas zudums, dzīvībai bīstama asiņošana vai alerģijas reakcija, astmas lēkme. Tāpat par brīvu ir dzemdētājas nogādāšana slimnīcā vai pacienta neatliekama pārvešana pēc ģimenes ārsta vai speciālista nosūtījuma.

Maksu var piemērot, ja mediķiem, izsaukumu pieņemot, būs pilnīga pārliecība, ka nav apdraudējuma veselībai vai dzīvībai un izsaukums nav neatliekamās palīdzības dienesta kompetencē. Tādā gadījumā jau pa tālruni jāinformē, ka šis pakalpojums maksā 28,21 latu. Piemēram, ar lauztu roku uz  slimnīcu ātrie par velti neved.

Cik maksā ģimenes ārsta izsaukums uz mājām?

Iespējami trīs varianti – pilnībā bezmaksas, par diviem latiem un par pilnu samaksu, ieskaitot ārsta ceļa izdevumus.

Pilnībā valsts apmaksātu ģimenes ārsta mājas vizīti nodrošina bērniem līdz 18 gadu vecumam; I grupas invalīdiem; pacientiem, kam nepieciešama ilgstoša plaušu mākslīgā ventilācija; pacientiem, kas saņem paliatīvo (gulošiem ar noteiktām diagnozēm) un veselības aprūpi mājās.

Divi lati jāmaksā pacientiem, kas vecāki par 80 gadiem; gripas slimniekiem epidēmijas laikā; ja pēc ārsta iniciatīvas veikta mājas vizīte pie pacienta pēc Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta izsaukuma.

Pārējiem ģimenes ārsta mājas vizīte ir maksas pakalpojums atbilstoši ārstniecības iestādes vai ārsta prakses apstiprinātam maksas pakalpojumu cenrādim.

Cik jāmaksā par vizīti pie ģimenes ārsta?

Dodoties pie ģimenes ārsta, pacienta līdzmaksājums ir viens lats. Par ambulatoru apmeklējumu neuzskata konsultāciju pa tālruni, laboratorisku izmeklējumu, funkcionālu izmeklējumu un ārstniecisku procedūru.

Cik jāmaksā par speciālista apmeklējumu?

Tas atkarīgs, vai šis speciālists ir līgumattiecībās ar valsti. Ja ir, tad ar ģimenes ārsta nosūtījumu pacienta līdzmaksājums ir trīs lati. Saņemot nosūtījumu, pacients var brīvi izvēlēties ārstniecības iestādi.

Tomēr ģimenes ārsts, izvērtējot pacienta veselības stāvokli, nosaka, cik nepieciešams ir konkrētais izmeklējums. Bieži vien ārstus ierobežo valsts atvēlētās kvotas. Par pilnu samaksu, protams, ir iespēja veikt visdažādākos izmeklējumus un apmeklēt jebkuru speciālistu.

Pie kuriem speciālistiem var vērsties bez ģimenes ārsta nosūtījuma?

Pie ginekologa, oftalmologa, pediatra, bērnu ķirurga, onkologa, ja pacients slimo ar onkoloģisku slimību; endokrinologa, ja pacients slimo ar cukura diabētu; dermatovenerologa, ja pacients slimo ar seksuāli transmisīvajām slimībām; pneimonologa, ja pacients slimo ar tuberkulozi; psihiatra, ja pacients slimo ar psihisku slimību; narkologa, ja pacients slimo ar alkohola, narkotisko vai psihotropo vielu atkarību; infektologa, ja pacients slimo ar HIV/AIDS.

Vēlos profesora konsultāciju. Vai tas ir iespējams?

Bez valsts apmaksātajiem iespējams saņemt arī medicīnas pakalpojumus par maksu, ko nosaka katra ārstniecības iestāde. Piemēram, Paula Stradiņa Klīniskā universitātes slimnīcas Kardioloģijas centra vadītāja pirmreizēja konsultācija – 50 latu. Sirds ķirurģijas profesora konsultācija brīvdienā izmaksās 200 latu. Tas viss ir oficiāli, ar maksāšanu slimnīcas kasē.

Dažādi pacienta līdzmaksājumi par valsts apmaksātiem pakalpojumiem

Par ārstēšanos slimnīcā (diennakts stacionārā), sākot ar otro dienu – Ls 9,50.

Ārstēšanās slimnīcu aprūpes nodaļās – Ls 5 dienā.

Ārstēšanās dienas stacionārā – Ls 5.

Elektrokardiogrāfija – Ls 1.

Rentgenoloģiskie izmeklējumi – Ls 5.

Datortomogrāfiskie izmeklējumi:

bez kontrastvielas – Ls 10,

ar kontrastvielu – Ls 15.

Kodolmagnētiskā rezonanse:

bez kontrastvielas – Ls 20,

ar kontrastvielu – Ls 25.

Par katru ambulatori vai dienas stacionārā veikto operāciju – Ls 3.

Kas var saņemt atbrīvojumu no pacientu iemaksas?

Tās ir 17 kategorijas, piemēram, bērni, grūtnieces, sievietes pēcdzemdību periodā līdz 42 dienām, saņemot veselības aprūpi, kas saistīta ar grūtniecību, politiski represētie, Černobiļas katastrofas likvidācijā cietušie, psihiatrijas pacienti, orgānu donori, 1. grupas invalīdi, trūcīgie, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta darbinieki.

Kādi ir maksas ierobežojumi?

Lai daļēji aizsargātu sirdzējus, kas ārstējas ilgstoši, noteikts, ka vienā ārstēšanās reizē slimnīcā pacientam nav jāmaksā vairāk kā 250 latu un pacienta iemaksas kopsumma kalendārā gadā nevar būt lielāka par 400 latiem.

Sasniedzot šo summu, ko var apliecināt ar kvītīm vai čekiem, pacients saņem atbrīvojumu no turpmākas pacienta iemaksas konkrētajā ārstēšanas reizē slimnīcā vai kalendārajā gadā. Kopsummā tiek ņemtas vērā visas iemaksas veselības centros, ārstu praksēs, slimnīcās.

Izziņu par atbrīvojumu no pacienta iemaksas līdz gada beigām var saņemt Veselības norēķinu centrā, uzziņai bezmaksas tālrunis 80001234.

Anda Leiškalne pēc Veselības ministrijas materiāliem /Foto: Māris Puķītis