„Patriarha rudens 2013”. Vēl var paspēt!
Svētdien, 6. oktobrī, noslēgsies Latvijas Kultūras akadēmijas rīkotais festivāls „Patriarha rudens” – akadēmiskā gada radošā darba raža, kurā savu veikumu atrāda gan jaunie režisori, gan aktieri, gan horeogrāfi, gan citu nozaru studenti. Par to, ko vēl var paspēt „noķert aiz astes”, kā arī izbaudīt jauna talanta dzimšanas klātbūtnes mirkli, stāsta festivāla vadītāja Monta Kononova.
Pirmkārt, sestdien noslēgsies „Patriarha rudens” radošās darbnīcas, ko vada britu mākslinieks Maikls Pinčbeks (Michael Pinchbeck), un plkst. 18.00 Latvijas Mākslas akadēmijā publikai tiks rādīta pagājušās nedēļas laikā tapusī izrāde „Cilvēks, kurš aizlidoja kosmosā no sava dzīvokļa”, iedvesmojoties no krievu mākslinieka Iļjas Kabakova instalācijas ar tādu pašu nosaukumu.
Otrkārt – izrādes. Sestdien, paralēli Pinčbeka meistardarbnīcu iestudējumam, „Zirgu pastā” plkst. 19.00 būs skatāma Pētera Krilova vadītā Latvijas Kultūras akadēmijas aktiermeistarības 3. kursa studentu veidotā izrāde „Pēterburgas stāsti” pēc Nikolaja Gogoļa prozas darbu fragmentiem.
Kā stāsta Monta Kononova, par šo iestudējumu ir liela skatītāju interese, tādēļ, iespējams, īsi pirms izrādes biļetes vairs nevarēs nopirkt. Viņa gan nesola, ka iestudējums vēl turpmāk tiks rādīts, taču tāda iespēja pastāv, jo iepriekšējos gadus Kultūras akadēmijā izveidojusies tradīcija absolventu kursam rīkot mācību laikā iestudēto izrāžu „maratonu”. Tāpēc ir iespējams, ka nākamgad šādā „maratonā” tiks izrādīti arī „Pēterburgas stāsti”.
„Festivāls ir radošo darbu rezultātu apkopojums, kas tapis viena akadēmiskā gada laikā, tāpēc daļa „Patriarha rudens” izrāžu ir jau iepriekš rādītas gan dažādos neatkarīgajos, gan valsts teātros. Viens no pārsteigumiem bija topošās režisores Ingas Gailes veidotais Morisa Māterlinka „Aglavena un Selizeta” iestudējums, kas iepriekš nekur nebija izrādīts, kā arī nebija nekādu nojausmu, kā tas veidots. Tika saņemtas ļoti labas kolēģu un skatītāju atsauksmes.”
Šogad vienpadsmit festivāla programmā iekļautos darbus vērtē īpaša ekspertu komisija, kas pārstāv visus Latvijas teātrus, tajā ir gan aktieri, gan režisori, gan citu ar teātri saistītu nozaru pārstāvji. Svētdienas, 6. oktobra, vakarā, kad noslēgsies „Patriarha rudens 2013”, šie eksperti komentēs redzēto un vērtēs jauno mākslinieku sagatavotību teātra nozares tirgum. Jau šobrīd ir skaidrs, ka šāda novērtēšana ir nepieciešama un šī tradīcija tiks turpināta arī nākamgad.
Cik lielā mērā „Patriarha rudens” ir atspēriena pakāpiens turpmākajai jauno skatuves mākslinieku karjerai? Šobrīd var salīdzināt visu četru gadu pieredzi, un, jā, var teikt, ka pirmā „Patriarha rudens” dalībnieku – režisora Valtera Sīļa, Elmāra Seņkova, Jurija Djakonova un citu – karjera sākās tieši šeit, uzskata Monta Kononova, tomēr akcentē, ka tas nav tik viennozīmīgs jautājums, jo arī paši jaunie režisori ir aktīvi ārpus „Patriarha rudens”, tādēļ nevar teikt, ka festivāls ir vienīgā vieta, kur pamana „jaunos kadrus”.
Nākamgad „Patriarha rudens” būs viens no „Rīga 2014” programmas notikumiem tematiskajā līnijā „Ceļu karte”, kas būs vienojošais motīvs dažādu Kultūras akadēmijas disciplīnu studentu darbiem. Jau paralēli šā gada festivālam topošie kinooperatori un režisori uzsākuši darbu pie dokumentālām īsfilmām par Rīgas apkaimēm, tiek meklētas lokācijas vietas, sākta filmēšanas plānošana.
Īpaši 2014. gada festivālam „Patriarha rudens” taps sešas jauno horeogrāfu etīdes arī par šo „Ceļu kartes” tēmu. Tāpat ieplānots arī apjomīgs horeogrāfijas darbs kopā ar Olgu Žitluhinu par Raini un Aspaziju ar profesora Gunāra Bībera komentāriem.
„2016. gadā tiks pieminēti 400 gadi kopš Viljama Šekspīra nāves, mēs sāksim jau 2014. gadā ar Raini un Aspaziju. Taču sadarbībā ar Britu padomi taps arī Šekspīra iedvesmoti darbi. Piemēram 3. aktieru kurss kopā ar Annu Eižvertiņu veido vienu no Šekspīra darbu iestudējumiem, kuru pagaidām nevaru atklāt,” par Eiropas kultūras galvaspilsētas gada „Patriarha rudens” programmu stāsta Monta Kononova.
Jau šogad sadarbība uzsākta ar vairākām Āgenskalnā esošām mācību iestādēm – RISEBA (Riga International School of Economics and Business Administration) bakalaura programmas „Māksla” Audiovizuālās mākslas apakšprogrammas studenti īpaši „Patriarha rudenim” veidoja dažādu Latvijas horeogrāfu video portretus, savukārt Āgenskalna Valsts ģimnāzijā un Rīgas Valsts vācu ģimnāzijā skolēniem Imanta Ziedoņa un Ojāra Vācieša dzeju lasījuši Kultūras akadēmijas studenti.
„Šī bija veiksmīga sadarbība un interesanta pieredze, kā mūsu dzejas klasikas autorus ar jauno aktieru starpniecību saistoši pasniegt skolēniem,” komentē M. Kononova un priecājas, ka par šiem dzejas lasījumiem īpaši patīkami dzirdēt pozitīvas atsauksmes no skolēniem.
Jau ziņots, ka Latvijas Kultūras akadēmijas festivāls „Patriarha rudens” tika atklāts šā gada 30. septembrī. Nedēļas laikā tika demonstrētas 11 jauno horeogrāfu un režisoru izrādes, kā arī notika meistarklases, kinoseansi un konference „Pētīt Pēteri Pētersonu”. Festivāls noslēgsies svētdien, 6. oktobrī.
Atklāj festivālu „Patriarha rudens”
Sadarbībā ar Rīga 2014/Foto: Kaspars Garda